Brak zielonej przestrzeni: ranking miast europejskich według śmiertelności

W badaniu The Lancet Planetary Health sklasyfikowano europejskie miasta o najwyższych i najniższych wskaźnikach śmiertelności, które można przypisać brakowi terenów zielonych.

Naukowcy z barcelońskiego Instytutu Zdrowia na Świecie (ISGlobal) przeanalizowali miasta w 31 krajach europejskich, dochodząc do wniosku, że każdego roku można by zapobiec nawet 43 000 przedwczesnych zgonów, gdyby miasta te spełniały zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, że ​​powinna istnieć zieleń mierząca co najmniej 0,5 ha na odległość nie większą niż 300 metrów od każdego domu.

* NDVI = wskaźnik naturalnej zmienności roślinności

W badaniu wykorzystano Indeks Naturalnej Różnicy Roślinności (NDVI). Zespół uzyskał dane z 2015 r. dotyczące naturalnych przyczyn śmiertelności i poziomów zieleni w każdym mieście. Korzystając z istniejących danych na temat związku między terenami zielonymi a wskaźnikami śmiertelności, oszacowali liczbę zgonów z przyczyn naturalnych, którym można by zapobiec, gdyby każde miasto przestrzegało zaleceń WHO.

Badanie wykazało, że ponad 60% populacji nie ma odpowiedniego dostępu do terenów zielonych. Ten brak zielonej przestrzeni jest związany z 42 968 zgonami, twierdzą autorzy, którym można zapobiec, stosując się do zaleceń WHO.

Źródło: Barcelona Institute for Global Health

READ  Dinozaur odkryty w Australii Zidentyfikowany jako nowy gatunek, może być jednym z największych w swoim rodzaju

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top