Kolekcjoner sztuki w Polsce licytuje 200 dzieł, aby sfinansować prywatne muzeum – donosi Rob

Kolekcjoner sztuki w Polsce licytuje 200 dzieł, aby sfinansować prywatne muzeum – donosi Rob

Polski kolekcjoner i inwestor Grażyna Kulczyk Aukcja Tej jesieni około 200 dzieł z jego kolekcji sztuki współczesnej ma zebrać fundusze na jego prywatne muzeum w szwajcarskich Alpach – Museum Susch. Dodatkowe dochody ze sprzedaży trafią do kolekcjonerskiej fundacji Art Stations Foundation, która finansuje projekty kulturalne.

Prace m.in. Vanessy Beecroft, Zhang Huan i Thomasa Ruffa, a także prace artystów powojennych i współczesnych, będą sprzedawane w pięciu wyprzedażach na aukcji Tessa Unicom w Warszawie w dniach 18-20 października. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na programy wystawiennicze muzeum, programy współczesnego spektaklu i tańca oraz prace badawcze.

W oświadczeniu Kulchik powiedziała, że ​​​​pięcioczęściowa seria sprzedaży oznacza zmianę w jej praktyce kolekcjonerskiej, ponieważ skupia się na promowaniu kobiet w sztuce. To temat, który przewija się w całym Muzeum Susch, które Kulczyk otworzył w 2018 roku. Od tego czasu skupia się głównie na artystkach, zwłaszcza artystkach. Polska i Europy Środkowej.

Kulczik, kto jest w rankingu ARTnewsLista 200 najlepszych kolekcjonerówJedna z najbogatszych kobiet w Polsce i była żona inwestora Jana Kulczyka, który zmarł w 2015 roku. Prowadzi przedsięwzięcia biznesowe w sektorach telekomunikacyjnym i energetycznym, skupiając się na firmach założonych przez kobiety.

Autor: Michael Najjar Bioniczny Anioł (2007)

Dzięki uprzejmości Grażyny Kulczyk

W oświadczeniu Kulczik opisuje wybrane do sprzedaży prace jako „spełniające swoją rolę” w jego dużej kolekcji.

„Nadszedł czas, aby żyli” – kontynuowała. „Nie chcę ich używać. Jestem pewien, że mogą lub zrobią więcej zestawów.

Niektórzy artyści na aukcji, tacy jak Beecroft i Ruff, mają już strony kolekcjonerskie. Ale wielu polskich artystów na aukcjach nie ustanowiło jeszcze rynków zbytu.

Wśród wystawionych na sprzedaż dzieł znajdują się dokumenty wykonawcze Beecroft VB43.019 (2000), która obejmowała 23 modelki i odbyła się w londyńskiej Galerii Gagosian; Edycje związane z czteroczęściową instalacją Lorisa Gréaud pt Nic nie jest prawdziwe i wszystko jest dozwolone (2007) przedstawia konstelacje gwiazd naniesione na siatkę mapy; oraz zdjęcie z 2007 roku autorstwa Michaela Najjara Bioniczny Anioł, portret kobiety pokryty obrazami przypominającymi włókna nerwowe. Sprzedawane będą także prace z lat 50. i 60. Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora.

Szacunki dotyczące aukcji nie zostały jeszcze ogłoszone.

Wystawa prezentująca kolekcję będzie prezentowana w warszawskiej siedzibie DESA Unicum od 4 do 20 października.

READ  Remisy w rundzie play-off Elite Pucharu Świata w futsalu: Holandia vs Finlandia, Polska vs Chorwacja | Puchar Świata w futsalu

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *