Discovery podejmuje działania prawne przeciwko Polsce w związku z „atakiem” na wolność mediów

Beta Jarcel / Norphoto / Getty Images

W tym tygodniu ludzie w Polsce protestują przeciwko ustawie o reformie mediów.


Londyn
Biznes CNN

Discovery oskarżył Polskę o naruszenie umowy międzynarodowej poprzez wprowadzenie nowych przepisów, twierdząc, że amerykańska firma jest „atakiem” na wolność mediów i bezpośrednim atakiem na jej biznes.

W czwartkowym oświadczeniu Discovery poinformowało polski rząd o zamiarze podjęcia kroków prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej z 1994 r. po niewielkim zatwierdzeniu przez polski parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej, która zagraża zarówno wolności mediów w Stanach Zjednoczonych, jak i Europa.

„Ustawa ta jest najnowszym atakiem na wolność mediów i prasy i jest wymierzona bezpośrednio w wiodącą w kraju niezależną grupę nadawców i prezenterkę wiadomości, Discovery TVN i Discovery TVN, jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce” – powiedziała firma. . .

Ustawa wzmocniłaby istniejący zakaz kontrolowania przez firmy medialne działające poza Europą polskich nadawców. Uchwalona w środę w niższej izbie polskiego parlamentu 228 głosami za, 216 przeciw i 10 głosami, przechodzi teraz do Senatu.

TVN24 będzie głównym kanałem, którego dotyczy nowe prawo, ponieważ jest własnością Discovery poprzez spółkę zależną zarejestrowaną w Holandii. (Czy wynalazek? Próbując się zjednoczyć Z Warner Media, spółką macierzystą CNN).

Polski rząd nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w sprawie działań prawnych firmy. Mówi, że prawo zostanie wykorzystane do powstrzymania obcych sił wroga od kontrolowania krajowych nadawców.

Przeciwnicy twierdzą, że jest to wyraźna próba uciszenia TVN24, jednego z niewielu pozostałych niezależnych kanałów telewizyjnych w kraju.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” projektem ustawy.

„Wielkie inwestycje biznesowe Ameryki w Polsce integrują nasz dobrobyt i poprawiają nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział w środowym oświadczeniu. „Ten projekt ustawy zagraża wolności mediów i podważa silny klimat inwestycyjny w Polsce”.

Zarząd TVN zaapelował do polskich ustawodawców i prezydenta Andrzeja Dudy o zablokowanie wejścia ustawy w życie.

READ  கசடு. PGE Extralica. Wagniers - Unia: mistrzowie Polski pokonali Jasną Korę! Wagniers przegrał na własną prośbę

“Od tego zależy przyszłość Polski jako demokracji na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów” – napisano w oświadczeniu.

„Wynik powinien być głęboki dla każdej firmy inwestującej w Polsce. Poprzez to referendum Polska bezpośrednio podważa wartości, które Polska przywiązuje do Europy, podważając same fundamenty relacji polsko-amerykańskich” – kontynuowali.

Discovery powiedział we wcześniejszym oświadczeniu w czwartek, że polski parlament „chce ograniczyć prawo polskiej publiczności do wyboru i dostępu do wiarygodnych i niezależnych informacji”.

– Hannah Richie, Amy Cassidy, Arthur Oczyński i Vasco Cottovio przyczynili się do powstania tego artykułu.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top