Inwazyjny karp: zmieniono nazwy niektórych gatunków ryb w następstwie antyazjatyckich przestępstw z nienawiści

Według Departamentu Minnesoty amur biały, tołpyga, srebrzysty i czarny karp są znane jako karpie azjatyckie od lat 70. XX wieku, kiedy to zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych jako biologiczna kontrola roślin, glonów i ślimaków w określonych warunkach. zasobów naturalnych. .

Ale kilku z tych ryb udało się uciec z tych zamkniętych systemów, osiedlając się w rzece Missisipi – i ostatecznie rozprzestrzenić się na rzeki Ohio, Missouri i Illinois. Te ryby, które są inwazyjne, mogą wpływać na lokalne społeczności wodne, dlatego istnieją agencje Pracuj nad kontrolą jego populacji.

Jednak nazywanie tej inwazyjnej ryby „azjatycką”, a następnie wzmożenie wysiłków w celu kontrolowania jej populacji niesie ze sobą konotacje ksenofobiczne, stwierdzili urzędnicy.

„Może to odnosić się do Azjatów jako gatunku inwazyjnego, a to tylko szokujące skojarzenie” – powiedział Charlie Woolley, dyrektor regionalny US Fish and Wildlife Service na Środkowy Zachód, gdzie te ryby są często spotykane.

Woolley powiedział CNN, że to skojarzenie było dalekie od ich umysłu, gdy wcześniej używano terminu „karp azjatycki”. Następnie, w środku pandemii Covid-19, nasiliły się przestępstwa z nienawiści wobec Azjatów w 2020 r. A początek 2021 r.
W styczniu prezydent Joe Biden podpisał rozkaz wykonawczy Uznając szkody, przed jakimi stanęła społeczność mieszkańców Azji i Ameryki Północnej oraz wysp Pacyfiku, zachęcając jednocześnie Departament Zdrowia i Opieki Społecznej do wykazywania wrażliwości na te społeczności, według wyższego urzędnika administracji.
Woolley powiedział, że chociaż dyrektywa Bidena w ogóle nie wspominała o problemie karpia, ruch ten działał jako „kierowca” dla US Fish and Wildlife Service. Oprócz nasilających się ataków na społeczeństwa azjatyckie – w szczególności Strzelanina w Atlancie w marcu – Była presja, żeby działać szybko.

„Spojrzałem na to i pomyślałem: »Musimy zacząć odchodzić od mówienia o azjatyckich karpiach«” – powiedział CNN. „Czuliśmy, że mamy tu do czynienia”.

READ  Ekwador odbiera obywatelstwo założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange | wolność wiadomości prasowych

Po omówieniu zmian w lutym i marcu, Woolley powiedział, że przejście z karpia „azjatyckiego” na „inwazyjne” stało się oficjalne 1 kwietnia na Środkowym Zachodzie, zauważając, że wszyscy, którzy pracują z serwisem, poszli w ich ślady.

Lokalnie, w Minnesocie, naciski na określanie tych gatunków karpi jako „inwazyjnych”, a nie „azjatyckich” rozpoczęły się lata temu w 2014 roku, kiedy grupa prawodawców stanowych Prześlij rachunek Używać terminu „karp inwazyjny” w proponowanych prawach, przepisach lub oficjalnych dokumentach. CNN skontaktowało się z demokratycznym senatorem Vong Hogiem, jednym z autorów ustawy, z prośbą o komentarz, ale nie otrzymało natychmiastowej odpowiedzi.

Zgodnie ze swoją stroną internetową, Asian Carp Regional Coordinating Committee, grupa działająca na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się karpia w regionie Wielkich Jezior, nadal używa terminu „karp azjatycki”. Komitet planuje zmienić nazwę 2 sierpnia i nazywa organizację Regionalnym Komitetem Koordynacyjnym Inwazyjnego Karpia.

„Zmiana jest napędzana potrzebą skupienia się na bardziej wrażliwej kulturowo terminologii, zawierającej opis środowiskowy zamiast szerokiego odniesienia geograficznego” – powiedział komitet w oświadczeniu dla CNN. “Wiele amerykańskich agencji federalnych i stanowych już używa terminu ‘karp inwazyjny’ w odniesieniu do karpia czarnego, amur, tołpyga i karpia. W ciągu najbliższych kilku miesięcy komisja przeniesie również swoją stronę internetową i inne miejsc – W obliczu komunikatów, w których należy uwzględnić termin „karp inwazyjny” w odniesieniu do tych gatunków karpia”.

To nie tylko ryba. Wiele innych nazw w naturze zostało ostatnio zmienionych lub ponownie odwiedzonych, a większość Stanów Zjednoczonych poważniej przyjrzała się, do czego te nazwy mogą się odnosić.

Amerykańskie Stowarzyszenie Ornitologiczne ogłoszony w zeszłym miesiącu Miałoby to nastąpić wraz ze zmianą „angielskich nazw szkodliwych ptaków”, ponieważ niektóre ptaki noszą imiona rasistowskich odkrywców.
W międzyczasie czynione są starania, aby zmienić nazwy niektórych lokalizacji geograficznych, z których wiele jest Wyświetla nieaktualne lub obraźliwe terminy Dla Murzynów, rdzennych Amerykanów i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top