Confinement of Light otrzymuje prestiżową nagrodę kanadyjskiego fizyka Sajiv John’s Prize

Sajeev John z University of Toronto jest tegorocznym zwycięzcą prestiżowej kanadyjskiej nagrody naukowej – The Kanadyjski złoty medalista Gerhard Herzberg.

Nagroda jest przyznawana corocznie przez Kanadyjską Radę Badań Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych (NSERC) w uznaniu trwałej doskonałości i ogólnego wpływu jego badań.

Wcześniej John otrzymał Order Kanady, niemiecką Nagrodę Humboldta i Nagrodę Króla Faisala w dziedzinie nauki w Arabii Saudyjskiej.

Nagrody te przyznawane są za pionierski wynalazek kryształów fotonicznych, które umożliwiają mikroskopijne spowolnienie, ograniczenie i kontrolowanie fal świetlnych. Technologia ta może być wykorzystana we wszystkim, od optycznych urządzeń komunikacyjnych, przez lasery onkologiczne, po najnowsze zainteresowania Johna, nowe typy ogniw słonecznych.

Ta technika pułapkowania światła była częścią jego badań doktoranckich w latach 80., dzięki czemu stał się jednym z najczęściej cytowanych badaczy na świecie, inspirując zupełnie nową dziedzinę badań.

John jest fizykiem teoretycznym i Kanadyjską Katedrą Nauk Optycznych na Uniwersytecie w Toronto. Możesz posłuchać jego pełnej rozmowy z Bobem MacDonaldem pod powyższym linkiem.


wyprodukowano przez Amanda Bakevich

READ  SpaceX wypuszcza mrówki, awokado i robota na stację kosmiczną

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top