Pierwsza republika, która otrzymała zastrzyk 30 miliardów dolarów od gigantów amerykańskiej bankowości w celu zażegnania kryzysu

Pierwsza republika, która otrzymała zastrzyk 30 miliardów dolarów od gigantów amerykańskiej bankowości w celu zażegnania kryzysu

Pieszy przechodzi obok biura First Republic Bank 16 marca w San Francisco. Po tygodniu upadków Silicon Valley Bank i Signature Bank, First Republic Bank rozważa sprzedaż po znacznym spadku ceny akcji w ciągu ostatniego tygodnia.Justina Sullivana/Getty Images

Największe instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych zgodziły się zdeponować 30 miliardów dolarów w First Republic Bank, niekonwencjonalnym ratowaniu sektora prywatnego, mającym na celu zwiększenie zaufania do systemu finansowego i powstrzymanie rodzącego się kryzysu.

Umowa była pośredniczona przez rząd USA, ale była finansowana przez 11 największych pożyczkodawców i banków inwestycyjnych w kraju. Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo, znane jako banki Wielkiej Czwórki w USA, przewodzą wysiłkom o wartości 5 miliardów dolarów każdy.

Pierwsza Republika z siedzibą w San Francisco jest uwikłana w skutki upadku banku w Dolinie Krzemowej w zeszły piątek. Jej akcje spadły w ciągu ostatniego tygodnia aż o 70 procent. Podobnie jak SVB, Pierwsza Republika nie zgłosiła żadnych nagłych strat kredytowych ani odpisów. Ale klienci W trosce o jego stabilność wycofuje się depozyty i przenosi je do większych instytucji, co jest znane jako Podróż do Jakości.

Ponieważ Pierwsza Republika pojawia się jako kolejne domino, które wpadło w serię upadków banków, więksi kredytodawcy i banki inwestycyjne mają nadzieję, że ich depozyty utrzymają się na swoim miejscu i zapobiegną wymknięciu się sytuacji spod kontroli.

To niezwykłe podejście. banki Wydaje się chętny do testowania mechanizmów, które nie są tak ekstremalne jak pełne przejęcia.

Opinia: Nikt nie zastąpi Silicon Valley Bank i to jest duży problem dla technologii

Przejęcia te były niezbędne podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku i obejmowały dyskontowe zakupy banków inwestycyjnych, takich jak Bear Stearns i Merrill Lynch. Chociaż pomogły ustabilizować system, umowy okazały się bólem głowy dla kupujących przez lata później.

READ  EKSKLUZYWNIE: Bracia Feldman chcą przywrócić Saulta na teren starego browaru

Ratowanie sektora prywatnego nastąpiło w czwartek po interwencji banków centralnych po obu stronach Atlantyku. Rząd USA ubezpieczył już wszystkie depozyty w SVB i Silvergate Bank, co również nie powiodło się w zeszłym tygodniu. I Stany Zjednoczone Rezerwa Federalna Zapewnił nową płynność bankom, które musiały wymienić obligacje na gotówkę w pełnej wartości. Wczesnym czwartkiem w Szwajcarii Narodowy Bank Szwajcarii zaoferował płynność w wysokości do 50 miliardów franków szwajcarskich, aby wesprzeć borykający się z problemami Credit Suisse.

Interwencje pomogły uspokoić inwestorów w czwartek, podczas rajdów na głównych zachodnich giełdach. Ale sytuacja jest bardzo niestabilna, a banki prawdopodobnie będą nadal testowane. W Stanach Zjednoczonych depozyty mogą nadal napływać do większych instytucji i nie jest jasne, czy banki uczestniczące w pakiecie ratunkowym Pierwszej Republiki zintensyfikują wsparcie drugiego pożyczkodawcy, czy trzeciego, jeśli to konieczne.

W Europie Credit Suisse, drugi co do wielkości bank w Szwajcarii, od lat boryka się z problemami. Choć rozpoczął restrukturyzację jeszcze przed ostatnim dramatem, obecna sytuacja na rynku finansowym utrudni jej lepsze wyjście z restrukturyzacji.

Credit Suisse i First Republic muszą znaleźć sposoby na zwiększenie zaufania inwestorów w szybko zmieniającym się środowisku operacyjnym. Banki centralne podnoszą stopy procentowe – w czwartek Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych – a wyższe stopy zmieniają rachunki operacyjne pożyczkodawców.

Do niedawna banki były w stanie płacić deponentom nie mniej, a następnie pożyczać depozyty po znacznie wyższych stawkach. Ten spread, znany jako marża odsetkowa netto, prawdopodobnie się zmniejszy, zwłaszcza w przypadku kredytodawców znajdujących się w trudnej sytuacji. W czwartkowym ogłoszeniu finansowym Pierwsza Republika ujawniła, że ​​w ciągu ostatniego tygodnia pożyczyła dziesiątki miliardów dolarów od Rezerwy Federalnej i Rezerwy Federalnej na kredyty mieszkaniowe na oprocentowanie od 4,75% do 5,09%.

Pierwsza Republika płaci obecnie 0,01 procent odsetek rocznie na swoich kontach czekowych. Fundusze Fed są znacznie droższe. Bank nie ujawnił stopy procentowej, jaką zapłaciłby za 30 miliardów dolarów depozytów od swoich konkurentów.

READ  Mieszkania w Vancouver: Koszt wynajmu mieszkania w lipcu 2023 r

Nowe dane opublikowane przez Rezerwę Federalną pod koniec czwartku pokazały duży skok w pożyczkach banków centralnych w ciągu ostatnich pięciu dni, ponieważ wielu pożyczkodawców zmagało się z uciekającymi depozytami i niepewnym rynkiem. Kwota pożyczona od Fed za pośrednictwem jego zwykłej linii kredytowej skoczyła w ciągu tygodnia o 148 miliardów dolarów, do 153 miliardów dolarów.Pożyczkodawcy pożyczyli również 12 miliardów dolarów w ramach nowo ustanowionego przez Fed programu terminowego finansowania bankowego, który został ustanowiony w niedzielę.

Akcje Pierwszej Republiki wzrosły w czwartek o 10 procent, odrabiając część strat z poprzedniego tygodnia, ale potem spadły o ponad 20 procent w handlu po godzinach, gdy ogłoszono szczegóły pakietu ratunkowego dla sektora prywatnego. Pomimo przyjęcia depozytów w wysokości 30 miliardów dolarów, Pierwsza Republika ogłosiła również, że zawiesi wypłatę dywidendy i ujawniła plany zmniejszenia zadłużenia. Szczegóły dotyczące tego ostatniego mają dopiero nadejść.

Credit Suisse ogłosił podobny środek w czwartek, mówiąc, że planuje odkupić 2,5 miliarda dolarów długu w dolarach amerykańskich i kolejne 500 milionów euro długu denominowanego w euro.

11 instytucji finansowych wnoszących wkład do nieubezpieczonych depozytów Pierwszej Republiki obejmuje Goldman Sachs Group Inc. i Morgan Stanley, z których każdy wyniósł 2,5 miliarda dolarów. PNC Financial Services Group Inc. i Bank of New York Mellon Corp. i Trust Financial Corp. oraz US Bancorp i State Street Corp. 1 miliard dolarów amerykańskich.

Banki stwierdziły, że ich wkład świadczy o ich zaufaniu do amerykańskiego systemu bankowego.

System bankowy ma silny kredyt, wystarczającą płynność, silny kapitał i wysoką rentowność. Grupa stwierdziła we wspólnym oświadczeniu, że ostatnie wydarzenia nie zrobiły nic, aby to zmienić. „Razem wdrażamy naszą siłę finansową i płynność do większego systemu, gdzie jest to najbardziej potrzebne”.

We wspólnym oświadczeniu Departamentu Skarbu USA, prezesa Rezerwy Federalnej, Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów i Biura Kontrolera Waluty agencje stwierdziły, że współpraca branżowa świadczy o stabilności systemu finansowego.

READ  Tyle pieniędzy Rosjanie przelali na kryptowalutę – RT Rosja i były Związek Radziecki

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *