Boom naftowy na Bliskim Wschodzie zwolni w 2023 r.

Oczekuje się, że wolniejszy wzrost globalnego popytu na ropę w przyszłym roku, wyższe ceny żywności i obawy o recesję w głównych krajach importujących ropę spowolnią wzrost gospodarczy na Bliskim Wschodzie, ponieważ główni producenci ropy w tym roku cieszą się nieoczekiwanymi zyskami z ropy naftowej i wyższym wzrostem. w latach. Gospodarki państw Zatoki Perskiej, które wchodzą w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej – Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – są na dobrej drodze do najszybszego od lat wzrostu gospodarczego i nadwyżek budżetowych, dla niektórych ich pierwszym od dekady.

Oczekuje się, że tempo wzrostu w Radzie Współpracy Państw Zatoki osiągnie w tym roku 6,2%, według A Sonda Reutera ekonomistów, którzy zrewidowali swoje prognozy wzrostu gospodarczego w górę o 5,9% w porównaniu z podobnym badaniem w kwietniu.

Jednak ekonomiści spodziewają się spowolnienia wzrostu w przyszłym roku do 3,8% w całym GCC.

Ensaf Al-Matrouk, asystent ekonomisty w Narodowym Banku Kuwejtu, powiedział Reuterowi, że rozszerzenie lub zaostrzenie wojny na Ukrainie może popchnąć światową gospodarkę w recesję, powodując gwałtowne obniżenie cen ropy, nawet jeśli podaż ropy pozostanie ograniczona. zaszkodzić wzrostowi regionalnemu i równowadze finansowej. .

Ropa za 100 USD to dobrodziejstwo dla eksporterów ropy z Bliskiego Wschodu

Trzycyfrowe ceny ropy przyspieszyły wzrost gospodarczy w głównych krajach eksportujących ropę na Bliskim Wschodzie, w tym w Arabii Saudyjskiej, która jest największym światowym eksporterem ropy naftowej. Przychody z ropy rosną, salda fiskalne są mocne, a wzrost – napędzany wyższymi cenami ropy i zwiększoną produkcją ropy w związku z wycofywaniem się cięć produkcyjnych przez OPEC+ – jest korygowany w górę. Ponadto inflacja nie jest tak wysoka w krajach Bliskiego Wschodu eksportujących ropę, jak w Stanach Zjednoczonych i Europie, co w pewnym stopniu chroni gospodarki Zatoki Perskiej przed globalną presją inflacyjną.

Na przykład saudyjska gospodarka Ustaw, by działać mocniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał w kwietniu ubiegłego roku, więcej niż wcześniej oczekiwano w związku z wysokimi cenami ropy, rewidując swoje prognozy wzrostu do 7,6% na 2022 r., czyli o 2,8 punktu procentowego więcej niż poprzednie szacunki.

READ  Ukraiński nastolatek z raną postrzałową prowadzi 4 osoby w bezpieczne miejsce podczas rosyjskiego ataku

Powiązane: Stany Zjednoczone liczą na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy do końca roku

Tylko w pierwszym kwartale gospodarka Arabii Saudyjskiej rosła o 9,9% rocznie, najwyższa stopa wzrostu od 2011 r., General Authority for Statistics Mówiwzrost ten przypisywano „znacznemu wzrostowi działalności naftowej”, która wzrosła o 20,3% rok do roku. Ponadto Arabia Saudyjska odnotowała w pierwszym kwartale nadwyżkę budżetową w wysokości 15,3 mld USD (57,491 mld riali saudyjskich), Ministerstwo Finansów Powiedział w maju. Dane Ministerstwa Finansów pokazały, że przychody z ropy wzrosły o 58 procent do 49 miliardów dolarów (183,7 miliardów riali saudyjskich) między styczniem a marcem, kiedy ceny ropy wzrosły do ​​ponad 100 dolarów za baryłkę.

Według sondażu Reutera przez cały 2022 r. saudyjska gospodarka wzrośnie o 7,6%, co jest najszybszym tempem wzrostu od ponad dekady. Jest to zgodne z Prognoza MFW od kwietnia.

spowolnienie w 2023

Ale w przyszłym roku tempo wzrostu w Arabii Saudyjskiej i GCC ma zmniejszyć się o połowę, przy czym według sondażu Reuters oczekuje się wzrostu o 3,8% dla krajów GCC i 3,3% dla Arabii Saudyjskiej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje również spowolnienie wzrostu w Arabii Saudyjskiej w przyszłym roku o 3,6%.

Jeśli obawy o recesję zmaterializują się w Europie lub Stanach Zjednoczonych, wzrost gospodarczy na Bliskim Wschodzie może być wolniejszy, ponieważ recesja ograniczyłaby wzrost światowego popytu na ropę lub mogłaby doprowadzić do spadku konsumpcji w ujęciu rocznym. Gospodarki Zatoki Perskiej, które są uzależnione od dochodów z ropy naftowej, ponownie odczują szczyptę potencjalnego niższego popytu i niższych cen ropy.

Właśnie dlatego Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne prognostyki oraz główne instytucje gospodarcze od lat doradzają Arabii Saudyjskiej i wszystkim eksporterom ropy i gazu z Bliskiego Wschodu, aby przyspieszyć dywersyfikację gospodarek i nie polegać na cyklicznym charakterze nagłych zysków naftowych.

READ  Wielu ukraińskich cywilów zostało zabitych i rannych w rosyjskich atakach rakietowych na południu

„Polityka fiskalna powinna koncentrować się na zrównoważonym zarządzaniu zyskami z wyższych dochodów z ropy” MFW Powiedział W zeszłym miesiącu o saudyjskiej gospodarce.

Analitycy twierdzą, że niższa inflacja w Arabii Saudyjskiej i innych głównych eksporterach ropy naftowej niż największy od 40 lat skok cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy jest teraz dobrą rzeczą dla gospodarek Bliskiego Wschodu.

W Arabii Saudyjskiej inflacja zasadnicza ma przyspieszyć w drugiej połowie 2022 r., ale w 2022 r. utrzyma się średnio na poziomie 2,8 procent, ponieważ dolar amerykański był powiązany z rialem saudyjskim, pułapami cen benzyny i dopłatami do pszenicy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział w czerwcu, że pomoże powstrzymać presję wywołaną wstrząsami podażowymi.

Pomimo wolniejszego wzrostu oczekiwanego w przyszłym roku, suwerenne perspektywy dla Bliskiego Wschodu nadal „poprawiają się” Oceny FitchNajnowszy wygląd. Agencja ratingowa zmieniła globalne warunki kredytowania suwerenów z „poprawiających się” na „neutralne” ze względu na wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wynikające z niej sankcje na ryzyko geopolityczne, przepływy handlowe i kapitałowe, wzrost gospodarczy i inflację.

Bliski Wschód i Afryka Północna (MENA) to jedyny region, który utrzymał lepsze perspektywy dla sektora, określone na koniec 2021 roku. Agencja ratingowa Fitch podała pod koniec ubiegłego miesiąca, że ​​kraje będące eksporterami ropy naftowej będą znacznie silniejsze. wzrost finansowy w 2022 r., choć obraz gospodarczy będzie trudniejszy poza Radą Współpracy Państw Zatoki Perskiej.

Tsvetana Paraskova dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top