OLED Nintendo Switch nie ma ekranu Pentile

Nowy model Nintendo Switch OLED nie ma wyświetlacza Pentile.

To może nie znaczyć dla ciebie wiele i nie było to coś, co udało nam się ostatecznie potwierdzić podczas procesu recenzji – poza stwierdzeniem, że ekran jest ogromnym ulepszeniem. jego. Ale od czasu ogłoszenia przełącznika OLED pojawiły się spekulacje, że jego panel może wykorzystywać technologię Pentile, co mogło mieć poważne konsekwencje dla jakości obrazu. W końcu konsole Nintendo nie mają najlepszych ekranów.

Pentile to znak towarowy firmy Samsung, który odnosi się do różnych układów matryc subpikselowych najczęściej używanych w panelach wyświetlaczy OLED. W swobodnej rozmowie lub tak nieformalnej, jak rozmowy o układach subpikseli OLED, Pentile może teraz być podstawowym skrótem od „niepełnego RGB”, co oznacza, że ​​czerwone, zielone i niebieskie subpiksele są raczej współdzielone między pikselami. niż każdy piksel z kolorami Wszystkie trzy same.

Prawie wszystkie wyświetlacze OLED w konsumenckich urządzeniach mobilnych używają obecnie jakiejś formy układu subpikseli Pentile. Zaletą ekranów Pentile jest to, że są tańsze w produkcji i mogą trwać dłużej. Minusem jest to, że działa mniej dokładnie niż odpowiednik ekranu z paskami RGB, co oznacza, że ​​czasami można zobaczyć artefakty, takie jak częstotliwość i ziarno, szczególnie w sytuacjach o wysokim kontraście, takich jak czytanie tekstu.

Efekt zmniejsza się wraz ze wzrostem gęstości pikseli. Osobiście Pentile przestał dokuczać mi na telefonach, gdy popularne stały się ekrany OLED 1080p, co oznacza, że ​​nie podobał mi się panel Galaxy S III, ale Galaxy S4 był w porządku. Problemem może być 7-calowy, pięciocalowy ekran 720p na adapterze. A Nintendo nie jest znane z zapewniania najlepszej technologii ekranowej dla swojego sprzętu – oglądaj 3DS, niektóre modele przypadkowo mają ekrany IPS, które są znacznie lepsze niż zwykłe panele LCD TN, bez wskazania, co otrzymasz, dopóki nie otworzysz pudełko — więc istniały uzasadnione powody do zmartwień o model Switcha.

READ  Premiera Nintendo Switch OLED w Wielkiej Brytanii pokonuje Switch Lite • Eurogamer.net

Okazuje się, że nie ma się czym martwić. Właśnie dotarło moje zamówienie w przedsprzedaży na osobisty adapter OLED, więc oczywiście pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, było zrobienie zdjęcia makro. Tak wygląda ekran z bliska:

Obraz makro ekranu przełącznika OLED.
Zdjęcie: Sam Byford / The Verge

Jest to biały obszar ekranu, więc wszystkie subpiksele są podświetlone. Układ jest w rzeczywistości nieco nietypowy, z kolumnami niebieskich subpikseli obok mniejszych, naprzemiennie czerwonych i zielonych, a nie ułożonych w jednolite linie RGB. Apple Watch robi coś podobnego, i nie jestem pewien co do zalet tego projektu – przypuszczalnie ma to związek ze względną wydajnością każdego koloru. Ale ważne jest to, że jak widać, każdy piksel składa się z jednego czerwonego, zielonego i niebieskiego subpiksela, czyli innymi słowy, patrzysz na cały ekran RGB o tej samej rozdzielczości dla wszystkich trzech zabarwienie.

Dla porównania oto iPhone 13 Pro:

Obraz makro ekranu iPhone’a 13 Pro.
Zdjęcie: Sam Byford / The Verge

Możesz zobaczyć, jak subpiksele są rozmieszczone w złożonym, skomplikowanym układzie, naprzemiennie z niebieskim i zielonym w jednej linii i czerwonym i zielonym w następnej. Na ekranach takich jak ten każdy piksel składa się z mniejszej liczby subpikseli niż wyświetlacze LCD i RGB OLED, które zachowują trzy określone subpiksele dla każdego piksela na ekranie – „zielona rozdzielczość” jest w rzeczywistości wyższa niż pozostałe dwa kolory. Jak powiedziałem wcześniej, nie jest to problem na urządzeniach z tak ostrymi panelami, ale jakość obrazu może nie działać prawidłowo, gdy piksele są widoczne gołym okiem.

Nic dziwnego, że nowy Switch jest wyposażony w RGB — oryginalny PS Vita miał ekran OLED z paskami RGB dziesięć lat temu — ale z Nintendo nigdy nie wiadomo. Obecnie nie ma zbyt wielu tak dużych ekranów OLED 720p lub ogólnie ekranów RGB OLED, więc było to zdecydowanie otwarte pytanie.

W każdym razie z przyjemnością wyjaśnię. Teraz będę grać Strach Metroid.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top