Talibowie ogłaszają amnestię i zapraszają kobiety do przyłączenia się do rządu

Talibowie ogłosili „amnestię” w Afganistanie i wezwali kobiety do przyłączenia się do ich rządu we wtorek, próbując uspokoić nerwy w napiętej stolicy, która dzień wcześniej była świadkiem chaosu na swoim lotnisku, gdy ludzie próbowali uciekać.

Oświadczenie Enamullaha Samanjaniego, członka talibskiego komitetu kulturalnego, jest pierwszym komentarzem na temat rządów na szczeblu federalnym w całym kraju po ich blitzkriegu w całym kraju.

Chociaż nie było żadnych większych doniesień o nadużyciach lub walkach w Kabulu, wielu mieszkańców pozostało w swoich domach i obawiało się, że powstańcy przejęli kontrolę nad więzieniami, więzienia zostały opróżnione, a składy broni splądrowane. Starsze pokolenia pamiętają swoje ultrakonserwatywne poglądy islamskie, które obejmowały ukamienowanie, amputacje i publiczne egzekucje podczas ich rządów przed prowadzoną przez USA inwazją w następstwie ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

„Islamski Emirat nie chce, aby kobiety były ofiarami” – powiedział Semanghani. „Muszą być w strukturze rządowej zgodnie z islamskim prawem”.

Dodał: „Struktura rządu nie jest do końca jasna, ale w oparciu o doświadczenie musi istnieć pełne przywództwo islamskie i wszystkie partie muszą się przyłączyć”.

Samangani pozostał jednak niejasny co do innych szczegółów, wskazując jednak, że ludzie już znali zasady prawa islamskiego, których oczekiwali od nich talibowie.

Afgański chłopiec otrzymuje w poniedziałek torbę z jedzeniem od członka Czerwonego Krzyża po przybyciu na lotnisko Fiumicino we Włoszech po tym, jak bojownicy talibów wkroczyli do stolicy Afganistanu. (Włoskie Ministerstwo Obrony / Biuletyn / Reuters)

„Nasi ludzie to muzułmanie i nie jesteśmy tu po to, by zmuszać ich do przejścia na islam” – powiedział.

Pod rządami talibów, którzy rządzili zgodnie ze ścisłą interpretacją prawa islamskiego, kobiety były w dużej mierze zamknięte w swoich domach. W ostatnich latach powstańcy starali się wykazywać większą umiarkowanie, ale wielu Afgańczyków pozostaje sceptycznych.

Obietnice muszą być dotrzymane

Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa Talibów do dotrzymania swoich „obietnic”, w tym do udzielenia amnestii byłym pracownikom rządu w Afganistanie, okazania inkluzywności kobiet i umożliwienia dziewczynkom pozostania w szkole.

„Talibowie wydali wiele oświadczeń, które na pierwszy rzut oka wydają się uspokajające” – powiedział dziennikarzom rzecznik biura praw człowieka ONZ Rupert Colville we wtorek w Genewie. „Ale ich czyny przemawiają głębiej niż słowa, a teraz jest za wcześnie – to bardzo odporne”.

Powiedział, że obietnice talibów „muszą być dotrzymane”.

„Zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich przeszłą historię, oświadczenia te spotkały się z pewnym sceptycyzmem” – powiedział Colville. „Jednak obietnice są składane i to, czy są one dotrzymywane, czy nie, zostanie dokładnie przeanalizowane”.

Colville nawiązał do komentarzy sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z poprzedniego dnia na temat „przerażających doniesień” o łamaniu praw człowieka i ograniczaniu praw – szczególnie tych dotyczących kobiet i dziewcząt – na terenach zajętych przez talibów w ostatnich tygodniach.

Wezwał również państwa członkowskie ONZ do „wykorzystania swoich wpływów” na talibów w celu ochrony życia cywilnego.

Loty komercyjne zostały zawieszone

Tymczasem Stefano Pontecorvo, najwyższy cywilny przedstawiciel NATO w Afganistanie, umieścił we wtorek wideo online pokazujące pusty pas startowy z wojskami amerykańskimi na płycie lotniska. Coś, co wyglądało na wojskowy samolot transportowy, można było zobaczyć w oddali zza płotu łańcuchowego na nagraniu.

„Pas startowy jest otwarty” – napisał na Twitterze. „Widzę samoloty lądujące i startujące”.

W nocy dane śledzenia lotu wykazały, że KC-130J Hercules z Korpusu Piechoty Morskiej USA na lotnisku, a później wystartował do Kataru, gdzie znajduje się baza lotnicza Al Udeid i główna siedziba Centralnego Dowództwa Wojskowego USA. Żadne inne bezpośrednie loty nie pojawiły się w afgańskiej przestrzeni powietrznej przejętej przez wojsko amerykańskie, ponieważ loty komercyjne w tym kraju zostały wstrzymane.

Niemcy i Szwecja ewakuują obywateli i personel ambasady

Tymczasem niemieckie MSZ poinformowało, że pierwszy niemiecki wojskowy samolot transportowy wylądował w Kabulu, ale mógł wejść na pokład tylko siedmiu osób, zanim musiał ponownie odlecieć.

„Ze względu na chaotyczne warunki panujące na lotnisku i regularną wymianę ognia w punkcie przylotu zeszłej nocy, obywatele niemieccy i inne osoby wymagające ewakuacji nie mogły przybyć na lotnisko bez ochrony armii niemieckiej” – powiedział.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde napisała we wtorek na Twitterze, że pracownicy ambasady Szwecji w Kabulu wrócili do Szwecji.

Oglądaj | Zdesperowani Afgańczycy gromadzą się na lotnisku, próbując uciec z kraju:

Zdesperowani Afgańczycy gromadzą się na lotnisku w Kabulu, próbując uciec

Gdy talibowie zacieśniają swój uścisk w Afganistanie, zdesperowani ludzie gromadzą się na lotnisko w Kabulu jako ostatnia deska ratunku, aby spróbować wejść na pokład samolotów lecących na zachód. 2:21

W poniedziałek tysiące Afgańczyków rzuciło się na główne lotnisko w Kabulu, niektórzy tak desperacko próbowali uciec przed talibami, że uwięzili samolot wojskowy podczas startu i rozbili się na śmierć. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że w chaosie zginęło co najmniej siedem osób

W całym Afganistanie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża powiedział, że tysiące ludzi zostało rannych w walkach. Siły bezpieczeństwa i politycy przekazali swoje prowincje i bazy bez walki, prawdopodobnie wierząc, że dwuletnie doświadczenie Zachodu w przekształcaniu Afganistanu nie przetrwa odradzającego się Talibów. Ostatnie siły amerykańskie planowały wycofać się pod koniec miesiąca.

„Świat obserwuje wydarzenia w Afganistanie ze smutnym sercem iz głębokim niepokojem o to, co nas czeka” – powiedział Guterres.

Rezolutny prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że „bezpośrednio” popiera swoją decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich i przyznał, że „bolesne” obrazy pojawiają się w Kabulu. Biden powiedział, że stoi przed wyborem między honorowaniem wcześniej wynegocjowanej umowy o wycofaniu się, a wysłaniem tysięcy dodatkowych żołnierzy, aby rozpoczęli trzecią dekadę wojny.

Francuscy żołnierze stoją na straży, gdy obywatele francuscy i afgańscy czekają we wtorek na pokład wojskowego samolotu transportowego na lotnisku w Kabulu, aby zostać ewakuowany z Afganistanu po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów. (STR/AFP/Getty Images)

„Po 20 latach przekonałem się na własnej skórze, że nigdy nie było dobrego czasu na wycofanie amerykańskich żołnierzy” – powiedział Biden w telewizyjnym przemówieniu Białego Domu.

Wydaje się, że trwają rozmowy między talibami a kilkoma afgańskimi urzędnikami rządowymi, w tym byłym prezydentem Hamidem Karzajem i Abdullahem Abdullahem, który kiedyś przewodniczył krajowej radzie negocjacyjnej. Prezydent Ashraf Ghani wcześniej uciekł z kraju pośród natarcia talibów, a jego miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Urzędnik zaznajomiony z rozmowami, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do informowania reporterów, powiedział, że wybitny przywódca talibów Amir Khan Muttaki przybył do Kabulu z Kataru.

Muttaki jest byłym ministrem szkolnictwa wyższego podczas ostatnich rządów talibów. Mottaki zaczął kontaktować się z afgańskimi przywódcami politycznymi jeszcze przed ucieczką Ghani.

READ  Sędzia USA odrzuca akt oskarżenia przeciwko byłemu doradcy Trumpa Bannonowi, powołując się na ułaskawienie

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top