Misja NASA DART rozbiła statek kosmiczny w asteroidę. Co teraz?

DART . misja

Zdjęcie: NASA

W poniedziałek NASA z powodzeniem wystrzeliła statek kosmiczny w kosmos i zderzyła się z nigdy wcześniej nie widzianą asteroidą Demorphos. Misja DART (Double Asteroid Redirection Test) przyciągnęła uwagę ludzi na całym świecie, ponieważ była to pierwsza misja obrony planetarnej NASA, przeprowadzona w celu uchronienia nas przed takim samym losem jak dinozaury – spryskaniem przez asteroidę.

Ale teraz, gdy nastąpiła awaria, co dalej z misją DART? Czy wiemy, czy się udało? Czy możemy lepiej spać w nocy?

Krótka odpowiedź brzmi: tak.

„Możesz trochę odpocząć” – powiedziała ZDNET Carolyn Ernst, naukowiec zajmujący się instrumentami DART DRACO w Johns Hopkins APL. „Pierwszy test, który przeprowadziliśmy, był udany”.

Misja DART składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich było sprawdzenie, czy NASA dysponuje technologią umożliwiającą wysłanie statku kosmicznego w kosmos, aby uderzyć w docelową asteroidę, której nigdy wcześniej nie widziano, i ta część misji zakończyła się sukcesem. Jak widzieliśmy w poniedziałekStatek kosmiczny trafił w cel.

Jednak druga część misji polega na monitorowaniu wpływu zderzenia, aby sprawdzić, czy zmienił się tor asteroidy. Ta część misji ma kluczowe znaczenie dla mierzenia sukcesu misji.

— Wiesz, jeśli wzniesiesz się i spróbujesz przesunąć asteroidę, aby nie uderzyła w Ziemię, a ona się nie porusza, to się nie udaje, prawda? powiedział Ernst.

Również: NASA: To dziwny dźwięk meteoru uderzającego w Marsa

To jest gdzie Zespół dochodzeniowy DART Chodź. Zespół spędzi następne sześć do dwunastu miesięcy, aż główne fundusze zostaną zatrzymane, badając obrazy i dane, aby ustalić, czy wynik ma znaczenie.

„To, co musimy teraz zrobić, to dowiedzieć się, jak bardzo odeszliśmy od tego… aby naprawdę zobaczyć, ile włożyliśmy w pchnięcie, a to może być częścią układanki, która pokazuje, jak faktycznie zaprojektujesz misję” – powiedział Ernst.

„Więc potrzebujesz czegoś szybszego? Potrzebujesz czegoś większego? Potrzebujesz dwóch? Czy jeden wystarczy, czy jeden za dużo?

Te badania są niezbędne, ponieważ chociaż nie ma asteroidy zagrażającej bezpośrednio Ziemi, jest bardzo prawdopodobne, że asteroida będzie miała miejsce w przyszłości.

„Statystycznie rzecz biorąc, pewnego dnia coś uderzy w Ziemię, tylko dlatego, że gdybyś miał wystarczająco dużo rzeczy w kosmosie i leżałby wokół przez tysiące lub miliony lat, coś by cię uderzyło” – powiedział Ernst.

Nie martw się – według Ernsta prawdopodobieństwo, że asteroida uderzy w Ziemię za naszego życia, jest mało prawdopodobne. Ale zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować, prawda? Przynajmniej myślę, że tak powiedziały dinozaury.

„I oczywiście, wiesz, dinozaury nie miały luksusu, aby móc opracować plan, ale my mamy możliwość rozpoczęcia i to jest pierwszy krok” – powiedział Ernst.

Aby dowiedzieć się, jak bardzo asteroida faktycznie przemieściła się po zderzeniu, zespół wykorzysta moc swoich teleskopów, w tym Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i Lucy Space Probe. Kiedy te obrazy wyjdą, zobaczymy je również za pośrednictwem NASA. Czwartek, NASA wydana Szczegółowe informacje o działaniu DART w komunikacie prasowym. Teleskop Webba wykonał zdjęcia miejsca uderzenia przed i po uderzeniu.

Hubble zarejestrował obrazy pokazujące ruch pocisków, materiału, który został wyrzucony w powietrze po uderzeniu. Współpraca między dwoma teleskopami była kamieniem milowym w NASA.

„Po raz pierwszy Webb i Hubble jednocześnie wykonali zdjęcia tego samego celu we wszechświecie: asteroidy uderzonej przez statek kosmiczny po przebyciu siedmiu milionów mil” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Cała ludzkość z niecierpliwością czeka na odkrycia pochodzące z teleskopów Webba, Hubble’a i naziemnych – dotyczące misji DART i nie tylko”.

Ze względu na dotychczasowe obrazy teleskopowe, Ernst miał przeczucie, że drugi odcinek misji, faktycznie poruszający asteroidą, również się powiódł.

„Biorąc pod uwagę ilość materiału, który widzimy uciekając we wszystkich tych obserwacjach teleskopowych, wygląda na to, że zrobiliśmy duży impuls” – powiedział Ernst.

Jednak, aby się tego upewnić, zespół śledczy będzie ciężko pracował w kolejnych miesiącach, aby ułożyć elementy układanki, aby opowiedzieć większą historię.

„Jeśli chodzi o to, co nadchodzi, zebranie wszystkich tych danych razem byłoby wspaniałe, aby zobaczyć historię, którą opowiadają” – powiedział Ernst.

READ  CRISTINA SCABBIA z LACUNA COIL eksploduje internetowe trolle: „W naszej rodzinie nie ma miejsca na negatywność i nienawiść”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top