Pożary szalejące w zachodniej części Stanów Zjednoczonych zagrażają Flagstaff w Arizonie | Wiadomości klimatyczne

W zachodnich Stanach Zjednoczonych w gorących i suchych warunkach płonęły dziesiątki pożarów, w tym pożar spowodowany piorunem, który zmierzał w kierunku największego miasta w północnej Arizonie.

Dym pokrył w poniedziałek górskie miasto Flagstaff. Otaczający las państwowy ogłosił całkowite wyłączenie, które ma się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu – po raz pierwszy od 2006 roku.

Oczekuje się, że w nadchodzących dniach ekstremalne temperatury, które utrudniały szersze działania gaśnicze, obniżą się. Ale National Weather Service wskazała, że ​​może to prowadzić do niepewności dla załóg strażackich.

„Wilgotność i możliwość rozproszonego deszczu to dobra rzecz” – powiedział meteorolog Andrew Taylor. „Błyskawica nie jest dobrą rzeczą”.

W Kalifornii strażacy wciąż stoją przed trudnym zadaniem powstrzymania wielkiego pożaru w surowych przybrzeżnych górach na południe od Big Sur, który zmusił do ewakuacji buddyjskiego klasztoru i pobliskiego obozu.

W Globe w Arizonie, w USA, na początku czerwca strażacy z Arizony walczyli o zdobycie przyczółka w potężnym pożarze, jednym z dwóch, które zmusiły tysiące ewakuacji w wiejskich miasteczkach i zamknęły prawie wszystkie główne autostrady poza tym obszarem. [File: Joseph Pacheco via AP]

W Nowym Meksyku pożary spowodowane przez pioruny płoną w południowej części stanu, gdzie duża część Gila Wilderness pozostaje zamknięta, a straż pożarna bacznie obserwuje pomnik narodowy Gila Cliff Dwellings.

Do tej pory w Arizonie spłonęło więcej ziemi, ponieważ nowe pożary zaczęły gwałtownie przekierowywać zasoby. Podczas gdy ludzie są odpowiedzialni za zdecydowaną większość pożarów, piorun wywołał pożar 80 kilometrów kwadratowych (31 mil kwadratowych) na zachód od Sedony, który zmierzał w kierunku Flagstaff, nazwany „Ogniem Rafaela”.

Nadzorowanie pożaru płonącego w darni, jałowcu, chaparralu i sosnie Ponderosa powierzono wysokiemu kierownictwu.

Niektóre obozy zostały już ewakuowane, a mieszkańcy wsi zostali poproszeni o przygotowanie się do ewakuacji w każdej chwili, powiedział John Paxton, rzecznik policji hrabstwa Coconino.

Paxton powiedział, że jeśli pożar będzie nadal przesuwał go na północny wschód, może to również ucierpieć setki ludzi w Flagstaff – miasteczku uniwersyteckim położonym około dwie godziny na północ od Phoenix.

READ  Australia Covid-19: Liczba przypadków w Wiktorii rośnie pomimo przedłużającego się zamknięcia

Funkcjonariusz ds. informacji przeciwpożarowej Dolores Garcia powiedział, że urzędnicy straży pożarnej opracowują plan zagłodzenia paliwa Rafael, gdy porusza się on przez trudny teren, kaniony i dziką przyrodę. Od poniedziałku poruszał się równolegle do autostrady międzystanowej 40 wzdłuż linii Coconino i Yavapai County.

Las Narodowy Coconino o powierzchni 7283 kilometrów kwadratowych (2812 mil kwadratowych), popularny obszar do biwakowania, wędrówek, pływania łódką i wędkowania, został zamknięty w środę z powodu obaw, że nie będą dostępne wystarczające zasoby, aby zareagować na przyszłe pożary.

W ostatnich latach las został tylko częściowo zamknięty ze względu na niebezpieczeństwo pożarów.

„Mamy ograniczone zasoby i są one teraz wykorzystywane” – powiedział rzecznik leśnictwa Brady Smith.

Arizona jest w stanie najwyższej gotowości na pożary. Wielki pożar w pobliżu Superior, około 97 kilometrów (60 mil) na zachód od Phoenix, ograniczył w poniedziałek prawie 70 procent. Pożar o powierzchni 730 kilometrów kwadratowych (282 mil kwadratowych) został spowodowany przez człowieka.

Mimo to mieszkańcy w pobliżu małych społeczności sosnowych i truskawek zostali ewakuowani z powodu kolejnego pożaru, który przeskoczył między wierzchołkami drzew, a płomienie szalały na wietrze. Zamknięto także niektóre drogi lokalne.

Ekipy strażackie muszą nadal powstrzymywać otaczające pożary buszu. Pożar spowodowany piorunem oszacowano w poniedziałek na 132 kilometry kwadratowe (51 mil kwadratowych) i jest zarządzany przez zespół wysokiego szczebla.

W stanie Utah w bardzo suchych warunkach płonęło wiele pożarów. Największe miasto w pobliżu małego miasteczka Enterprise w południowym stanie Utah w weekend wymusiło ewakuację. Ale właścicielom domów pozwolono wrócić, ponieważ zabezpieczenie osiągnęło 50 procent.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top