Polska zwalnia dowódcę Eurokorpusu

Polska zwalnia dowódcę Eurokorpusu

Generał broni Jarosław Gromadziński, który w zeszłym roku został pierwszym Polakiem na czele Eurokorpusu, został zwolniony.

Reklama

Polska zwolniła polskiego dowódcę Eurokorpusu, europejskiej jednostki wojskowej szybkiego reagowania, w związku z niedawno wszczętym dochodzeniem kontrwywiadu wojskowego – poinformowali w środę urzędnicy.

Generał porucznik Jarosław R. W oświadczeniu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej stwierdzono, że na światło dzienne wyszły nowe informacje na temat Gromadzińskiego i że wszczęto śledztwo w sprawie jego poświadczenia bezpieczeństwa.

Ministerstwo podało, że Chromadzińskiemu nakazano pilny powrót z siedziby Eurokorpusu w Strasburgu we Francji, a jego następca zostanie natychmiast wyznaczony. Nie podano żadnych dalszych szczegółów, a Gromadzińskiego nie udało się skomentować.

Niemcy i Francja utworzyły korpus w 1992 r. w celu wspierania różnych misji UE i NATO. Do sześciu krajów wchodzących w skład UE zalicza się Belgię, Hiszpanię, Luksemburg i Polskę, a także Austrię, Grecję, Włochy, Rumunię i Turcję jako kraje stowarzyszone.

Eurokorpus brał udział w misjach stabilizacyjnych i bezpieczeństwa na Bałkanach i w Afganistanie, a także w misjach szkoleniowych w Afryce.

READ  Wiza do Kanady dla obywateli Polski, Portugalii, Chorwacji, Czech i Meksyku

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *