Amerykańskie i kanadyjskie okręty wojenne pływają przez Cieśninę Tajwańską po tym, jak Biden zobowiązał się do obrony wyspy

Amerykańskie i kanadyjskie okręty wojenne pływają przez Cieśninę Tajwańską po tym, jak Biden zobowiązał się do obrony wyspy

Rzecznik US Navy, porucznik Mark Langford, powiedział w oświadczeniu, że okręt US Navy, niszczyciel klasy USS Higgins typu Arleigh Burke, przeprowadził „rutynowy tranzyt przez Cieśninę Tajwańską” we wtorek.

Langford powiedział, że amerykański statek przepłynął „we współpracy z fregatą klasy Halifax Vancouver należącą do Royal Canadian Navy”.

Porucznik Langford powiedział, że statki „dwa razy przechodzą przez cieśninę poza morzem terytorialnym dowolnego państwa przybrzeżnego”. Porucznik Langford dodał, że tranzyt „demonstruje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, naszych sojuszników i naszych partnerów w wolny i otwarty Indo-Pacyfik”.

Chociaż USA określiły tranzyt jako „rutynowy”, Biden dodał paliwa do napięć między Waszyngtonem a Pekinem dotyczących Tajwanu, powiedział w „60 minutach” CBSN. Użyłby sił amerykańskich do obrony wyspy, gdyby Chiny próbowały dokonać inwazji.

Cieśnina to 110 mil (180 km) wody, która oddziela autonomiczną wyspę Tajwan od Chin kontynentalnych.

Pekin rości sobie prawo do suwerenności nad Tajwanem – wyspą liczącą 23 miliony ludzi – mimo że rządząca w Chinach partia komunistyczna nigdy go nie kontrolowała. Pekin rości sobie również suwerenność, suwerenne prawa i jurysdykcję nad wodami Cieśniny Tajwańskiej zgodnie z chińskim prawem i jego interpretacją Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Jednak US Navy twierdzi, że większość cieśniny znajduje się na wodach międzynarodowych, powołując się na definicję wód terytorialnych w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza jako rozciągającą się na 12 mil morskich (22,2 kilometra) od wybrzeża kraju. Stany Zjednoczone regularnie wysyłają swoje okręty wojenne przez cieśninę, dokonując w ostatnich latach dziesiątek takich przepraw.

W wywiadzie dla CBS Biden został zapytany, czy „siły amerykańskie, amerykańscy mężczyźni i kobiety, będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji”.

Prezydent USA odpowiedział: „Tak”.

Komentarze odzwierciedlają poprzednie zobowiązanie Bidena do obrony Tajwanu, chociaż w niedzielę stwierdził, że „amerykańscy mężczyźni i kobiety” będą zaangażowani w działania.

READ  Orzeczenie amerykańskiego sądu unieważnia blok planu hydroenergetycznego Quebecu w Maine

Szefowa ds. relacji z mediami kanadyjskiego Ministerstwa Obrony Danielle Le Beauthelier potwierdziła, że ​​Kanada uczestniczyła we wtorek w operacji tranzytowej.

„Po wizytach w portach w Dżakarcie w Indonezji i Manili na Filipinach HMCS Vancouver przepłynął przez Cieśninę Tajwańską wraz z USS Higgins, ponieważ była to najbardziej bezpośrednia trasa żeglugi. Ten żagiel został wykonany zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym z prawami do żeglugi na pełnym morzu. zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza” – powiedział CNN Le Beauthélier.

Wojsko USA twierdziło, że chińskie samoloty i okręty znajdowały się w „różnych częściach” tranzytu statków USA i Kanady, ale „wszystkie interakcje z obcymi siłami wojskowymi podczas tranzytu były zgodne z międzynarodowymi standardami i praktykami i nie miały wpływu na operację. ” powiedział Langford.

Pekin szybko potępił wypowiedzi Bidena w weekend i powtórzył ostrzeżenie, że Chiny zastrzegają sobie „możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków” w celu obrony swojej integralności terytorialnej i suwerenności.

„Uwagi USA poważnie naruszają zasadę jednych Chin i postanowienia trzech wspólnych komunikatów między USA i Chinami. Jest to również poważne naruszenie ważnego zobowiązania strony amerykańskiej do niewspierania niepodległości Tajwanu” – powiedział chiński minister spraw zagranicznych. Ministerstwo powiedział. Rzecznik Mao Ning powiedział krótko w poniedziałek.

„Wysłał do sił separatystycznych poważny błąd w sprawie niepodległości Tajwanu. Chiny wyrażają silne niezadowolenie i zdecydowaną opozycję oraz złożyły uroczyste oświadczenia po stronie amerykańskiej” – dodał Mao.

Ostatni raz amerykańskie i kanadyjskie okręty wojenne przepłynęły przez cieśninę w tym samym czasie 11 miesięcy temu, kiedy odbyły one rejs niszczycielem USS Dewey i fregaty HMCS Winnipeg.

Po przeprawie pułkownik Shi Yi, rzecznik Dowództwa Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, powiedział w pisemnym oświadczeniu, że „Stany Zjednoczone i Kanada dokonywały prowokacji o odrażającym charakterze i prowokowały problemy we współpracy, poważnie zagrażając pokojowi i stabilności przez Cieśninę Tajwańską.”

READ  Jest poniedziałkowa noc w Kijowie. Oto, co musisz wiedzieć

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział, że „zjednoczenie” Chin i Tajwanu jest nieuniknione i odmówił wykluczenia użycia siły. W ostatnich dziesięcioleciach napięcia między Pekinem a Tajpej osiągnęły najwyższy poziom w historii, a chińska armia przeprowadza w pobliżu wyspy duże ćwiczenia wojskowe.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *