Nadwyżka handlowa Chin odnotowuje 676,4 miliarda dolarów w 2021 r


Joe MacDonald, Associated Press

Opublikowano czwartek, 13 stycznia 2022 22:48 EST


Ostatnia aktualizacja Czwartek, 13 stycznia 2022, godz. 23:00 EST

PEKIN (AFP) – Niestabilna politycznie nadwyżka handlowa Chin wzrosła w 2021 r. do 676,4 mld USD, prawdopodobnie najwyższego w historii w jakimkolwiek kraju, ponieważ eksport wzrósł o 29,9% w porównaniu z poprzednim rokiem, pomimo niedoboru półprzewodników, który zakłócił produkcję.

Dane celne z piątku pokazały, że miesięczna nadwyżka handlowa kraju w grudniu wzrosła o 20,8% w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowych 94,4 mld USD.

Chiny zgromadziły serię miesięcznych nadwyżek eksportowych w 2021 r., ale spotkały się z mniejszą krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych i innych partnerów handlowych niż w poprzednich latach, podczas gdy ich rządy koncentrowały się na powstrzymaniu infekcji koronawirusem.

Eksport wzrósł do 3,3 biliona dolarów w 2021 r., pomimo braku procesorów do smartfonów i innych towarów, ponieważ globalny popyt odbił się po pandemii koronawirusa. Producenci byli również utrudnieni przez racjonowanie energii w niektórych obszarach, aby osiągnąć rządowe cele w zakresie efektywności.

Nadwyżka ze Stanami Zjednoczonymi, będąca jednym z czynników toczącej się wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wzrosła w 2021 r. o 25,1% w porównaniu z rokiem poprzednim do 396,6 mld USD. Wysłannicy ds. handlu wypowiadali się od czasu, gdy prezydent Joe Biden objął urząd w styczniu, ale nie ogłosili jeszcze daty wznowienia negocjacji twarzą w twarz.

Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 27,5% w 2020 r., osiągając 576,1 mld USD, pomimo podwyżek ceł wprowadzonych przez poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, które nadal obowiązują w przypadku wielu towarów. Import towarów amerykańskich do Chin wzrósł o 33,1% do 179,5 mld USD.

W grudniu miesięczna nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła o 31,1% w porównaniu z rokiem poprzednim do 39,2 mld USD. Eksport na rynek amerykański wzrósł o 21,1% do 56,4 mld USD, podczas gdy import towarów z USA wzrósł o 3,3% do 17,1 mld USD.

READ  Kontrakty terminowe na akcje rozliczane w obrocie nocnym po zwyżce opartej na technologii

Chiński import w 2021 r. wzrósł o 30,1% do 2,7 biliona dolarów, co stanowi drugie co do wielkości na świecie wyjście z epidemii.

Wzrost gospodarczy osłabł w drugiej połowie roku, gdy Pekin przeprowadził kampanię mającą na celu zmniejszenie tego, co uważa za niebezpiecznie wysokie zadłużenie w branży nieruchomości, ale wydatki konsumentów były powyżej poziomu sprzed pandemii.

W grudniu aktywność produkcyjna wzrosła, ale liczba nowych zamówień eksportowych zmniejszyła się, jak wynika z wcześniejszego badania przeprowadzonego przez Państwowe Biuro Statystyczne i grupę branżową, Chińską Federację Logistyki i Zakupów.

Chińscy eksporterzy skorzystali na tym, że na początku 2020 r. zezwolono na wznowienie większości normalnej działalności, podczas gdy zagraniczni konkurenci musieli stawić czoła ograniczeniom antykoronawirusowym dotyczącym podróży i handlu. Przewaga ta utrzymywała się w 2021 r., gdy inne rządy odnowiły swoje kontrole w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się nowych wariantów wirusów.

Wcześniej meteorolodzy powiedzieli, że chińscy eksporterzy skorzystaliby na rozpowszechnieniu najnowszego wariantu Omicron, którego Pekin wydaje się trzymać z dala od kraju. Ostatnio jednak Chiny zareagowały na epidemie w swoich granicach, nakładając ograniczenia na podróżowanie do głównych miast, w tym Tianjin, centrum produkcyjnego, w którym znaleziono omicron.

Globalna nadwyżka handlowa Chin odnotowała wzrost o 26,4% w porównaniu z 2020 r., co według ekonomistów należy do najwyższych w historii. Jedyne porównanie jako procent wielkości gospodarki, jak powiedzieli, to prawdopodobnie Arabia Saudyjska i inni eksporterzy ropy podczas boomu cenowego w latach 70., ale ich całkowite dochody były niższe.

Rosnąca w górę nadwyżka handlowa nadwerężyła zdolność chińskiego banku centralnego do zarządzania kursem wymiany juana, który wzrósł do wieloletnich najwyższych wartości w stosunku do dolara amerykańskiego w miarę napływu pieniędzy do kraju. Ludowy Bank Chin próbował ograniczyć zdolność banków i innych handlowców do spekulacji na temat ruchu waluty.

READ  Elon Musk mówi, że Tesla (TSLA) jest warta 3000 dolarów za akcję, „jeśli naprawdę dobrze sobie poradzą”

Nadwyżka handlowa Chin z 27-narodową Unią Europejską, jej drugim co do wielkości partnerem handlowym, wzrosła w 2021 r. o 57,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, do 208,4 mld USD. Eksport do Unii Europejskiej wzrósł o 32,6% do 518,3 mld USD, podczas gdy import towarów europejskich wzrósł o 19,8% do 309,9 mld USD.

W grudniu nadwyżka handlowa Chin z Europą wzrosła o 85,9% w porównaniu z rokiem poprzednim do 25,1 mld USD.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top