Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę

Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę

Seul, Korea Południowa –

Jak ogłosiły we wtorek oba kraje, prezydent Rosji Władimir Putin podarował przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę produkcji rosyjskiej do jego osobistego użytku, co jest kolejnym znakiem rozszerzającej się współpracy.

Obserwatorzy stwierdzili, że przesyłka narusza uchwałę Organizacji Narodów Zjednoczonych zakazującą dostaw towarów luksusowych do Korei Północnej, próbując wywrzeć presję na ten kraj, aby zrezygnował z broni nuklearnej.

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna podała, że ​​siostra Kima Kim Jo Dzong i inny wyższy rangą urzędnik Korei Północnej przyjęli prezent w niedzielę i przekazali Putinowi podziękowania od swojego brata. Z raportu wynika, że ​​Kim Jo Dzong powiedział, że prezent ukazywał szczególne osobiste relacje między obydwoma przywódcami.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę Urus Senat, którą pokazał przywódcy Korei Północnej podczas wrześniowego szczytu w Rosji. W głównym rosyjskim porcie kosmicznym pokazano Kimowi limuzynę Urus.

Według informacji rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS Pieskow powiedział, że Kim „pokochał ten samochód, więc podjął decyzję”, aby mu go dać w prezencie. „Korea Północna jest naszym sąsiadem, naszym bliskim sąsiadem”.

TASS wcześniej informował, że Urus był pierwszą rosyjską marką luksusowych samochodów i był używany w konwojach wyższych urzędników, odkąd Putin po raz pierwszy skorzystał z limuzyny Urusa podczas swojej inauguracji w 2018 roku.

Wiadomo, że Kim (40 lat) jest właścicielem kilku luksusowych samochodów wyprodukowanych za granicą i przypuszcza się, że został przemycony do swojego kraju z naruszeniem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podczas swojej wizyty w Rosji między miejscami spotkań podróżował limuzyną Maybacha, którą zabrał ze sobą jednym ze swoich wagonów.

Podczas poprzedniej podróży do Rosji w 2019 r. Kim miał na stacji Władywostok czekały na niego dwie limuzyny – Mercedes Maybach S600 Pullman Guard i Maybach S62. Według doniesień korzystał także z S600 Pullman Guard podczas szczytów z ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem w Singapurze w 2018 r. i w Wietnamie w 2019 r. W 2018 r. Kim wracał do domu czarną limuzyną Mercedes po spotkaniu z ówczesnym prezydentem Korei Południowej Moon Jae- W. – We wspólnej koreańskiej wiosce granicznej.

READ  Ottawa wezwała do rozprawienia się z Facebookiem po zeznaniach demaskatora przed Senatem USA

To, że Kim jest właścicielem drogich zagranicznych limuzyn, pokazuje, jak łatwo złamać międzynarodowe sankcje nałożone na Koreę Północną. Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa, głosowała za nałożeniem zakazu dostaw towarów luksusowych do Korei Północnej, a także innych międzynarodowych sankcji nałożonych w odpowiedzi na północnokoreańskie testy nuklearne i rakietowe.

Korea Północna i Rosja znacznie zacieśniły swoją współpracę, angażując się w odrębne konfrontacje ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami – Koreą Północną w związku z jej programem nuklearnym i Rosją w związku z wojną z Ukrainą. Rosja i Chiny – kolejny członek Rady Bezpieczeństwa ONZ – wielokrotnie udaremniały próby Stanów Zjednoczonych i innych krajów zaostrzenia sankcji ONZ na Koreę Północną w związku z zakazanymi przez nią testami rakietowymi w ostatnich latach.

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i ich partnerzy oskarżają Koreę Północną o wysyłanie Rosji broni konwencjonalnej w celu wzięcia udziału w jej wojnie na Ukrainie w zamian za zaawansowane technologicznie rosyjskie technologie zbrojeniowe i inne wsparcie. Te transfery broni stanowią naruszenie kilku rezolucji ONZ zakazujących jakiegokolwiek handlu bronią z Koreą Północną.

Po powrocie ministra spraw zagranicznych do domu po styczniowej wizycie w Rosji północnokoreańskie media państwowe podały, że Putin wyraził chęć wcześniejszej wizyty na Północy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *