Wizualizacja finansów największych firm: od debiutu do dziś

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie firmy muszą się dostosować, jeśli mają pozostać aktualne. Nawet wielcy giganci technologii nie czuję się swobodnieAby utrzymać przewagę konkurencyjną, duże firmy, takie jak Google i Amazon, nieustannie wprowadzają innowacje i rozwijają się.

Ta seria grafik autorstwa Truman Doo Pokazuje zestawienia dochodów pięciu największych światowych firm — Amazon, Apple, Microsoft, Tesla i Alphabet — i pokazuje, jak ich sprawozdania finansowe ewoluowały od daty ich pierwszego publicznego ujawnienia.

Uwaga redaktora: Kliknij dowolną grafikę, aby zobaczyć pełną wersję w wyższej rozdzielczości. Ponadto, ponieważ firmy te są w niektórych przypadkach 10 000 razy większe niż w dniu debiutu, widoczne sprawozdania finansowe nie mają być bezpośrednio porównywalne pod względem wielkości.

Wizualne dane o dochodach: od IPO do dziś

Zacznijmy od Apple, pierwszej firmy, która weszła na giełdę i największej w miksie:

1. jabłko

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

W 1998 roku Apple nazwał „Apple Computer”, ponieważ w tym czasie firma sprzedawała tylko komputery i komputery. Jednak w ciągu następnej dekady firma rozszerzyła swoją ofertę produktów i rozpoczęła sprzedaż kilku konsumenckich produktów technicznych, takich jak telefony, przenośne odtwarzacze muzyczne, a nawet tablety.

Technologia konsumencka firmy Apple odniosła duży sukces, dzięki 2007 Firma zdecydowała się usunąć słowo „komputer” ze swojej nazwy. Szybko do przodu, a firma generuje również przychody dzięki usługom takim jak Apple TV i Apple Pay.

Podczas gdy komputery są nadal istotną częścią ich działalności, iPhone stał się największym czynnik wpływający na przychody dla dobra firmy.

W 2021 roku Apple wygenerował 94,7 miliarda dolarów zysku, z marżą na poziomie 26%. Dziś firma jest jedną z niewielu dużych firm technologicznych, którym udało się wytrzymać spadek wycen w całej branży. Firma jest silna, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 2 biliony dolarów Prawie równa wartości Jak połączenie Amazon, Alphabet i Meta.

READ  Philips debiutuje Screeneo U5, przystępny cenowo projektor 4K o krótkim rzucie za mniej niż 1800 USD

2. Microsoft

Rozwój przychodów od Microsoft

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Microsoft, jedna z najstarszych firm na tej liście, wszedł na giełdę w 1985 roku. W tym czasie firma sprzedawała tylko mikroprocesory i oprogramowanie – stąd nazwa Microsoft.

I chociaż główny system operacyjny Microsoftu (Windows) pozostaje jednym z głównych czynników napędzających przychody, oferta produktów firmy stała się bardziej zróżnicowana.

Teraz jej strumienie przychodów są dzielone równo między usługi w chmurze (Azure), narzędzia zwiększające produktywność (Office) i komputery osobiste (Xbox i Windows OS).

3. Amazonka

Ewoluujące strumienie przychodów Amazon

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Kiedy Amazon wszedł na giełdę w 1997 roku, sklep internetowy sprzedawał tylko książki.

lecz przez 1998Amazon szybko rozszerza swoją ofertę produktów. Wkrótce sprzedawała wszystko, od płyt CD i gier po elektronikę, a nawet gadżety.

Szybko do przodu, a segment e-commerce firmy Amazon to tylko część ogólnej działalności firmy.

Amazon jest również dostawcą usług w chmurze (AWS), siecią supermarketów (z własnymi markami spożywczymi Amazon Fresh i przejęciem Whole Foods), a nawet usługą przesyłania strumieniowego wideo (Prime Video). W szczególności AWS wyróżnia się jako ważna część całości biznesu Amazona, generując 74% zysku operacyjnego.

4. Alfabet

Wyrafinowane strumienie przychodów alfabetu

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Kiedy Google wszedł na giełdę w 2003 roku, powstała prosta wyszukiwarka 1,4 miliarda dolarów w przychodach reklamowych ze swojej strony internetowej i chmury.

Dziś firma (teraz przemianowana na Alphabet) jest synonimem Internetu i tworzy plik Przytłaczająca większość ruchu wyszukiwania w internecie. Z tego powodu każdego roku generują setki miliardów przychodów z reklam.

Firma jest również właścicielem YouTube i rozszerzyła działalność na różne sektory, takie jak technologia konsumencka (Fitbit) i streaming premium (YouTube Premium i TV).

5. Tesla

Ewoluujące strumienie przychodów Tesli

zobaczyć plik pełny rozmiar infografika

Debiut Tesli miał miejsce w 2008 roku, co czyni ją najmniejszą spółką na liście. Jako najnowszy dzieciak w bloku, strumienie przychodów Tesli nie zmieniły się tak drastycznie jak inne.

READ  Apple wciąż pozostaje w tyle, jeśli chodzi o znalezienie alternatywy dla wyszukiwarki Google na urządzeniach z systemem iOS / w świecie informacji cyfrowej

Jednak podczas gdy pojazdy elektryczne pozostają głównym motorem przychodów firmy, Tesla była w stanie zanurzyć się w innych pionowych segmentach w ciągu ostatnich 10 lat. Na przykład w 2021 r. około 2,8 miliarda dolarów od niej 53,8 miliarda dolarów w przychodach z wytwarzania i magazynowania energii.

zielona ikona znacznika wyboru

Ten artykuł został opublikowany w ramach Visual Capitalist Program dla twórcówktóry zawiera wizualizacje oparte na danych od niektórych z naszych ulubionych twórców treści z całego świata.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top