Rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne staje przed sądem na Ukrainie – National

a ukraiński Sąd przeprowadził w piątek rozprawę wstępną w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne wynikające z: Rosja Inwazja z 24 lutego, po tym, jak schwytany żołnierz rosyjski zostaje oskarżony o zabicie 62-letniego cywila.

Sprawa ma dla Ukrainy wielkie znaczenie symboliczne. Rząd kijowski oskarżył Rosję o popełnienie okrucieństw i brutalności wobec ludności cywilnej podczas inwazji i stwierdził, że zidentyfikował ponad 10 000 możliwych zbrodni wojennych.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej lub udziałowi w zbrodniach wojennych i oskarżyła Kijów o organizowanie ich w celu zdyskredytowania swoich sił. Kreml powiedział w piątek dziennikarzom, że nie ma informacji o procesie w sprawie zbrodni wojennych.

Czytaj więcej:

Ukraińska gwiazda motocrossu testuje swoją siłę jako kierowca karetki pierwszej linii

Oskarżony powiedział sądowi, że to Vadim Shishimarin, urodzony w rosyjskim obwodzie irkuckim i potwierdził na krótkiej rozprawie, że był rosyjskim żołnierzem. Sędzia powiedział, że sąd zbierze się 18 maja.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Witryna Kijowskiego Sądu Okręgowego poinformowała, że ​​Shishimarin został oskarżony o „naruszenie praw i zwyczajów wojennych”.

Jego prawnik, Wiktor Owsianikow, powiedział, że później powie sądowi, czy zaprzecza oskarżeniu.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Ukraińscy uchodźcy czekają, aby dowiedzieć się, co stanie się z ich miastami


Ukraińscy uchodźcy czekają, aby dowiedzieć się, co stanie się z ich miastami

Shishimarin z ogoloną głową i przerażonym wyglądem miał na sobie niebieską i szarą bluzę z kapturem, a policja zabrała go na salę sądową do szklanej budki oskarżonego.

Ukraińska prokuratura poinformowała, że ​​oskarżony jest 21-letnim dowódcą czołgu Kantemirowskiej Dywizji Czołgowej z obwodu moskiewskiego. A prokurator opublikował jego zdjęcie przed rozprawą.

Jeśli zostanie skazany, grozi mu dożywocie za morderstwo w północno-wschodniej ukraińskiej wsi Czubachówka, na wschód od stolicy, Kijowa, 28 lutego.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W oświadczeniu przed rozprawą Prokuratura Generalna poinformowała, że ​​żołnierz ukradł prywatny samochód, aby uciec wraz z czterema innymi rosyjskimi żołnierzami po tym, jak ich kolumna została namierzona przez siły ukraińskie.

W oświadczeniu podano, że rosyjscy żołnierze zaatakowali wieś Czubakiwka, gdzie zobaczyli nieuzbrojonego mieszkańca jadącego na rowerze i rozmawiającego przez telefon.

Dodała, że ​​oskarżony otrzymał od innego żołnierza rozkaz zabicia cywila, aby uniemożliwić mu zgłoszenie obecności Rosjan i oddał kilka strzałów przez otwarte okno samochodu z karabinu szturmowego w głowę cywila i natychmiast zginął.

Nie podał, w jaki sposób żołnierz został aresztowany, ani nie przedstawił szczegółów dowodów, które doprowadziły do ​​oskarżenia o zbrodnie wojenne. Nie podała, na jakiej podstawie opierało się jej zeznanie.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Dodała, że ​​śledztwo w sprawie prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Na sali sądowej Shishimarin był przesłuchiwany przez sędziego, który zwracał się do niego zarówno po ukraińsku, jak i po rosyjsku. Miał ze sobą tłumacza. Reuters nie był w stanie skontaktować się z nim lub jego przedstawicielem prawnym w celu uzyskania komentarza przed przesłuchaniem.

„To dzisiaj pierwsza sprawa. Ale niedługo będzie ich dużo” – powiedział dziennikarzom prokurator generalny Andriej Sinyuk po przesłuchaniu.

W czwartek Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że ​​od czasu rosyjskiej inwazji było wiele przykładów zbrodni wojennych i że do tej pory w obwodzie kijowskim znaleziono 1000 ciał.

Międzynarodowy Trybunał Karny poinformował 25 kwietnia, że ​​weźmie udział we wspólnym zespole z ukraińskimi, polskimi i litewskimi prokuratorami badającymi zarzuty popełnienia zbrodni wojennych przeciwko siłom rosyjskim.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Rosja opisuje swoje działania na Ukrainie jako „operację specjalną” mającą na celu rozbrojenie i ochronę kraju przed faszystami i zaprzecza, że ​​jej siły dopuszczają się nadużyć. Kijów i jego zachodni zwolennicy twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest fałszywym pretekstem do prowadzenia nieuzasadnionej wojny agresji.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Rosji po raz piąty bije rekord | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top