Pomimo rekordowo wysokiej inflacji, Bank of Canada utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie — na razie

Bank Kanady postanowił jeszcze nie podnosić swojej referencyjnej stopy procentowej.

Podobnie jak wiele innych banków centralnych na całym świecie, na początku pandemii w marcu 2020 r. bank obniżył swoją podstawową stopę oprocentowania – znaną jako docelowa stopa oprocentowania jednodniowego – aby zapewnić konsumentom i przedsiębiorstwom dostęp do tanich kredytów w celu utrzymać gospodarkę na powierzchni.

Jednak dwa lata najniższych stóp procentowych kredytów przyczyniły się do inflacji, która w zeszłym miesiącu wzrosła do prawie pięciu procent w Kanadzie — najwyższy poziom od ponad 30 lat.

To wywołało oczekiwania, że ​​bank będzie musiał wkrótce zacząć podnosić swoje stopy procentowe. Ale bank zdecydował się tego jeszcze nie robić, choć daje do zrozumienia, że ​​może się tak skłaniać w najbliższej przyszłości.

Chociaż kurs pozostał taki sam, bank zdecydował się zlikwidować to, co nazywa „wyjątkowym forward guidance”, aby utrzymać stopy tam, gdzie są tak długo, jak jest to potrzebne, aż do wchłonięcia zastój w gospodarce.

„To znacząca zmiana w polityce monetarnej”, powiedział gubernator Tiff Maclem na konferencji prasowej po ogłoszeniu. „[It] sygnalizuje, że stopy procentowe będą teraz rosnąć”.

Ale bank powiedział, że ciągła niepewność wokół wariantu Omicron oznacza, że ​​nie jest jeszcze gotowy do podjęcia pierwszych kroków na tej ścieżce.

Dlaczego nie teraz?

Co najmniej jeden obserwator banku twierdzi, że klepanie w pozycji stojącej było błędem.

„Decyzja ta, naszym zdaniem, jest błędną polityką” – powiedział analityk walutowy Simon Harvey z Monex Canada – „i może okazać się później kosztowna”.

Harvey powiedział, że czekając na podniesienie stopy, bank ryzykuje „ośmielenie krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych i rozpalenie ognia pod rynkiem mieszkaniowym”.

Kanadyjski rynek mieszkaniowy płonął podczas pandemii, a tanie pożyczki działają jak paliwo rakietowe i powodują wzrost cen.

READ  Uderzenie Pfizera jest mniej skuteczne i nadal chroni przed pochodzeniem z Indii: badanie

Stopa banku centralnego wpływa na stawki, które Kanadyjczycy otrzymują od swoich banków na takie rzeczy, jak kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu, więc utrzymywanie niskiej stopy procentowej przedłuży to.

Inwestorzy spodziewają się w tym roku nawet pół tuzina podwyżek stóp, co oznacza, że ​​otworzyły się drzwi do podwyżki stóp przez bank.

„Pytanie brzmi, dlaczego tego nie wzięli?” powiedział Harvey. – Gubernator Maclem będzie miał wiele do wyjaśnienia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top