Biden zaprzecza, jakoby Stany Zjednoczone rozmawiały z Koreą Południową o ćwiczeniach nuklearnych | Wiadomości polityczne

Biden zaprzecza, jakoby Stany Zjednoczone rozmawiały z Koreą Południową o ćwiczeniach nuklearnych |  Wiadomości polityczne

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie rozmawiają o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych z Koreą Południową, co wydaje się być sprzeczne z oświadczeniami jego południowokoreańskiego odpowiednika, prezydenta Yoon Sok Yola, że ​​Waszyngton i Seul rozmawiają o ćwiczeniach z udziałem amerykańskich aktywów nuklearnych.

Prezydent Korei Południowej powiedział w wywiadzie, że Seul i Waszyngton prowadzą „rozmowy na temat wspólnego planowania i ćwiczeń z udziałem amerykańskich aktywów nuklearnych w celu przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym ze strony Korei Północnej”.

Zapytany w poniedziałek przez dziennikarzy w Białym Domu, czy obecnie omawia wspólne ćwiczenia nuklearne z Koreą Południową, Biden powiedział: „Nie”.

Uwagi prezydenta Yuna w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez gazetę Chosun Ilbo pojawiają się w czasie wzmożonych napięć z Koreą Północną, która w 2022 r. wystrzeliła próbnie bezprecedensową liczbę pocisków balistycznych i obiecała zbrojnie stawić czoła temu, co widzi. Planowanie przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową ewentualnej inwazji.

W odpowiedzi na brzęk północnokoreańskich mieczy Yoon zajmował coraz ostrzejsze stanowisko i wzywał do „gotowości wojennej” w „przytłaczającym” charakterze.

Gazeta zacytowała wypowiedź Yoon, że wspólne planowanie i ćwiczenia będą miały na celu skuteczniejsze wdrażanie „rozszerzonego odstraszania” USA, które odnosi się do zdolności armii USA – zwłaszcza jej sił nuklearnych – do odstraszania ataków na sojuszników USA.

Yoon powiedział gazecie, że aby lepiej reagować na zagrożenia nuklearne Korei Północnej, Seul chce uczestniczyć w operacjach amerykańskich sił nuklearnych.

„Broń nuklearna jest własnością Stanów Zjednoczonych, ale planowanie, wymiana informacji, ćwiczenia i szkolenia powinny być prowadzone wspólnie przez Koreę Południową i Stany Zjednoczone” – powiedział Yoon, dodając, że Waszyngton jest „bardzo pozytywnie” nastawiony do tego pomysłu.

Według południowokoreańskiej agencji informacyjnej Yonhap, we wtorek główny sekretarz prasowy Yeon, Kim Eun Hee, powiedział, że Biden powinien odmówić, gdy zada mu tak bezpośrednie pytanie w tak delikatnej sprawie.

READ  Organizacja Trumpa: Impeachment dyrektora finansowego Allena Weisselberga pojawia się w sprawie Waszyngtonu, oskarżając komitet inauguracyjny Trumpa w 2017 o niewłaściwe wykorzystanie funduszy

„Kiedy reporter Reutera bez ogródek zapytał go, czy omawiane są wspólne ćwiczenia nuklearne, było jasne, że prezydent Biden powinien był powiedzieć„ nie ”” – cytuje Kima Yonhap.

„Korea Południowa i Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy na temat wymiany informacji i wspólnego planowania oraz wynikających z tego wspólnych planów wdrożeniowych dotyczących eksploatacji amerykańskich aktywów nuklearnych w odpowiedzi na broń nuklearną Korei Północnej” – napisano.

Pozornie sprzeczne oświadczenie Seulu i Waszyngtonu wydaje się powodować pewne zamieszanie.

Starszy urzędnik administracji Bidena wydawał się zapewniać pewną jasność, mówiąc agencji informacyjnej Reuters, że wspólne ćwiczenia nuklearne z Koreą Południową nie były planowane, ponieważ Seul nie był mocarstwem nuklearnym.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa chcą usprawnić wymianę informacji i ostatecznie rozszerzyć ćwiczenia w sytuacjach awaryjnych i stołowych.

rozszerzone odstraszanie

Stany Zjednoczone od dawna prowadziły rozszerzony dialog odstraszający z Japonią, aby rozmawiać o kwestiach nuklearnych i rozpoczęły ten sam dialog z Koreą Południową w 2016 r., powiedział Thomas Countryman, były podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń, który przewodniczył pierwszemu spotkaniu dialogu.

„Nie jest od razu jasne, co jest nowego w oświadczeniu prezydenta Yoon, a co jest powtórzeniem tego, co już się dzieje” – powiedział Countryman w poniedziałek w rozmowie telefonicznej.

Rodak powiedział, że uwagi Yoon skierowane do mieszkańców Korei Południowej wydawały się być odpowiedzią na to, co określił jako prowokacje i retorykę Korei Północnej.

„Postrzegam to jako próbę zarówno prezydenta Yoona, jak i administracji Bidena, aby uspokoić rząd i lud Korei Południowej, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych pozostaje niezachwiane”.

READ  Pracownicy służby zdrowia obiecują nie zatrzymywać się w mieszkaniu na Florydzie

Na spotkaniu rządzącej w Korei Północnej Partii Robotniczej w zeszłym tygodniu Kim Dzong Un powiedział, że Korea Południowa stała się „niewątpliwym wrogiem” i wyznaczył nowe cele wojskowe, wskazując na kolejny rok intensywnych testów broni i napięć.

Stosunki międzykoreańskie zawsze były napięte, ale stały się jeszcze bardziej napięte, odkąd Yoon objął urząd w maju, obiecując ostrzejsze stanowisko wobec Korei Północnej.

Korea Północna w niedzielę wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża w ramach testu rzadkiej broni pod koniec sylwestra, po wystrzeleniu trzech pocisków balistycznych w sobotę.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *