Kanada, Czechy, druga tercja, ostatnia aktualizacja Mistrzostw Świata Juniorów

Tylko 20 minut dzieli Kanadę od powtórzenia Mistrzostw Świata Juniorów.

Kanadyjczycy prowadzą Czechów 2:0 przez pierwsze dwie tercje meczu o złoty medal w czwartek w Halifaksie, po bramkach kapitanów drużyn Shane’a Wrighta i Dylana Gintera.

Niecałe 11 minut później czeski gracz David Jereczek znokautował Brennana Osmana głęboko we własnym obszarze, wysyłając Kanadę do potęgi, w której była mocna przez cały turniej. Trend ten utrzymywał się, gdy Guenther wysłał wiązkę lasera z lewego koła, aby otworzyć punktację.

Sytuacja utrzymała się w drugiej połowie, gdy Wright zmierzył się z trzema czeskimi obrońcami i uderzył bekhendem obok Tomasa Soczenki, podwajając prowadzenie Kanady. Gol był czwartym golem Wrighta w turnieju i padł w jego 19. urodziny.

Gol Canadiens został stracony, gdy Cayden Banker przerzucił piłkę nad Soshenko po szybkim rzucie w drugiej tercji. Czeski bramkarz przez chwilę nie ruszał się, wydawało się, że woli lewą nogę, ale pozostał w grze. Zatrzymał 20 z 22 strzałów w dwóch tercjach, podczas gdy Kanadyjczyk Tomas Milic obronił 15.

To pierwszy raz, kiedy obie drużyny spotkały się o złoty medal w mistrzostwach świata juniorów w obecnym formacie turnieju, podczas gdy Kanada remisuje 6: 0 z Czechami w rundzie medalowej wszech czasów. Kanada chce zostać pierwszym wielokrotnym zwycięzcą od 11 lat, podczas gdy Czechy dążą do zdobycia pierwszego złota od 2001 roku.

Duet spotkał się w Boxing Day, a Czechy niespodziewanie wygrały 5-2. To był pierwszy raz, kiedy Kanada przegrała mecz otwarcia turnieju jako gospodarz.

Kanada awansowała do finału po zwycięstwie 6:2 nad drużyną USA w środę wieczorem, kiedy Joshua Roy miał cztery punkty, a Milic zatrzymał 43 z 45 strzałów. Milic wygrał zawodnika meczu i opisał reakcję fanów jako „Najlepszy moment w mojej karierze hokejowej.

READ  Blue Jays przejęli kontrolę po zwycięstwie 11-4 nad Tampa Bay, co stanowiło ogromny krok w stronę play-offów

Kanada miała poważne obawy wcześniej, gdy Słowacja doprowadziła ich do dogrywki, ale Conor Bedard uratował powtórne nadzieje swojego zespołu niesamowitym bekhendem.

Przypuszczalny numer 1 w klasyfikacji generalnej NHL Draft 2023 ma najwięcej goli wszechczasów (17) i punktów (36) zdobytych przez Kanadyjczyka na imprezie, a także jest właścicielem rekordu wszechczasów (23) w jednym turnieju przez gracz z Kanady. Bédard jest również o jedną bramkę mniejszy od rekordu mistrzostw Kanady w grze pojedynczej, który posiadali John Anderson i Dale McCourt w wieku 10 lat.

Czechy zapewniły sobie miejsce w meczu o złoty medal dzięki emocjonującemu zwycięstwu 2:1 nad Szwecją w środowym półfinale. Szwedzi objęli prowadzenie 1: 0 pod koniec trzeciej tercji, ale David Gerishk wyrównał na 39 sekund przed końcem pierwszej tercji, a następnie Jiri Kulich strzelił gola w końcówce dogrywki, aby dokończyć powrót.

Wcześniej w czwartek Stany Zjednoczone pokonały Szwecję po dogrywce 8:7 w meczu o brązowy medal. Luke Hughes skompletował hat-tricka ze zwycięzcą dogrywki, dając Amerykanom czwarty medal w ostatnich sześciu mistrzostwach.