Lotnisko Lin Lake może stać się miejscem testowania samolotów naddźwiękowych

WINNIPEG –

Małe lotnisko w północnej części miasta Manitoba może odegrać ważną rolę w historii lotnictwa Kanady jeszcze w tym roku.

Firma Space Engine Systems (SES) z siedzibą w Edmonton ma nadzieję wykorzystać lotnisko Lynn Lake jako pole testowe dla swoich nowych samolotów hipersonicznych.

Pradeep Dass jest prezesem i dyrektorem ds. technologii SES i powiedział, że będą testować technologię odrzutowca hipersonicznego w locie w nadziei na osiągnięcie 5 Macha.

„Mach 5 to pięć razy większa prędkość dźwięku” – powiedział Das.

Testowany samolot jest znany jako „Sexbomb”, a Das powiedział, że istnieje bardzo prosty powód jego nazwy.

„Wygenerowanie energii kinetycznej, uderzenie gdzieś, zniszczy wszystko, co tam jest, więc jest to bardzo ekscytujące, więc nazywamy to Sexbomb”.

Aby kontynuować testy, Das powiedział, że będą potrzebować zgody Transport Canada. SES złożył wniosek o pozwolenie na testowanie w regionie i miejmy nadzieję, że wkrótce nastąpi zatwierdzenie, aby firma mogła testować w grudniu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Das powiedział poprawnie w teście Sexbomb, spadnie z 110 000 stóp, aż osiągnie prędkość 1,8 Macha.

„Wtedy strzeliłbyś do silnika strumieniowego, a potem skręcał, a potem wracał i spadał, a my udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie to zrobić z prędkością 5 machów”.

Trasa przewidziana dla Sexbomb na lotnisku Lynn Lake. (Źródło: Pradeep Dass/Space Engine Systems. 9 listopada 2021 r.)

Fred Petrie jest partnerem zarządzającym na lotnisku Lynn Lake, a także konsultantem SES. Większość swojej kariery spędził na doradztwie dla lotnisk i szukaniu sposobów, aby mniejsze strony same się opłacały.

Przejął zarządzanie lotniskiem Lynn Lake w 2013 roku i od razu zdał sobie sprawę, że prawdopodobnie będzie to centrum testowe.

„Z powodu 1000 kilometrów pustej przestrzeni powietrznej od jeziora Lynn przez całą drogę na północ do Oceanu Arktycznego” – powiedział Petrie.

READ  Pożary w Kolumbii Brytyjskiej widziane z kosmosu - Vernon Morningstar

Dass powiedział, że spodobał mu się pomysł testowania w Lane Lake, ponieważ jest dużo miejsca i wie, że NASA testowała balony w tym obszarze w 2002 roku.

Petrie ma nadzieję, że aprobata zostanie wydana przez Transport Canada, ponieważ testy mogą mieć historyczne znaczenie dla kraju.

„To bardzo jasne, że istnieją wszelkiego rodzaju interesy publiczne, od nauki i innowacji po konkurencyjność Kanady… Byłaby to świetna okazja, aby ponownie umieścić Kanadę na mapie kosmicznej. Mamy historię. Do dzieła”.

Jeśli testy nie są możliwe w Lane Lake, Dass powiedział, że prowadzi już rozmowy z ośrodkami testowymi w Stanach Zjednoczonych, w tym na Florydzie.

„Myślę, że byłaby to wielka kanadyjska duma, gdyby stało się to w Kanadzie” – powiedział Dass. „To wielki przełom w kanadyjskiej technologii”.

Jak seksbomba może wpłynąć na przyszłość?

Jeśli test samolotu zakończy się sukcesem, Das powiedział, że może być wiele praktycznych zastosowań, takich jak uruchomienie gałęzi samolotów naddźwiękowych dla wojska, a także może pozwolić armiom na trenowanie przeciwko technologii naddźwiękowej.

Petri zauważył, że może być również używany do szybkiego transportu rzeczy, takich jak narządy potrzebne do operacji.

„(To) może przenieść ludzkie płuco, na przykład z Toronto do Edmonton w 30 minut”.

Dass powiedział, że po udanym teście Sexbomb może utorować drogę do testowania swojego następnego samolotu, znanego jako Hello-1 i Hello-2.

Hello-1 może być używany do transportu, jak przykład przenoszenia organów, a także może wykonywać poziomy start w misjach LEO.

Hello-2 będzie miał większy silnik, który może wystrzelić samolot daleko w kosmos.

Hello-1 ma zostać przetestowany w 2023 roku, a Hello-2 może zobaczyć swoją premierę w 2025 roku.

Dass sprzedaje również bilety na loty kosmiczne i ma nadzieję, że uzyska tani samolot w porównaniu z samolotem SpaceX Elona Muska.

READ  typ społeczny? Nowo odkryte skamieniałości pokazują, że wczesne dinozaury żyły w stadach

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top