Ukraiński dowódca wewnątrz huty Mariupol mówi, że rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej

Zdjęcie satelitarne pokazuje przegląd huty w Azovstal, ostatniej twierdzy wojskowej Ukrainy, która służy również jako schron cywilny w Mariupolu na Ukrainie, 29 kwietnia (Maxar Technologies/Reuters)

Część cywilów została ewakuowana z hut Azowstal w Mariupolu po zawieszeniu broni, jak poinformował dowódca pułku azowskiego, jeden z ukraińskich żołnierzy uwięzionych w zakładzie.

Kapitan Światosław Balamar, zastępca dowódcy Pułk Azowskipowiedział, że zawieszenie broni, które miało rozpocząć się o 6 rano czasu lokalnego, zakończyło się o 11 rano czasu lokalnego.

„Do tej pory taka jest prawda, obie strony przestrzegają reżimu zawieszenia broni” – powiedział.

Powiedział, że konwój ewakuacyjny jest za późno. „Od szóstej rano czekaliśmy na konwój ewakuacyjny, który przybył dopiero o 6:25 wieczorem”.

„Przywieźliśmy na umówione miejsce spotkania 20 cywilów i udało nam się ich uratować spod gruzów. Są to kobiety i dzieci. Mamy nadzieję, że ci ludzie pojadą w umówione miejsce, czyli do Zaporoże, regionu kontrolowanego przez Ukrainę. — powiedział Palamar.

„Na razie akcja ratunkowa trwa i jest prowadzona przez żołnierzy Azowa, a my ratujemy ludność cywilną spod gruzów” – dodał.

„Są to kobiety, dzieci i dorośli” – powiedział w wiadomości wideo na kanale Telegram pułku.

„Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie tej operacji i uda nam się ewakuować wszystkich cywilów” – powiedział.

„Jeśli chodzi o rannych – tych, którzy potrzebują pilnej pomocy medycznej – nie jest dla nas jasne, dlaczego nie zostali ewakuowani i nie rozmawiano o ich ewakuacji na tereny kontrolowane przez Ukrainę” – dodał.
Zapewniam, że domagamy się ewakuacji nie tylko ludności cywilnej, ale także naszych rannych żołnierzy, którzy potrzebują opieki medycznej.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała wcześniej w sobotę, że grupa cywilów opuściła hutę. Reporter na stronie powiedział TASS, że w sumie pojawiło się 25 osób, w tym sześcioro dzieci poniżej 14 roku życia.

Uważa się, że w kompleksie stalowym znajdują się setki ludzi, w tym dziesiątki, które zostały ranne podczas intensywnych rosyjskich bombardowań w ciągu ostatnich kilku tygodni. Ostatni, ubiegły, zeszły Ale nie każdy spełnia swoje marzenia Okazuje się, że wiele jego budynków obróciło się w gruzy.

READ  Imran Khan usunął premiera Pakistanu po wotum nieufności

Obrońcy zakładu Azovstal powiedzieli, że ataki w środę wieczorem wymierzone były w prowizoryczny szpital wewnątrz kompleksu, dramatycznie zwiększając liczbę rannych.

Tak wyglądała część rośliny około sześć tygodni temu:

Zdjęcie satelitarne z 22 marca przedstawia przegląd huty Azovstal w Mariupolu na Ukrainie.
Zdjęcie satelitarne z 22 marca przedstawia przegląd huty Azovstal w Mariupolu na Ukrainie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top