Grupa Siedmiu będzie kontynuować presję gospodarczą na Rosję i zająć się wojną pszeniczną

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbock, minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Elisabeth Truss, minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Jolie, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell, podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland i minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio uczestniczy w sesji roboczej japońskiego ministra spraw zagranicznych Yoshimasy Hayashi na szczycie ministrów spraw zagranicznych G7 w Weissenhauser Strand, Niemcy, 13 maja 2022 r. Kay Nietfeld / Pool via REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • G7 będzie kontynuować dostawy broni „tak długo, jak będzie to konieczne”
  • G7 ma przyspieszyć wysiłki na rzecz zakończenia uzależnienia od rosyjskiej energii
  • Niemcy mówią, że G7 ma znaleźć rozwiązania zapobiegające niedoborom żywności
  • UE mówi, że nic nie wskazuje na to, że Putin chce zakończyć wojnę

WESENHAUS, Niemcy, 14 maja (Reuters) – Grupa siedmiu ministrów spraw zagranicznych zobowiązała się w sobotę do wzmocnienia izolacji gospodarczej i politycznej Rosji, dalszego dostarczania broni na Ukrainę i stawienia czoła temu, co niemiecki minister spraw zagranicznych nazwał moskiewską „wojną pszeniczną”.

Po spotkaniu w nadbałtyckim kurorcie Weissenhaus starsi dyplomaci z Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zobowiązali się do kontynuowania pomocy wojskowej i obronnej „jak najdłużej”.

We wspólnym oświadczeniu zapowiedziano również, że zajmą się tym, co nazywają rosyjską dezinformacją, mającą na celu obarczenie Zachodu odpowiedzialnością za problemy z dostawami żywności na całym świecie z powodu sankcji gospodarczych nałożonych na Moskwę, i wezwano Chiny, by nie pomagały Moskwie ani nie usprawiedliwiały rosyjskiej wojny.

„Czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby złagodzić konsekwencje tej wojny? To nie jest nasza wojna. To wojna prezydenta Rosji, ale ponosimy globalną odpowiedzialność” – powiedziała dziennikarzom niemiecka minister spraw zagranicznych Annallina Barbock.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, bliski sojusznik Władimira Putina, odmówił spotkania, w szczególności nacisk grupy na uznanie integralności uznanych na arenie międzynarodowej granic Ukrainy.

„Powiedzmy to z umiarem: nasz kraj absolutnie nie jest zainteresowany, aby G7 nie uznała nowych granic. Ważna jest prawdziwa wola ludzi tam mieszkających” – powiedział w internetowym poście. Siły rosyjskie kontrolują dużą część wschodniej Ukrainy.

Kluczem do wywierania większej presji na Rosję jest zakaz lub stopniowe wycofywanie zakupów rosyjskiej ropy naftowej z państwami członkowskimi UE, które w przyszłym tygodniu mają osiągnąć porozumienie w tej sprawie, nawet jeśli w tym momencie Węgry nadal są temu przeciwne.

Ministrowie powiedzieli, że nałożą więcej sankcji na rosyjskie elity, w tym podmioty gospodarcze, centralne instytucje rządowe i wojsko, co umożliwi Putinowi „prowadzenie jego ulubionej wojny”.

Spotkanie, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Mołdawii, również zwróciło uwagę na obawy związane z bezpieczeństwem żywnościowym i obawy, że wojna może rozprzestrzenić się na jej mniejszego sąsiada Mołdawię.

„Ludzie w Afryce i na Bliskim Wschodzie umrą i stajemy przed pilnym pytaniem: Jak można nakarmić ludzi na całym świecie? Ludzie zadają sobie pytanie, co by się stało, gdybyśmy nie mieli zboża, do którego jesteśmy przyzwyczajeni z Rosji i Ukraina.”

Dodała, że ​​Grupa Siedmiu będzie pracować nad znalezieniem rozwiązań logistycznych, aby wyprowadzić ważne towary z ukraińskich magazynów przed kolejnymi żniwami.

Uwaga zwraca się teraz na Berlin, gdy ministrowie spotykają się później w sobotę, kiedy Szwecja i Finlandia przygotowują się do złożenia wniosku o członkostwo w sojuszu transatlantyckim, wywołując groźby odwetu ze strony Moskwy i sprzeciw Turcji, członka NATO. Czytaj więcej

READ  Putin ogłasza zwycięstwo w bitwie o obwód ługański na wschodzie Ukrainy

„Ważne jest, abyśmy mieli konsensus” – powiedziała dziennikarzom kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Jolie.

Putin opisuje inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i pozbycie się antyrosyjskiego nacjonalizmu podsycanego przez Zachód. Ukraina i jej sojusznicy twierdzą, że Rosja rozpoczęła wojnę bez prowokacji.

„Więcej tego samego” – powiedział dziennikarzom szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Brakuje tylko nacisku na zaangażowanie dyplomatyczne w sprawie zawieszenia broni. Zaginął, bo Władimir Putin powtarzał wszystkim, że nie chce przerywać wojny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Davida Leungrena w Ottawie; pisanie przez Johna Irisha; Montaż przez Mike’a Harrisona i Daniela Wallisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top