Ulga od inflacji, ale presja, by pomóc walczącym Kanadyjczykom

Ottawa –

Stopa inflacji w Kanadzie mogła ponownie spaść w zeszłym miesiącu, ale ponieważ wielu Kanadyjczyków wciąż boryka się z kosztami utrzymania, rząd federalny znajduje się pod presją, aby zapewnić większą pomoc w nadchodzącym budżecie.

Statistics Canada ma opublikować swój lutowy indeks cen konsumpcyjnych we wtorek, podając swój najnowszy odczyt inflacji przed budżetem rządu federalnego 28 marca.

Zarówno Desjardins, jak i RBC prognozują, że stopa inflacji spadła w zeszłym miesiącu do 5,4 procent, z 5,9 procent w styczniu.

Ale nawet przy niższej inflacji rząd federalny zasugerował, że budżet będzie zawierał środki przystępności cenowej, aby pomóc Kanadyjczykom, którzy nadal borykają się z wyzwaniami związanymi z kosztami utrzymania.

Główny ekonomista Desjardins, Jamie Jean, powiedział, że wszystkie oczy skierowane są na Ottawę, aby zrównoważyć priorytety przystępności cenowej z ograniczeniami fiskalnymi.

„Jedną z rzeczy, które oczywiście będziemy obserwować, jest to, co rządy zapewniają, aby pomóc w kosztach utrzymania, z zastrzeżeniem, że nie powinno to dodawać oliwy do (inflacyjnego) ognia” – powiedział Gann.

Bank Kanady skupił się na przywróceniu inflacji do celu 2%. Cykl podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatniego roku zaczął spowalniać gospodarkę, zmuszając ludzi i firmy do ograniczania wydatków.

Wraz ze spowolnieniem gospodarczym ekonomiści obawiają się, że nadmierne lub nieukierunkowane działania rządu federalnego mogą zniweczyć wysiłki banku centralnego i zmusić go do jeszcze wyższego podniesienia stóp procentowych.

Minister finansów Chrystia Freeland wielokrotnie powtarzała, że ​​jest zaangażowana w powściągliwość fiskalną i upewnienie się, że rząd federalny nie utrudnia pracy Banku Kanady.

Ale liberałowie są również pod presją ze strony Nowych Demokratów, aby nadal udzielali wsparcia Kanadyjczykom o niskich dochodach, którzy zostali mocno dotknięci inflacją.

Lider NDP, Jagmeet Singh, powiedział, że chciałby, aby rząd przedłużył o sześć miesięcy podwyżkę rabatu GST, wprowadzoną zeszłej jesieni, co tymczasowo podwoiło kwotę otrzymywaną przez ludzi.

READ  Biden stawia na globalne dostawy chipów, aby powstrzymać działalność amerykańskich firm w Chinach

Na środowej konferencji prasowej premier Justin Trudeau nie zastanawiał się, czy jego rząd przedłuży rabat, ale powiedział, że budżet obejmie środki przystępności cenowej.

„W naszym budżecie przedstawimy środki, które bezpośrednio pomogą Kanadyjczykom” – powiedział Trudeau.

Inflacja stała się głównym problemem politycznym i gospodarczym w kraju po gwałtownym wzroście cen w zeszłym roku, częściowo napędzanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę i zakłócone łańcuchy dostaw.

Ale od czasu osiągnięcia szczytu na poziomie 8,1% zeszłego lata, stopa inflacji w Kanadzie stale spada, ponieważ globalna presja na inflację i rosnące stopy procentowe obciążają gospodarkę.

Jan powiedział, że spadek cen gazu w zeszłym miesiącu prawdopodobnie doprowadził do dalszego spadku inflacji bazowej. Możliwe, że inne składowe CPI, takie jak ceny żywności, nie uległy znacznemu złagodzeniu.

Ceny artykułów spożywczych w styczniu były o 11,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Firmy, w tym sklepy spożywcze, są w stanie przenieść dodatkowe koszty z dostawców na konsumentów, powiedziała Carrie Friston, ekonomistka z RBC. Oczekuje się jednak, że ceny artykułów spożywczych nadal będą spadać, ponieważ niższe ceny towarów rolnych są napędzane przez łańcuch dostaw.

– Wydaje się, że to trochę potrwa – powiedziała.

Bank Kanady utrzymuje obecnie główną stopę procentową na stałym poziomie 4,5 proc., mając nadzieję, że ograniczy inflację bez konieczności dalszych podwyżek. Oczekuje, że inflacja spadnie do około trzech procent do połowy roku.

„Tak długo, jak inflacja będzie spadać, jak się spodziewamy… (Bank Kanady) prawdopodobnie pozostanie na uboczu” – powiedział Friston. Dla pracowników, którzy nie widzieli, jak ich płace nadążają za inflacją, szybki wzrost był szczególnie karalny. Ale wraz ze spadkiem inflacji różnica między nimi się zmniejsza.

W lutym średnia stawka godzinowa wzrosła o 5,4 proc., dopasowując się do oczekiwań inflacyjnych.

READ  Tesla zwiększa zatrudnienie „na dużą skalę” w Quebecu pośród plotek fabrycznych

Bank of Canada powiedział, że dalszy silny wzrost płac utrudni powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.

Dla pracowników Gann powiedział, że zmniejszająca się różnica między inflacją a wzrostem płac to dobra wiadomość, ale nie rekompensuje tego, co stracili.

„Nie mówimy o kompensowaniu wzrostu płac w ciągu ostatnich dwóch lat bez nadążania za inflacją” – powiedział Jin. „Tu tylko zatamujemy krwawienie”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top