Nakaz aresztowania Putina: jak może wpłynąć na podróż Xi do Rosji

Waszyngton –

Plany prezydenta Chin Xi Jinpinga dotyczące spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie w przyszłym tygodniu uwydatniły aspiracje Chin do odgrywania większej roli na arenie światowej. Ale ujawnili również niebezpieczeństwa globalnej dyplomacji: kilka godzin po ogłoszeniu podróży w piątek wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Putina pod zarzutem zbrodni wojennych, co przynajmniej zrzuciło wielki żagiel objawienia Chin.

Fala wydarzeń, która nastąpiła po tym, jak Chiny pośredniczyły w zawarciu umowy między Arabią Saudyjską a Iranem o wznowieniu stosunków dyplomatycznych i opublikowaniu czegoś, co nazywa się „planem pokojowym” dla Ukrainy, następuje, gdy administracja Bidena ostrożnie obserwuje ruchy Pekinu, by się bronić. mocniej w stosunkach międzynarodowych.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że jego zdaniem decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o postawieniu Putina w stan oskarżenia jest „uzasadniona”. W rozmowie z dziennikarzami, kiedy opuszczał Biały Dom i udał się do swojego domu w Delaware, powiedział, że Putin „wyraźnie popełnił zbrodnie wojenne”.

Chociaż sąd nie jest uznawany przez Stany Zjednoczone, Biden powiedział, że „jest bardzo mocnym argumentem”, aby postawić rosyjskiego przywódcę w stan oskarżenia za jego działania w celu nakazania inwazji na Ukrainę.

Inni urzędnicy amerykańscy prywatnie wyrazili ulgę, że organ międzynarodowy zgodził się z oceną Waszyngtonu, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie.

Zapytany o spotkanie Xi i Putina, Biden powiedział: „No cóż, zobaczymy, kiedy to spotkanie się odbędzie”.

Administracja Bidena uważa, że ​​pragnienie Chin, by być postrzeganymi jako pośrednik w pokoju między Rosją a Ukrainą, może być postrzegane jako ważniejsze teraz, gdy Putin jest oficjalnie podejrzany o zbrodnie wojenne, według urzędników amerykańskich. Urzędnicy, którzy przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie są upoważnieni do publicznego wypowiadania się w tej sprawie, powiedzieli, że administracja ma nadzieję, że notatki pomogą zmobilizować dotychczas neutralne narody do wywarcia wpływu na konflikt.

Spojrzenie na spotkanie Xi z Putinem i jak może na niego wpłynąć notatka.

READ  Raport USA mówi, że niewystarczająca ilość danych do przeanalizowania obserwacji UFO pozostaje niewyjaśniona

Jakie znaczenie ma jedenaste spotkanie z Putinem?

Wizyta w Rosji będzie pierwszą zagraniczną podróżą Xi od czasu jego wyboru na bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin. Dzieje się tak, gdy Pekin i Moskwa wzmocniły więzi w krokach, które rozpoczęły się na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę od spotkania obu przywódców w Pekinie podczas zeszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w którym zadeklarowali partnerstwo „bez granic”.

Od tego czasu Chiny wielokrotnie opowiadały się po stronie Rosji, blokując międzynarodowe działania przeciwko Moskwie w związku z konfliktem na Ukrainie, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że rozważają dostarczenie Rosji broni w celu wsparcia wojny. Ale próbowała również przyjąć bardziej neutralną rolę, przedstawiając plan pokojowy, który został zasadniczo zignorowany.

Spotkanie w Moskwie prawdopodobnie spowoduje, że obie strony ponownie zobowiążą się do partnerstwa, które obie uważają za kluczowe dla przeciwdziałania temu, co uważają za nadmierny i niewłaściwy wpływ wywierany przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników.

Jakie znaczenie ma nakaz aresztowania MTK dla Putina?

Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie nakaz wydany przez MTK przeciwko Putinowi i jednemu z jego współpracowników miał znaczący wpływ na przebieg spotkania lub stosunek Chin do Rosji. Ani Chiny, ani Rosja – ani Stany Zjednoczone, ani Ukraina – nie ratyfikowały traktatu założycielskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego. Stany Zjednoczone, poczynając od administracji Clintona, odmówiły przystąpienia do sądu, obawiając się, że ich szeroki mandat doprowadzi do ścigania amerykańskich żołnierzy lub urzędników.

Oznacza to, że żaden z czterech krajów formalnie nie uznaje jurysdykcji sądu ani nie jest związany jego postanowieniami, chociaż Ukraina zgodziła się zezwolić na niektóre dochodzenia MTK w sprawie przestępstw na jej terytorium, a Stany Zjednoczone współpracowały w dochodzeniach MTK.

Ponadto jest mało prawdopodobne, aby Putin udał się do kraju, który byłby związany zobowiązaniami wobec MTK. Gdyby to zrobił, wątpliwe jest, czy ten kraj rzeczywiście by go aresztował. Istnieje precedens w przypadku osób wcześniej oskarżonych, w szczególności byłego prezydenta Sudanu Omara al-Baszira, za odwiedzanie członków Międzynarodowego Trybunału Karnego bez ich aresztowania.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss podała się do dymisji po krótkim i chaotycznym okresie

Jednak piętno nakazu aresztowania może dobrze zadziałać przeciwko Chinom i Rosji w sądzie opinii publicznej, a międzynarodowa pozycja Putina może ucierpieć, jeśli nie wycofa się zarzutów lub nie zostanie on uniewinniony.

Jaki jest widok z Waszyngtonu?

Urzędnicy amerykańscy nie powiedzieli ani słowa, jeśli chodzi o planowaną wizytę Xi w Moskwie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, nazwał dążenie Pekinu do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie „poparciem dla rosyjskiej inwazji” i ostrzegł, że Rosjanie mogą wykorzystać zawieszenie broni do przegrupowania „aby mogli wznowić ataki na Ukrainę na czas” „z ich wyboru”.

„Nie wierzymy, że jest to krok w kierunku sprawiedliwego i trwałego pokoju” – powiedział. Doradca Bidena ds. Bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, w tym tygodniu wezwał Xi do rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a ukraiński przywódca również wyraził zainteresowanie rozmowami z Xi.

Jaki jest pogląd Kijowa?

Przemawiając przed ujawnieniem memorandum MTK, ukraińscy analitycy ostrzegali przed możliwą pułapką przed spotkaniem Xi-Putin. „Musimy zdać sobie sprawę, że te rozmowy pokojowe są pułapką dla Ukrainy i jej korpusu dyplomatycznego” – powiedział Yury Poita, szef Azji w New Geopolitics Research Network z siedzibą w Kijowie.

„W tych warunkach te rozmowy pokojowe nie będą miały charakteru pokojowego” – powiedziała Natalia Butyrska, ukraińska analityk ds. polityki wschodnioazjatyckiej. Powiedziała, że ​​wizyta nie tyle odzwierciedla dążenie Chin do pokoju, ile chęć odegrania ważnej roli w każdym możliwym do osiągnięcia pokonfliktowym porozumieniu.

„Chiny nie rozróżniają wyraźnie agresora od ofiary. Kiedy jakiś kraj rozpoczyna działania pokojowe lub przynajmniej stara się pomóc stronom, brak rozróżnienia wpłynie na obiektywizm” – powiedziała Buterska. „Moim zdaniem Chiny dążą do zamrożenia konfliktu”.

Jaki jest widok z Moskwy?

Nawet jeśli Chiny przestaną dostarczać Rosji pomoc wojskową, czego obawiają się Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, Moskwa postrzega wizytę Xi jako silny sygnał chińskiego wsparcia, które rzuci wyzwanie zachodnim wysiłkom zmierzającym do izolacji Rosji i zadaniu paraliżujących ciosów jej gospodarce.

READ  Harry i Meghan oceniają reakcję na zaproszenie na koronację

Rzecznik Kremla Jurij Uszakow zauważył, że Putin i Xi mają „bardzo przyjazne i pełne zaufania stosunki osobiste” i pochwalił plan pokojowy Pekinu. „Bardzo doceniamy konserwatywne i wyważone stanowisko chińskich przywódców w tej sprawie” – powiedział Uszakow.

Obserwatorzy twierdzą, że pomimo pozycji Chin jako mediatora, ich odmowa potępienia działań Rosji nie pozostawia wątpliwości co do sympatii Pekinu.

„Chiński plan pokojowy to listek figowy będący odpowiedzią na niektóre zachodnie krytyki dotyczące wsparcia dla Rosji” – powiedział Alexander Gabiev, starszy członek Carnegie Endowment for International Peace. „Optyka, którą tworzy, jest taka, że ​​​​Chiny miały plan pokojowy, a obie strony wojny poparły go i były gotowe zbadać możliwości, a następnie zmusić wrogi Zachód do zabicia go”.

Jaki jest widok z Pekinu?

Chińscy urzędnicy chwalą się nowo odkrytym wpływem na arenie międzynarodowej, ponieważ polityka zagraniczna ich kraju staje się coraz bardziej asertywna pod rządami Xi.

Ogłaszając wizytę Xi, chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że stosunki Pekinu z Moskwą są ważnym światowym mocarstwem. „Gdy świat wkracza w nowy okres zamieszek i zmian, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i jako ważne mocarstwo, znaczenie i wpływ stosunków chińsko-rosyjskich wykracza poza zakres dwustronny” – powiedziała.

Wizyta została opisana jako „podróż przyjaźni, która jeszcze bardziej pogłębia wzajemne zaufanie i zrozumienie między Chinami a Rosją oraz konsoliduje polityczne i opinii publicznej podstawy przyjaźni między dwoma narodami na pokolenia”.

——


Współautorzy tego raportu, Aamir Madani z Waszyngtonu i Hanna Arherova z Kijowa, przyczynili się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top