Szwedzki minister spraw zagranicznych mówi, że jego kraj jest bliski zatwierdzenia członkostwa w NATO

Szwedzki minister spraw zagranicznych mówi, że jego kraj jest bliski zatwierdzenia członkostwa w NATO

Szwedzki minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj jest coraz bliżej ratyfikacji wniosku NATO przez jeden z ostatnich bastionów sojuszu wojskowego.

Dwudziestu ośmiu z obecnych 30 członków NATO poparło wnioski Szwecji i Finlandii o członkostwo, odkąd oba kraje skandynawskie złożyły formalne wnioski w maju. Kanada jako pierwsza poparła wnioski.

Ale Turcja – wraz z Węgrami – jeszcze nie zaakceptowała ofert. Rząd turecki powiedział, że Szwecja szczególnie potrzebuje rozprawienia się z Kurdami i innymi grupami, które Ankara uważa za terrorystyczne.

Nowe członkostwo w NATO musi zostać zatwierdzone przez wszystkie istniejące państwa członkowskie.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział CBC News Rosemary Barton na żywo W wywiadzie wyemitowanym w niedzielę kwestie sporne z Turcją zostały prawie rozwiązane.

oglądać | Szwedzki minister spraw zagranicznych omawia próbę NATO:

Szwecja i Finlandia zawiesiły ratyfikację NATO z poparcia Turcji i Węgier

Rosemary Barton Live rozmawia z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billströmem w swoim pierwszym kanadyjskim wywiadzie na temat procesu ratyfikacji NATO przez Szwecję i Finlandię. Turcja i Węgry blokują ich przystąpienie do sojuszu wojskowego.

„Jesteśmy teraz bardzo blisko momentu, w którym nadszedł czas, aby parlament turecki rozpoczął proces ratyfikacji” – powiedział Billstrom gospodarzowi programu Rosemary Barton.

Szwecja, Finlandia i Turcja podpisały trójstronne memorandum na czerwcowym szczycie NATO, przygotowując grunt pod podpisanie przez rząd turecki obu próśb.

Billstrom powiedział, że jego kraj „całkowicie” poparł swoją część tej umowy, ale zauważył, że jej postanowienia muszą być zgodne ze szwedzką konstytucją po niedawnym wycofaniu się Turcji.

Grupy prokurdyjskie i antynatowskie skomplikowały sprawy szwedzkiemu rządowi, organizując antytureckie demonstracje, które rozgniewały rząd turecki, w tym kukłę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, która na krótko wisiała przed sztokholmskim ratuszem na początku tego miesiąca.

READ  Demokraci zachowują kontrolę nad Senatem dzięki wygranej w Nevadzie

Turecki rząd wezwał do zbadania protestu, twierdząc, że jest on równoznaczny z rasizmem i przestępstwem z nienawiści. Szwedzka prokuratura jak dotąd zapowiedziała, że ​​nie wszczyna śledztwa.

oglądać | Główny doradca armii ukraińskiej omawia konflikt:

Niemcy znajdują się pod rosnącą presją, aby zezwolić na eksport czołgów na Ukrainę

Rosemary Barton Live rozmawia z Danem Rice’em, specjalnym doradcą Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy, na temat jego oceny wojny i rosnącej presji na Niemcy, aby zezwoliły na eksport swoich czołgów Leopard 2.

W sobotę minister obrony Turcji Hulusi Akar odwołał wizytę swojego szwedzkiego odpowiednika zaplanowaną na koniec miesiąca, powołując się na to, co nazwał „obrzydliwymi” antytureckimi demonstracjami w Szwecji.

Akar powiedział, że spotkanie nie ma już „żadnego znaczenia ani punktu”.

NATO domaga się odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą

Szwecja i Finlandia porzuciły dziesięciolecia niezaangażowania i złożyły wniosek o członkostwo w NATO po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Powodem, dla którego tak bardzo chcemy się przyłączyć, jest pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie” – powiedział Billstrom.

Dan Rice, amerykański ekspert wojskowy, który obecnie pełni funkcję specjalnego doradcy dowódcy sił ukraińskich, powiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa w regionie jest właśnie powodem powstania NATO.

„Myślę, że to wspaniały, wspaniały przykład zjednoczenia NATO, aby w końcu wypełnić misję, która została wykuta w 1949 roku” – powiedział Rice. Rosemary Barton na żywo W osobnym wywiadzie wyemitowanym w niedzielę.

— powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w rozmowie z CBC News polityka władzy W czwartek rosyjska inwazja wzmocniła NATO.

„Władimir Putin miał nadzieję podzielić NATO jako sojusz obronny, a zamiast tego zobaczyliśmy jedność NATO i dwa nowe kraje ubiegające się o członkostwo w NATO jako bezpośrednia odpowiedź na rosyjską próbę inwazji na Ukrainę” – powiedział.

READ  George Santos wycofuje się z komisji Izby Reprezentantów w obliczu narastającego skandalu | Parlament

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *