Saomir Novak nie musi płacić kaucji za milion nieruchomości

Sąd zawiesił wykonanie wyroku, a Saomir Novak nie musiał wpłacać 1 mln zł kaucji do poniedziałku.

Został zwolniony z aresztu przez byłego ministra transportu i 12 kwietnia miał zostać postawiony w stan oskarżenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie. 21 kwietnia na wniosek obrony decyzja została zawieszona do czasu jej prawomocności.

12 kwietnia sędzia Agnieszka Domaska ​​z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzuciła wniosek prawnika o przedłużenie tymczasowego aresztowania Saomira Novaka, które obowiązywało od lipca 2020 roku. Na obecnym etapie procesu sąd uznał, że zastosowano tzw. Samodzielne środki zapobiegawcze.

Novakowi zakazano opuszczania kraju w celu posiadania paszportu, raz w tygodniu inwigilacji policyjnej, zakazu kontaktów z podejrzanymi i świadkami w jego sprawie oraz wykupienia ponad 1 mln zł aktywów, z wyłączeniem bliskich mu osób. Novak miał czas do 26 kwietnia, czyli 14 dni na ogłoszenie decyzji.

Obrona Saomira Novaka nie złożyła zażalenia na wyrok z 12 kwietnia, a do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynęła w piątek tylko jedna skarga z prokuratury, ale sprawa nie została jeszcze załatwiona.

Jednak obrona podejrzanego złożyła odmienne postanowienie w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W tym tygodniu sędzia Tomaska ​​dokonał przeglądu decyzji o zwolnieniu za kaucją 12 kwietnia.

„Wyrokiem z 21 kwietnia 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wstrzymał wydawanie powyższego postanowienia o zwolnieniu za kaucją do czasu rozpoznania zażalenia prokuratury” – poinformował Niezależny Wydział Prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie.

Borsuk. Po wyjściu z aresztu Norwich taka decyzja sądu „stwarza bardzo poważne zagrożenie dla właściwego toku działań, przede wszystkim poprzez umożliwienie podejrzanemu ucieczki z kraju” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrginiers. Pozwól mu leżeć w drzwiach. Rzecznik prokuratury podkreślił, że Saomir Novak jest „narażony na duże ryzyko ucieczki z kraju” ze względu na wysokie ryzyko jego działań, do 20 lat więzienia i niczego niepodejrzewające powiązania międzynarodowe.

READ  Amerykańskie, kanadyjskie i polskie firmy podpisały umowy na budowę reaktorów jądrowych

Były minister transportu w rządzie Donalda Duskina przebywa w areszcie od lipca 2020 roku. Został zatrzymany w trójce przez funkcjonariuszy Biura Prewencji Centralnego Miasta. Według źródła BAP, materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie zawiera „szokujące” i głównie wyselekcjonowane materiały, w tym podsłuchy rozmów, a także „bardzo szczegółowe” i „bardzo szczegółowe” opisy Novaka. Wieloletni przyjaciel i współpodejrzany w tej sprawie. Na rozprawie Jacek ur. Obecnie Novak jest podejrzany o popełnienie szeregu czynów korupcyjnych, w tym przekupstwa, w związku z udzielaniem kontraktów na budowę i remonty dróg na Ukrainie.

Według ustaleń BAP zarzutami korupcji był między innymi okres, kiedy Novak był szefem gabinetu premiera Donalda Duskina. Wojciech D., były wiceprezes BGE and Energy, Lessek K. O przyjmowaniu ofert finansowych (w sumie dziesiątki tysięcy automatów) za pośrednictwem firmy Novak, zdaniem śledczych, powinno trafić prawie 200 000 automatów. Zł za lata 2012-2016 autorstwa „Third Party” byłego lidera PKN Arlan Darius Cave. BAP wiedział, że przekazanie Novakowi 3,5 tys. Miejsc miesięcznie to „trzecia strona”. Zł od byłego prezydenta Arlene.

7 stycznia adwokat Novak oskarżył go o branie zbyt wielu łapówek i cytując na wpływy. Zarzuty uzyskania koncesji finansowych dotyczą przestępstw, które popełnił, gdy był szefem Państwowej Organizacji Drogowej Ukrainy (Ukraina).

Tego dnia CBI aresztowało trzy osoby rzekomo zamieszane w te zbrodnie. Jednym z nich jest Chugas Z, były konsultant Igi Cobox, która – według ustaleń prokuratury – „czterokrotnie wspólnie iz Somirem N przyjęła łącznie 1,3 mln zł na mediację w załatwianiu spraw i przychylne traktowanie firm w postępowaniach administracyjnych, arbitrażowych i międzynarodowych. Jeszcze przed przyjęciem korzyści finansowych przedstawiciele firm uważali, że Saomir N. ma rozległy wpływ na arenie międzynarodowej – podała prokuratura.

Teraz ustaw swój pit online lub pobierz darmowy program

READ  Zintegrowana ochrona przed szkodnikami odnosi sukces w Polsce - EURACTIV.com

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *