Nowe zdjęcia pokazują rosyjski okręt wojenny Moskwa przed zatonięciem

Zatonięcie okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej było Największa strata w czasie wojny O okręt za 40 lat – i wielki wstyd dla Rosji.

Zdjęcia przedstawiają łupek Moskva z jednej strony, z czarnymi dziurami po ewentualnych śladach przebicia pocisków oraz dużymi bliznami na i tuż nad linią wodną na lewej burcie (po lewej) na środku statku.

Widać było duże pióropusz czarnego dymu unoszący się w górę, częściowo zasłaniając dziób skazanego na zagładę statku.

Analitycy, którzy rozmawiali z CNN potwierdzili, że okręt wojenny na zdjęciach wyglądał jak Moskwa, niszczyciel rakietowy Slava Class i okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Ukraina i Rosja podały sprzeczne relacje z tego, co wydarzyło się podczas czwartkowego incydentu na Morzu Czarnym.

Moskwa zaprzeczyła ukraińskiej wersji wydarzeń – że Moskwa zatonęła po trafieniu ukraińskimi pociskami – ale przyznała, że ​​statek zatonął. Rosja twierdziła, że ​​zatonięcie było spowodowane pożarem, ale Stany Zjednoczone potwierdziły w piątek relację Ukrainy, a wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że Stany Zjednoczone sądzą, że dwa ukraińskie pociski Neptun uderzyły w rosyjski okręt wojenny.

Carl Schuster, emerytowany kapitan Marynarki Wojennej USA i były dyrektor operacyjny Połączonego Centrum Wywiadu Dowództwa Pacyfiku, powiedział CNN w poniedziałek, że według jego oceny pociski przebiły się pod mostkiem statku i eksplodowały.

„Zakładając, że zdjęcie nie jest w jakiś sposób fałszywe lub zrobione ze zdjęciami, wydaje się, że pocisk (pociski) uderzył do przodu, co jest nieoczekiwane” – powiedział. „Pociski samosterujące przeciwokrętowe (ASCM) zwykle trafiają do centrum powrotu radaru, którym zwykle jest przód nadbudówki”.

Hay Sutton, niezależny analityk i pisarz obrony, powiedział CNN, że uszkodzenia pokazane na zdjęciach „nie wykluczają uderzenia rakietowego i nadal jest to prawdopodobna przyczyna”.

„Potencjalne ślady przebicia z boku kadłuba są widoczne pod sceną pożaru. Ale trzeba będzie je dokładniej sprawdzić, aby potwierdzić, czy pochodziły od pocisków, czy po prostu od ognia” – powiedział.

READ  Rada Szkolna Okręgu Toronto ma rozdawać uczniom maski medyczne

Moskwa była uzbrojona w szereg pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, a także torpedy, działa morskie i systemy obrony przeciwrakietowej, co oznaczało, że na pokładzie miałaby duże ilości materiałów wybuchowych.

Rosyjskie wojsko nie podało żadnych informacji o ofiarach na pokładzie Moskwy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało w sobotę film, na którym widać, jak określiło to oficerów i marynarzy zatopionego okrętu stojących w formacji głębokiej na dwa rzędy. Nie było jasne, ilu marynarzy było w formacji. Nie było jasne, ilu członków załogi było na pokładzie ani ilu ocalałych.

Zdjęcia pokazują, że wszystkie tratwy ratunkowe zostały rozmieszczone, mówi Sutton: „Wszystkie opakowania tratwy na rufie zostały usunięte, chociaż jedna pozostaje na pokładzie. Oznacza to, że załoga opuściła już statek w tym momencie” – powiedział. .

Po drugiej stronie widać duży rosyjski holownik ratunkowy rozsiany po okręcie wojennym.

& # 39;  Wszyscy wiemy, że nie otrzymamy przebaczenia.  & # 39;  Ukraina przygotowuje się do kolejnego ataku po zatopieniu rosyjskiego pilota

W poniedziałek Kreml poinformował, że widział zdjęcia Moskwy, ale nie był w stanie ich zweryfikować. „Tak, naprawdę widzieliśmy materiał filmowy, ale nie możemy powiedzieć, na ile jest autentyczny” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, który powiedział, że widział również zdjęcia i filmy z płonącego statku, powiedział w poniedziałek CNN, że Stany Zjednoczone „nie mogą niezależnie zweryfikować tych zdjęć”.

„Ale same obrazy są zgodne z tym, co oceniliśmy jako uszkodzenie statku” – powiedział urzędnik.

Fotografowie o zdjęciach i filmach nie wiedzieli, ale zostały one zabrane ze statku w pobliżu skazanego na zagładę okrętu wojennego. W krótkim wideoklipie z tego samego punktu obserwacyjnego można usłyszeć niewidzialną osobę krzyczącą po rosyjsku: „P***ć (niesłyszalne) co zrobiłeś!”

Moskwa była jednym z najważniejszych atutów Rosji w wojnie ukraińskiej, a jej utrata mogła wpłynąć na morale wojsk rosyjskich.

Rosyjski rząd najwyraźniej nie przyznał się do ofiar zatonięcia statku, w przeciwieństwie do publicznej debaty na temat katastrofy okrętu podwodnego Kursk, w której w 2000 roku zginęło 118 marynarzy.

READ  Wraz ze wzrostem liczby zgonów spowodowanych przez COVID-19 i przeciążeniem szpitali, Rosja nałożyła ograniczenia

Analitycy twierdzą, że utrata okrętu wojennego poważnie uszkodziłaby serce rosyjskiej marynarki wojennej, a także dumę narodową, podobnie jak utrata okrętu wojennego US Navy podczas II wojny światowej lub dzisiejszego lotniskowca.

„Tylko utrata okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi lub Kuzniecow (jedynego rosyjskiego lotniskowca) byłaby poważniejszym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej wśród rosyjskiej opinii publicznej” – powiedział Schuster.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top