Twitter przygotowuje się do obrony „toksycznej pigułki” w odpowiedzi na próbę wrogiego przejęcia przez Elona Muska

Twitter podał w piątek, że jego zarząd jednogłośnie przyjął obronę „toksycznej pigułki” w odpowiedzi na propozycję prezesa Tesli Elona Muska, aby kupić firmę za ponad 43 miliardy dolarów i uczynić ją prywatną.

Posunięcie to pozwoliłoby dotychczasowym akcjonariuszom Twittera – z wyjątkiem Muska – na zakup dodatkowych akcji z dyskontem, tym samym osłabiając udział Muska w spółce i utrudniając mu zebranie większości głosów akcjonariuszy za przejęciem.

Plan Twittera wejdzie w życie, jeśli około 9 procent udziałów Muska wzrośnie do 15 procent lub więcej.

Toksyczna pigułka antykoncepcyjna stanowi kolejny zwrot w melodramacie wokół możliwości przejęcia przez najbogatszą osobę na świecie kontroli nad platformą społecznościową, którą w czwartek nazwał „realistycznym placem miejskim”.

Twitter powiedział, że jego plan zmniejszy prawdopodobieństwo, że ktokolwiek mógłby przejąć kontrolę nad firmą bez płacenia akcjonariuszom premii lub dając zarządowi więcej czasu na ocenę oferty. Takie środki obrony, formalnie nazywane planami kapitałowymi udziałowców, są wykorzystywane do zapobiegania wrogiemu przejęciu firmy poprzez dokonywanie zakupów zbyt kosztownych dla oferenta.

Oglądaj | Elon Musk przeprowadza się, by kupić Twittera we wrogim przejęciu:

Elon Musk złożył 43 miliardy dolarów oferty kupna Twittera podczas wrogiego przejęcia

Ku zaskoczeniu wielu Elon Musk zaoferował zakup Twittera za ponad 43 miliardy dolarów. Musk wyjaśnił, że jego program dotyczył „przyszłości cywilizacji” podczas występu w Vancouver. 1:58

Nawet jeśli to zniechęci do jego oferty przejęcia, Musk nadal może przejąć firmę, tocząc „bitwę zastępczą”, w której akcjonariusze głosują za zatrzymaniem lub usunięciem istniejących dyrektorów firmy. Twitter powiedział, że jego plan nie uniemożliwia zarządowi negocjacji lub przyjęcia oferty przejęcia, jeśli leży to w najlepszym interesie firmy.

Przygotowują się do walki tutaj z Muskiem – powiedział Daniel Ives, analityk Wedbush Securities. „Muszą też dać sobie czas na znalezienie innego potencjalnego nabywcy”.

READ  Fitzgerald mówi, że „mały klaster” pojawia się ponownie w St. John's, gdzie NL zyskuje 6 nowych przypadków COVID-19

Musk zaoferował, że kupi firmę bezpośrednio za ponad 43 miliardy dolarów, mówiąc, że „musi zostać prywatna”, aby budować zaufanie wśród swoich użytkowników i lepiej służyć temu, co nazywa wolnym „imperatywem społeczności”. list.

Powiedział podczas wywiadu na scenie w Konferencja TED 2022 w czwartek w VancouverZaledwie kilka godzin po ogłoszeniu jego prezentacji.

Mając około 82 miliony obserwujących na Twitterze, Musk jest płodnym użytkownikiem platformy i szczerym krytykiem środków, które podjął w celu ograniczenia kont rozpowszechniających dezinformacje lub nasilających przemoc i mowę nienawiści. W czwartek powiedział, że sprzeciwia się permanentnym zakazom użytkowników – najbardziej znanym jest zawieszenie konta byłego prezydenta Donalda Trumpa na Twitterze po zamieszkach na Kapitolu z 6 stycznia.

Dyrektor generalny TED, Chris Anderson, po lewej, przeprowadza wywiad z Elonem Muskiem podczas ostatniej sesji TED 2022 w Vancouver w czwartek. (Stacy McKissney/Ted)

Musk ujawnił w ostatnich dokumentach regulacyjnych, że kupował akcje Twittera w mniej więcej codziennych płatnościach na dzień 31 stycznia, kończąc z udziałem w wysokości około 9 procent. Tylko Vanguard Group kontroluje więcej postów na Twitterze. Pozew złożony we wtorek w sądzie federalnym w Nowym Jorku twierdzi, że Musk nielegalnie opóźnił ujawnienie swoich udziałów w firmie zajmującej się mediami społecznościowymi, aby mógł kupić więcej akcji po niższych cenach.

Po tym, jak Musk ogłosił swój udział, Twitter szybko zaoferował mu miejsce w radzie dyrektorów, pod warunkiem, że ograniczy swoje zakupy do nie więcej niż 14,9 procent wyemitowanych akcji firmy. Ale firma powiedziała pięć dni później, że Musk odmówił.

Ives powiedział, że trajektoria toksycznej pigułki na Twitterze jest przewidywalnym manewrem obronnym, ale można go postrzegać jako „oznakę słabości” firmy na Wall Street.

Profesor prawa z Uniwersytetu Columbia, John Coffey, powiedział, że Musk może próbować walczyć z procedurą w sądzie, ale „żaden sąd nie odrzucił toksycznej pigułki antykoncepcyjnej w ciągu ostatnich 30 lat”. Covey powiedział, że mobilizacja akcjonariuszy do zwolnienia zarządu może być bardziej wykonalna, ale także stanowić wyzwanie dla Muska.

Odporność na szerokość piżma

Program Muska faktycznie spotkał się z oporem, zanim Twitter wydał piątkowy cios.

Saudyjski książę, główny twórca Twittera, kpił z oferty Muska w tweecie, który opublikował w czwartek. Al-Waleed bin Talal powiedział, że odrzuci inicjatywy Muska, ponieważ nie wierzy, że 43 miliardy dolarów są „bliskie rzeczywistej wartości Twittera, biorąc pod uwagę perspektywy jego wzrostu”. Książę przeniknął kolejny tweet z 2015 r., ujawniając, że jego firma z królestwa zwiększyła swoje udziały w Twitterze do 5,2 proc. – około połowy tego, co obecnie posiada Musk.

Chociaż oferta Muska wynosząca 54,20 USD za akcję jest prawie 40 procent wyższa niż cena akcji Twittera, zanim ujawnił swoją ogromną inwestycję, wciąż jest znacznie poniżej szczytowej ceny zamknięcia wynoszącej 77,63 USD, którą osiągnięto niecałe 14 miesięcy temu. W tym czasie Twitter był wart około 62 miliardów dolarów.

Siedziba Twittera jest widoczna w San Francisco 11 stycznia. (Stephen Lamm/Reuters)

Musk odpowiedział księciu tweetem z pytaniem, ile udostępnia na Twitterze, a następnie odniósł się do utajonego odniesienia do zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 r., który jest powiązany z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem. „Jaki jest pogląd Królestwa na wolność wypowiedzi w prasie?” zapytał Musk w tweecie w czwartek.

Na znak, że inwestorzy byli sceptyczni wobec oferty Muska, akcje Twittera spadły pierwszego dnia notowań po ogłoszeniu w czwartek oferty przejęcia — przeciwieństwo tego, co wydaje się być aprobowaną reakcją rynku. Giełdy były zamknięte w piątek na święto Wielki Piątek. Twitter powiedział, że planuje opublikować więcej szczegółów planu akcjonariuszy w nadchodzącym wniosku regulacyjnym.

Inny zdeklarowany miliarder, właściciel Dallas Mavericks i inwestor technologiczny, Mark Cuban, podzielił się na Twitterze swoją teorią, że Musk robi wszystko, co w jego mocy, aby pokonać cenę akcji firmy, aby móc sprzedać swoje udziały z zyskiem. Używając tego ohydnego terminu, Kuban wysunął również hipotezę, że Musk próbował torturować amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, regulatora rynku papierów wartościowych, który w 2018 r. nałożył na Muska grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów po tym, jak napisał na Twitterze o potencjalnym zakupie Tesli, który nigdy się nie zmaterializował.

Podczas czwartkowego wydarzenia TED Musk dał jasno do zrozumienia, że ​​nadal jest zły na Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz przeklętych regulatorów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top