Idealna burza zaskoczyła rynki ropy

Dwa lata temu, u szczytu epidemii, BP Napisał W swoim rocznym raporcie Energy Prospects światowe zapotrzebowanie na ropę osiągnęło najwyższy poziom około 100 milionów baryłek dziennie w 2019 roku i od tego czasu będzie się zmniejszać tylko z powodu skutków pandemii i przyspieszającej transformacji energetycznej. Zaledwie dwa lata później BP stał się uznanie Być może nie doceniła światowego zapotrzebowania na ropę, chociaż heroicznie trzymała się swojej długoterminowej prognozy, że elektryfikacja transportu ostatecznie wejdzie w erę szczytowego zapotrzebowania na ropę.

Tymczasem banki inwestycyjne przewidywały odbicie popytu, ponieważ było to naturalne po pandemicznej recesji wywołanej przez wszystkie zamknięcia. Nie spodziewali się – bo nie da się tego przewidzieć – zasięg i prędkość odrzutu.

Jeffrey Currie z Goldman Sachs przyznał niedawno, że istnieje przepaść między oczekiwaniami a rzeczywistością w zakresie wywiad Z Bloombergiem, mówiąc: „Rynki poruszały się szybciej, a podstawowe zaostrzenie było głębsze niż myśleliśmy trzy lub sześć miesięcy temu.

„Właśnie tam powinniśmy być, ale jest to o wiele głębsze, niż początkowo sądziliśmy. W tej chwili, gdy wkraczamy w letnie miesiące, energia i jedzenie są bardzo pozytywne” – dodał Corey.

Interesujące może być to, że nawet trzy do sześciu miesięcy temu, na długo zanim rosyjska podaż stała się czynnikiem potencjalnego wzrostu cen ropy, pojawiło się sporo oficjalnych głosów przekonujących, że rynek ropy jest w rzeczywistości w równowadze.

Ed Morse z Citi był jednym z takich głosów. W lutym Javier Blass powiedział reporterowi Bloomberga, że ​​spodziewa się, że rynek ropy przeniesie się na terytorium nadwyżki dzięki zwiększonej produkcji ropy z USA – Permu, a konkretnie – Brazylii i Kanady.

W rzeczywistości EIA niedawno Prognoza klimatu Produkcja ropy naftowej w permie osiągnie w tym miesiącu rekordowy poziom, ale wydaje się, że to nie wystarczy, aby zrównoważyć globalną nierównowagę naftową, ponieważ wielu amerykańskich producentów nie chce – lub nie jest w stanie z powodu niedoborów i opóźnień – zwiększyć produkcji.

READ  Ser śmietankowy RIP Liberté: Koniec Szeherezady dla miłośników chleba z Montrealu

W Kanadzie produkcja rośnie, a według premiera Alberty Jasona Kenneya całkowita produkcja w kraju może wzrosnąć o prawie milion baryłek dziennie, ale tak się jeszcze nie stało. W Brazylii również produkcja wzrastający Ale jak dotąd nie zrobiło to różnicy w dziale cen.

Oczywiście, przyczyną takiej sytuacji cenowej są po pierwsze sankcje wobec Rosji, która jest największym eksporterem ropy i paliw na świecie, a po drugie niezdolność OPEC do produkowania tyle, ile się zgodził z powodu chronicznego problemy z niektórymi członkami związku. kartel. Tymczasem dwaj członkowie OPEC, którzy dysponują wystarczającymi zapasami mocy, aby zrekompensować utratę rosyjskich beczek, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, obawiają się wykorzystania.

POWIĄZANE: Co Biden pomylił się w kwestii dużych zysków z ropy?

Być może gdzieś jest genialny analityk naftowy, który przewidział tę sytuację. Prawdopodobnie nie trzeba być geniuszem, aby dostrzec wzorce: tym członkom OPEC, którzy nie są w stanie sprostać swoim limitom produkcyjnym, od lat trudno jest zwiększyć produkcję; Od lat pogorszyły się także stosunki między państwami naftowymi Bliskiego Wschodu i Zachodu. To, że Rosja jest największym światowym eksporterem ropy, nie jest wiadomością.

Być może największą niespodzianką, co było bardzo trudne do przewidzenia, była szybkość, z jaką odbudował się popyt na ropę i jak odporny jest ten popyt pomimo wysokich cen ropy, jakie świat obserwuje od lat. Z perspektywy czasu łatwo jest przypisać to stłumionemu popytowi po blokadach, ale wiadomo, że po fakcie ułatwia to wyjaśnienie wydarzeń, które były prawie niemożliwe do przewidzenia.

Problem z ropą i każdą inną analizą polega oczywiście na tym, że zawsze istnieją założenia, które należy poczynić ze względu na brak wszystkich niezbędnych informacji. Założenia są często bezpieczne, ale czasami, gdy do gry wkracza dzika karta, założenia szybko stają się bezwartościowe. W tym przypadku Rosja była kartą bazową, ale nawet dobrze znane karty odmówiły gry w założeniach analityków.

READ  Piloci Westjet mogą strajkować w piątek: związek

Produkcja w USA nie rośnie tak szybko ani tak szybko, jak niektórzy oczekiwali, ponieważ WTI wzrosła powyżej 100 USD i pozostała na tym poziomie. Elektryfikacja transportu nie osłabia popytu, ponieważ elektryfikacja przesyłu przebiega wolniej niż oczekiwano. Co być może najważniejsze, OPEC+ może powiedzieć, że zwiększy produkcję o dodatkowy milion baryłek dziennie, ale czy słowa przełożą się na działanie, jest bardzo dalekie od pewności.

Wydaje się, że są to wszystkie niezbędne składniki do idealnej burzy naftowej, krystalizującej się wraz z ostatnimi masowymi zakłóceniami na polach naftowych Libii. Rzeczywiście są znacznie gorsze niż wszyscy się spodziewali i, być może jeszcze bardziej niepokojące, będą przez jakiś czas, ponieważ na stole nie ma szybkiego rozwiązania.

Najnowsze wieści od największego konsumenta na świecie wprowadzają ograniczenia eksportowe. Spowoduje to z pewnością spadek cen krajowych, ale jeszcze bardziej pchnie ceny międzynarodowe i może zaszkodzić przyjaźni Waszyngtonu z Brukselą. Najnowszym od największego importera na świecie jest to magazynowanie na ropę, podczas gdy produkcja rafineryjna spada. Pończochy wydają się być mądrym posunięciem podczas tej burzy.

Irina Slough dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top