Andrzej Duda opowiada o swoim związku z Joe Bidenem

W rozmowie z Innerią w piątek Prezydent RP Andrzej Duda zapytał o stosunki polsko-amerykańskie, które ocenił jako „na dobrym poziomie”.

„Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi były w ostatnich latach bardzo dobrze zorganizowane i wiele osiągnęliśmy, a tak naprawdę nie osiągnęliśmy tego przez ostatnie 30 lat” – powiedział.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecność wojsk amerykańskich w Polsce oraz znaczenie relacji USA z polską energetyką. – Na naszym terenie są wojska amerykańskie; „Ponieważ Stany Zjednoczone mają umowy z amerykańskimi firmami na dostawy skroplonego gazu ropopochodnego, Stany Zjednoczone chronią również naszą suwerenność energetyczną, głównie w zakresie materiałów” – powiedział.

– Jeśli istnieje ruch bezwizowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, to nie w ciągu ostatnich trzydziestu lat – to pokazuje, że w ostatnich latach stosunki polsko-amerykańskie weszły na zupełnie inny poziom niż wcześniej – ocenił Prezydent .

– Są na tym poziomie, bo mają charakter strategiczny, aw kwestiach strategicznych, w kraju rządzącym się odpowiednimi regułami, zmiana władzy nie zmienia stosunków strategicznych – podkreślił.

Dodał: „Otrzymaliśmy wielokrotne sygnały od prezydenta Bidena i Kongresu USA, że ta współpraca jest dla nich ważna w ramach trzech ram morskich. Chcą znacznie ją wzmocnić. Postrzegają nas jako tak wielkiego partnera w tym projekcie”.

„Na pewno porozmawia z prezydentem Bidenem” – zapowiedział prezydent Duda. – Mamy zamiar spotkać się na szczycie NATO, wymieniamy listy. Byłem też na szczycie klimatycznym, zaprosił mnie – wspomniał.

READ  Polska ma narzędzia do wzmocnienia złotego – mówi doradca premiera

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem.

Temat funduszu odbudowy

– Być może przy zatwierdzaniu funduszu na odbudowę należałoby dodać jakieś dodatkowe klauzule, co np. Oznaczałoby, że naszym zdaniem jest to przypadkowe i posłuży tylko wyrzuceniu UE z kryzysu i nadaniu impetu wzrostowi – powiedział Prezydent Andrzej – powiedział Duda w rozmowie z Indiami. Prezydent zwrócił uwagę, że dyskusje na temat formatu Funduszu Odbudowy toczą się w kilku krajach UE, w tym w Niemczech.

Andrzej Duda zauważył: „Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Unia rzeczywiście jest w kryzysie, a gospodarki mocno ucierpiały z powodu tego, co wydarzyło się w zeszłym roku, co może wygenerować ogromne sumy pieniędzy właśnie na ten cel. je wprowadzać na rynek gospodarczy UE, w tym nasz ”.

– To wielka szansa rozwoju na przyszłość, jak Plan Marshalla, więc należy się spodziewać dobrego rozwiązania – podkreślił prezes. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przeprowadzi rozmowy z ekspertami w tej sprawie. – To dla nas wielka szansa, nie wolno nam o tym zapomnieć – podkreślił.

Prezydent zwrócił również uwagę, że „stabilna sytuacja” i „odpowiedzialne rządy” w kraju są ważne dla szybkiego wyjścia Polski z epidemii koronawirusa.

– W swoim biurze obserwuję całą scenę polityczną. Chcę stabilności w Polsce, zwłaszcza w obecnej sytuacji – podkreślił Prezydent. „Moim największym wyzwaniem dla Narodów Zjednoczonych jest dalsze zajmowanie się tymi polskimi sprawami z pełną odpowiedzialnością” – podkreślił.

READ  Polska ostrzega przed cyberatakami

(KF)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *