Francja i Polska wzywają UE do ścisłego monitorowania produkcji zbóż na Ukrainie

Francja i Polska wzywają UE do ścisłego monitorowania produkcji zbóż na Ukrainie

(Bloomberg) – Francja jest bliska nakłonienia Unii Europejskiej do dokładniejszego monitorowania produkcji zbóż na Ukrainie, ponieważ blok nalega na przedłużenie ceł importowych na produkty tego kraju na kolejny rok.

Podczas środowego spotkania ambasadorów bloku Francja naciskała na organ wykonawczy UE, aby regularnie publikował informacje na temat importu towarów z Ukrainy, które są wrażliwe dla państw członkowskich.

Polska, która oświadczyła, że ​​popiera propozycję Francji dotyczącą ubiegania się o większe dostawy, ostrzegła kijowskich rolników, że bezprecedensowe środki wsparcia mogą pomóc w radykalizacji rolników, twierdzą osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości w celu omówienia poufnych rozmów.

Komisja Europejska zamierza zawiesić cła i kontyngenty na import tego kraju na rok w ramach tak zwanych autonomicznych środków handlowych, ponieważ kraje dążą do lepszego zarządzania importem żywności z Ukrainy. Wprowadzone w czerwcu 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę środki pomogły zliberalizować handel z Kijowem.

Jednak napływ ukraińskich produktów stał się punktem zapalnym dla sąsiedniej Polski, gdzie rolnicy zablokowali przejścia graniczne i zakłócali import, co skłoniło jej rząd do zaapelowania do Unii Europejskiej o pomoc w złagodzeniu napięć.

„Musimy znaleźć wspólne rozwiązanie, aby chronić polskie interesy i nie ustąpimy” – powiedział w czwartek w Warszawie premier Donald Tusk przed wizytą szefowej Komisji Ursuli van der Leyen w stolicy Polski. „Będziemy się starali, aby zarówno Kijów, jak i Bruksela zaczęły rozumieć polski punkt widzenia” – powiedział, dodając, że rolnicy i producenci w niemal każdym kraju UE buntują się przeciwko samym ograniczeniom.

Przeczytaj więcej: Unijni rolnicy naciskają na blok, aby ograniczyć działalność handlową na Ukrainie

W ostatnich dniach protesty nasiliły się po tym, jak w środę na granicy utknęło 2500 ciężarówek próbujących wjechać z Polski. Rolnicy zakłócali transport pasażerski i kolejowy z Ukrainy, ponieważ na początku tygodnia na torach wysypało się zboże.

READ  Transmisja na żywo Polska: Taichi Falcons @ Silesia Rebels, 3 kwietnia, 15:00 CET (3 popołudnie, 09:00 EDT)

Eksport zbóż może odbywać się przez Polskę wyłącznie do Morza Bałtyckiego lub do portów w Europie, a polscy rolnicy wzywają do zamknięcia granic dla innych produktów spożywczych, w tym cukru i mrożonych owoców. Twierdzą, że wiele importowanej żywności jest złej jakości lub wysyłane nielegalnie.

Oprócz taniego importu z krajów spoza bloku, rolnicy z całej Europy wyszli w tym roku na ulice, aby zaprotestować przeciwko ogólnounijnej polityce wymagającej rolnictwa bardziej przyjaznego dla środowiska.

Komisja z zadowoleniem przyjęła propozycję Francji dotyczącą monitorowania zbóż i potwierdziła, że ​​Ukraina nie planuje zniesienia ceł po 2025 r., podają osoby zaznajomione z dyskusjami. Zamiast tego UE planuje wynegocjować z Ukrainą wzajemną umowę o liberalizacji handlu.

Ministrowie rolnictwa UE spotkają się w poniedziałek w Brukseli, aby omówić sposoby reakcji na obecny kryzys w sektorze rolnym.

Przeczytaj więcej: Bunt rolników zagraża chaosowi w roku wyborczym na całym świecie

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział na początku tego miesiąca reporterom, że Francji udało się zapewnić od Komisji solidne ramy dla ukraińskiego importu.

„Mamy surowe zasady, które mają zapobiegać wyraźnym nadużyciom i zakłóceniom, jakie widzieliśmy w ostatnich miesiącach” – powiedział po niedawnym spotkaniu przywódców UE. „Dlatego na wypadek zakłóceń na rynku mamy wzmocniony mechanizm ochronny, który umożliwi podjęcie działań interwencyjnych, jeśli zboże z Ukrainy na rynku europejskim zbyt mocno zakłóci nasze ceny lub stworzy nieuczciwą konkurencję”.

Z pomocą Macieja Martewicza i Samy’ego Adghirniego.

©2024 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *