Zełenski powiedział, że od rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 2500 ukraińskich żołnierzy

Ostatni, ubiegły, zeszły:

  • Policja poinformowała o wykryciu ponad 900 ciał cywilnych w obwodzie kijowskim.
  • Rosja obiecuje zintensyfikować „zasięg ataków rakietowych” na stolicę Ukrainy.
  • Według gubernatora w zamachu bombowym wymierzonym w dzielnicę mieszkalną Charkowa zginęło 7 osób.
  • ONZ ostrzega, że ​​oblężeni mieszkańcy Mariupola „umierają z głodu”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek CNN, że w wojnie z Rosją zginęło od 2500 do 3000 ukraińskich żołnierzy, a kolejne 10 000 zostało rannych.

Zdjęcia | 51 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę:

Setki cywilów znalezionych martwych pod Kijowem

Po wycofaniu się sił rosyjskich na obszarze wokół stolicy Ukrainy znaleziono ponad 900 ciał cywilnych – większość z nich została zabita śmiertelną kulą, poinformowała w piątek policja, wskazując, że ludzie zostali „po prostu straceni”.

Andriej Nepetov, dowódca kijowskiej policji regionalnej, powiedział, że ciała zostały pozostawione na ulicach lub tymczasowo zakopane. Powołał się na dane policyjne wskazujące, że 95 procent z nich zmarło z powodu ran postrzałowych.

Powiedział, że każdego dnia pod gruzami iw masowych grobach znajduje się coraz więcej ciał.

„Większość ofiar znaleziono w Buczy, gdzie znajduje się ponad 350 ciał” – powiedział.

Oglądaj | Co wydarzyło się w ósmym tygodniu rosyjskiego ataku na Ukrainę:

Co wydarzyło się w ósmym tygodniu rosyjskiego ataku na Ukrainę: zarzuty kapitulacji Mariupola, śledztwo w sprawie zbrodni wojennych

Rosja twierdzi, że siły ukraińskie przekazały Mariupol, twierdzenie, które ukraińscy urzędnicy odrzucają, ponieważ kraj twierdzi, że ma zespół prowadzący 5600 rosyjskich spraw dotyczących zbrodni wojennych. Oto podsumowanie zniszczeń od 9 do 15 kwietnia. 6:03

Według Nepetova, pracownicy komunalni Buczy zbierali i zakopywali ciała na przedmieściach Kijowa, gdy pozostawały pod kontrolą Rosji. Dodał, że siły rosyjskie „podążają za” ludźmi, którzy wyrażają zdecydowane poglądy proukraińskie.

READ  W Albercie podano 3 miliony dawek szczepionki, gdzie zgłoszono 293 przypadki COVID-19

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zobowiązało się w piątek zintensyfikować „natężenie ataków rakietowych” na Kijów w odpowiedzi na „ukraińskie dywersje na terytorium Rosji”.

Oświadczenie pojawiło się dzień po tym, jak rosyjskie władze oskarżyły siły ukraińskie o przeprowadzenie nalotów na budynki mieszkalne w jednym z regionów kraju na granicy z Ukrainą, raniąc siedem osób.

Oglądaj | Rosja grozi kolejnymi nalotami:

Syreny przeciwlotnicze we Lwowie, Kijowie i innych miastach, gdy Rosja obiecuje zwiększyć naloty

Głośne wybuchy słychać było w Kijowie, Lwowie i innych miastach po tym, jak Ukraina przyznała się do ataku na rosyjski okręt wojenny. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że w nocy zbombardowało cel wojskowy na obrzeżach Kijowa pociskami manewrującymi i obiecało więcej ataków na ukraiński kapitał w odpowiedzi na ukraińskie ataki na rosyjskie cele. 4:25

Według rosyjskich urzędników podczas czwartkowego ataku na wioskę Klimowo w rosyjskim obwodzie briańskim uszkodzeniu uległo około 100 budynków mieszkalnych.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie w obwodzie Czernihowa na Ukrainie zestrzeliły ukraiński śmigłowiec Mi-8 rzekomo biorący udział w ataku.

Władze w innym regionie przygranicznym, Biełgorod, również poinformowały w czwartek o ukraińskim ostrzale.

Bombardowanie w Charkowie

Gubernator obwodu charkowskiego powiedział, że siedem osób, w tym siedmiomiesięczne dziecko, zginęło w zamachu bombowym na dzielnicę mieszkalną miasta.

Ole Senhopov powiedział w piątek w wiadomości na Telegramie, że 34 inne osoby zostały ranne.

Charków, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie, mocno ucierpiało w wyniku ostrzału i ataków rakietowych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Położenie miasta 40 km na południe od Rosji i 160 km na północ od oderwanych wschodnich regionów Ukrainy nadaje mu ogromne znaczenie strategiczne.

Oglądaj | Poszukiwanie podziemnego schronienia w Charkowie:

Poszukiwanie podziemnego schronienia w Charkowie

Próbując przetrwać bezlitosne rosyjskie bombardowania i naloty, wielu ludzi w Charkowie na Ukrainie schroniło się w miejskim systemie metra. 2:04

READ  Premier Haiti zmuszony do ucieczki z oficjalnej ceremonii po pojawieniu się uzbrojonych gangów | Haiti

Tymczasem 7 osób zginęło, a 27 innych zostało rannych po tym, jak siły rosyjskie otworzyły ogień do autobusów przewożących cywilów w ukraińskiej wsi Borowaja pod Charkowem – powiedział w piątek rzecznik prokuratury regionalnej dla ukraińskiego serwisu informacyjnego Suspilne.

Dmytro Chubenko powiedział, że ukraińskie organy ścigania pracują nad ustaleniem okoliczności zamachu. Dodał, że śledczy identyfikują również trasy i miejsca docelowe pojazdów przewożących ludność cywilną przez kontrolowane przez Rosję terytorium wokół Borowej.

Chubenko powiedział, że ukraińskie władze wszczęły postępowanie karne za „podejrzenie naruszenia praw i zwyczajów wojennych, a także zabójstwo z premedytacją”. Roszczenia nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

Mieszkańcy Mariupola „głodują”

Szef Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że ludzie „głodują” w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol i przewidział, że kryzys humanitarny w tym kraju prawdopodobnie się pogorszy, ponieważ Rosja zintensyfikuje ofensywę w nadchodzących tygodniach.

Dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley, ostrzegł również w wywiadzie udzielonym w czwartek Associated Press w Kijowie, że rosyjska inwazja na eksportującą zboże Ukrainę grozi destabilizacją krajów daleko od jej wybrzeży i może doprowadzić do fali migrantów szukających lepszego życia gdzie indziej.

Beasley powiedział, że wojna, która rozpoczęła się 24 lutego, była „niszcząca dla ludzi na Ukrainie”, ubolewając nad brakiem dostępu, z jakim borykał się Światowy Program Żywnościowy i inne organizacje pomocowe próbujące dotrzeć do potrzebujących w trakcie konfliktu.

Uszkodzone pojazdy i budynki widziano w piątek w oblężonym południowym mieście portowym Mariupol. (Aleksander Ermoszenko/Reuters)

Niestabilny charakter konfliktu, który spowodował przeniesienie walk z okolic stolicy na wschodnią Ukrainę, szczególnie utrudnia dotarcie do głodnych Ukraińców.

Światowy Program Żywnościowy próbuje teraz umieścić zapasy żywności na obszarach, które mogą być objęte walkami, ale Beasley przyznał, że było „wiele komplikacji”, ponieważ sytuacja szybko się rozwijała.

A rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że jego siły przejęły pełną kontrolę nad fabryką stali Iljicza w oblężonym mieście, które przez tygodnie otaczało siły rosyjskie. Mariupol był świadkiem jednych z najbardziej zaciekłych bitew wojny – kosztem ludności cywilnej.

Ukraińscy obrońcy Mariupola słabną po oblężeniu, które uwięziło ponad 100 000 cywilów, którzy rozpaczliwie potrzebują jedzenia, wody i ogrzewania.

Burmistrz Mariupola powiedział w tym tygodniu, że zginęło ponad 10 000 cywilów, a liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 20 000.

Zdobycie Mariupola ma kluczowe znaczenie dla Rosji, ponieważ pozwoli jej siłom na południu, które przeszły przez anektowany Krym, w pełni zjednoczyć się z siłami w regionie Donbasu, wschodnim przemysłowym sercu Ukrainy i zbliżającym się celem ofensywy.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top