Polska zawiesza loty do Afganistanu w obliczu zbliżającego się terminu w USA

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zakończyła wydalenie z Afganistanu, pełne wycofanie USA z jednego z krajów zachodnich, pomagając ludziom uciec przed okupacją talibów w środę, powiedział w środę urzędnik.

Prezydent Joe Biden zostanie USA, aby zakończyć amerykańskie przeciąganie liny. Ogłaszając dzień wcześniej 31. termin, zwiększył presję na ewakuację jak największej liczby osób w dniach poprzedzających i tak już niebezpieczny lot z Kabulu. Europejscy sojusznicy naciskali na więcej czasu, ale przegrali argumenty i w praktyce mogą być zmuszeni do wstrzymania wyjścia na kilka dni przed opuszczeniem ostatnich wojsk amerykańskich.

Talibowie przejęli kontrolę prawie 20 lat po atakach z 11 września w Afganistanie. Po powrocie do władzy wielu Afgańczyków jest zmuszonych do ucieczki, obawiając się odwetowych ataków bojowników lub powrotu do brutalnych rządów, które narzucili, kiedy ostatni raz rządzili krajem.

Talibowie zażądali wstrzymania ruchu lotniczego do 31 sierpnia. Biden mógłby podjąć jakąkolwiek decyzję o pozostaniu dłużej między wojskami amerykańskimi a innymi siłami koalicji obsługującymi transport lotniczy na lotnisku w Kabulu.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bridax powiedział, że grupa wyprowadzona z Kabulu, obecnie w Uzbekistanie, była ostatnią wydaloną przez Polskę. Powiedział, że jego kraj zdecydował się nie kontynuować operacji po konsultacjach z urzędnikami amerykańskimi i brytyjskimi.

„Po długiej analizie doniesień o stanie bezpieczeństwa nie możemy już narażać życia naszych dyplomatów i naszych żołnierzy” – powiedział Presidac.

Wielu żołnierzy zostanie odprawionych do zakończenia operacji, powiedział Presidas. Polska wykorzystała kilkanaście samolotów do ewakuacji setek osób do Warszawy. Niektórzy później podróżowali do innych krajów.

Czechy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że ich własna misja wydalenia została zakończona.

Chaos na lotnisku w Kabulu zmienił świat po rozłamie talibów w Afganistanie po przejęciu kontroli nad krajem, który po inwazji kierowanej przez USA w 2001 r. otrzymał setki miliardów dolarów na pomoc w odbudowie i wsparcie bezpieczeństwa.

READ  Jak zdobyłem 200$ w Polsce? Allans

Afgańczycy zostali porzuceni w Darshali w zeszłym tygodniu, niektórzy utknęli po wystartowaniu amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego, a później zginęli. Co najmniej siedem osób zginęło tego dnia, a siedem kolejnych utonęło w panice w niedzielę. Członek afgańskich sił bezpieczeństwa zginął w poniedziałkowej zasadzce w strzelaninie.

Tysiące zgromadziły się na lotnisku od kilku dni, a Stany Zjednoczone spieszą się z ewakuacją jak największej liczby ludzi, opierając się na swoich sojusznikach z Zatoki Perskiej w ucieczce Afgańczyków i innych. W środę grupa 51 osób wylądowała w Ugandzie, pierwszym afrykańskim kraju, który leczył eksmitowanych.

Kraje europejskie, w tym sojusznicy USA Niemcy i Wielka Brytania, naciskają na dłuższy okres w przyszłym tygodniu, aby kontynuować ewakuację. Dyrektor CIA William Burns udał się w poniedziałek do Kabulu, aby spotkać się z czołowym przywódcą politycznym talibów. Jednak nawet po Emergency Online Summit Grupy Siedmiu Narodów Biden trzymał się daty sierpniowej.

„Zawsze jest dla nas jasne, że ogólne rozmieszczenie sił naprawdę jest zgodne z pozycją Stanów Zjednoczonych, najsilniejszego członka Konfederacji” – powiedziała parlamentowi niemiecka kanclerz Angela Merkel.

„Będziemy kontynuować proces wydalania tak długo, jak to możliwe, aby umożliwić opuszczenie kraju Afgańczykom, którzy pracowali z nami na rzecz bezpieczeństwa, wolności, praworządności i rozwoju” – dodał.

Nie podała daty odlotu ostatniego niemieckiego lotu ewakuacyjnego, ale powiedziała, że ​​nawet po zakończeniu wysiłków kraj nadal będzie pracował nad „jak możemy dalej rozwijać sposoby ochrony tych, którzy nam pomogli. Inne rzeczy poprzez publiczne wykorzystanie lotniska w Kabulu.”

Na razie wojsko USA koordynuje cały ruch lotniczy na lotnisku w Kabulu i poza nim. Rzecznik talibów Suhail Shaheen napisał na Twitterze, że planują zezwolić ludziom na ewakuację lotniska w Kabulu samolotami komercyjnymi po sierpniowym terminie.

Nie jest jednak jasne, które linie lotnicze natychmiast wznowią loty na lotnisko kontrolowane przez Talibów.

READ  FNE: Pasaż w Gdyni Polski FF 2021

Termin ten jest jeszcze za tydzień, a badaczka Patricia Lewis mówi, że praktyczny termin zakończenia eksmisji to „następne dwa dni”.

Nie możesz powiedzieć: „Cóż, o północy, teraz przestaniemy, pakujmy się powoli”, powiedział Lewis, dyrektor międzynarodowego programu bezpieczeństwa w Saddam House International Affairs Thought Group. „Należy zrobić ogromną ilość rzeczy, w tym sprawić, by wszyscy ludzie pracowali i cały sprzęt”.

„Wszyscy sojusznicy są w dużym stopniu uzależnieni od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa militarnego, zwłaszcza obrony powietrznej”, powiedział Lewis. „Nie mogą narażać swoich ludzi na ryzyko, więc zależy to od tego, kiedy Ameryka zacznie się pakować”.

___

Raport był współautorami Johna Cambrella, dziennikarzy Associated Press w Dubaju, Jill Lales w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Karela Janiseka w Pradze i Khaira Moulsona w Berlinie.

___

Dodatkowe pokrycie Afganistanu przez AP: https://apnews.com/hub/afghanistan

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top