Polski Tusk Pegasus wdaje się w najnowszy konflikt z sondą szpiegowską

Polski Tusk Pegasus wdaje się w najnowszy konflikt z sondą szpiegowską

(Bloomberg) – Polski parlament zbada zarzuty, że byli rządzący nacjonaliści używali oprogramowania szpiegującego Pegasus, otwierając nowy front w konflikcie między głównymi frakcjami politycznymi w kraju.

Ustawodawcy zatwierdzili w piątek wybór członków komisji, co jest najnowszym dochodzeniem w sprawie działalności rządu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, który w zeszłym roku został odwołany ze stanowiska.

Premier Donald Tusk od dawna oskarża byłych urzędników partii rządzącej o szpiegostwo na ówczesnych parlamentarzystów opozycji.

„Ta komisja pokaże, kto był inwigilowany i dlaczego tak wrażliwy i specyficzny system został wykorzystany do walki politycznej, do zwalczania rywalizacji politycznej, do niszczenia wrogów” – powiedziała dziennikarzom w parlamencie posłanka i szefowa komisji Magdalena Sroca.

Proces zaostrzy dalsze napięcia między rządem Duska a prezydentem Andrejem Dutą, sojusznikiem Prawa i Sprawiedliwości. W zamieszanie z Pegazem uwikłani są dwaj byli nacjonalistyczni posłowie, którzy w tym miesiącu zostali uwięzieni, zanim Duda ułaskawił ich.

Sroka powiedział, że były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były doradca Maciej Vasic zostaną wezwani do złożenia zeznań przed komisją. Stwierdzili już wcześniej, że wszystkie tajne operacje przeprowadzane przez siły bezpieczeństwa pod ich nadzorem są legalne.

Szef PiS potwierdził zakup oprogramowania Pegasus, ale stwierdził, że było ono wykorzystywane przeciwko zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego i przestępczości zorganizowanej. Zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu ustalenia, w jaki sposób ten program szpiegujący był wykorzystywany przez rząd, policję i tajne służby.

Od zdobycia większości w październikowych wyborach koalicja Tuska zapowiada, że ​​pociągnie do odpowiedzialności swoich nacjonalistycznych poprzedników. Premier spotkał się z ostrym sprzeciwem wobec wysiłków mających na celu usunięcie ośmiu lat rządów nacjonalistów za pomocą prawa i porządku, odkąd objął urząd w zeszłym miesiącu.

Dwa inne dochodzenia będą dotyczyły zarzutów niewłaściwego obchodzenia się z wizami i kartami do głosowania korespondencyjnymi w czasach pandemii podczas wyborów prezydenckich w 2020 r.

READ  Anna Vasilevska nie żyje. Był współpracownikiem P.O.

©2024 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *