Banki upadły. Co wtedy?

Banki upadły.  Co wtedy?

Nowy Jork (CNN) Tylko banki globalne Miał najgorszy tydzień Od 2008 r. Tak Co wtedy?

Konsekwencje zawirowań bankowych w tym miesiącu – nagły upadek banków i upadki Doliny Krzemowej i Signature Bank – były powszechne. W następstwie tego światowy system bankowy został wstrząśnięty.

Kolejne zwroty akcji w przyszłym tygodniu. Ale to nie znaczy, że jest to powtórka światowego kryzysu finansowego sprzed 15 lat. Codzienne depozyty klientów są gwarantowane, a organy regulacyjne na całym świecie twierdzą, że system bankowy pozostaje zdrowy.

Credit Suisse i Pierwsza Republika: Dwa kolejne banki wahały się, ale przez cały tydzień pozostawały bez zmian. Oblężony megabank Credit Suisse ogłosił w zeszłym tygodniu, że będzie potrzebował do 53,7 miliarda dolarów wsparcia ze szwajcarskiego banku centralnego, aby utrzymać się na powierzchni. Tymczasem First Republic Bank otrzymał w czwartek 30 miliardów dolarów od niektórych największych banków w Stanach Zjednoczonych.

Jednak ta lina ratunkowa może nie wystarczyć, aby utrzymać ją na powierzchni. Akcje będące w obrocie w USA w Credit Suisse spadły o około 7%, a akcje First Republic spadły o około 33% w piątek. Analitycy JPMorgan napisali w tym tygodniu, że przejęcie Credit Suisse przez UBS wydaje się prawdopodobne.

Zyski amerykańskich banków komercyjnych znajdują się pod presją pogarszającej się jakości aktywów, spowolnienia wzrostu kredytów i rosnących oprocentowania depozytów, powiedział Seema Shah, główny globalny strateg w Principal Asset Management.

Ale SVB i Signature Bank były wyjątkowe, ponieważ znaczna część ich bazy depozytowej pochodziła głównie z walczących sektorów technologii i kryptowalut. Powiedziała, że ​​banki te posiadają również niezwykle duży procent depozytów swoich klientów w skarbowych papierach wartościowych – których wartość spadła, gdy Fed zaczął podnosić stopy procentowe.

Pierwsza Republika nie ma takich samych problemów jak Silicon Valley Bank. Długoterminowe bony skarbowe stanowiły 55% wszystkich aktywów SVB i tylko 15% I RP.

READ  Kryptowaluta: regulatorzy UE ostrzegają, przygotuj się na stratę pieniędzy

„Ostatecznie inwestorzy muszą zdecydować, czy te indywidualne/prywatne kryzysy zwiększają rosnące obawy, czy też oznaczają początek zarażania kryzysem” – napisał Shah w notatce z zeszłego tygodnia.

Kolejna czerwona flaga: Ale te załamania mogą nie być całkowicie prywatne.

Zanim upadł, stał się nim SVB największy kredytobiorca przyłączać Federalny Bank Kredytów Mieszkaniowych w San Francisco. Wezwano FHLBpożyczkodawca ostatniej instancjiPracownicy Rezerwy Federalnej Silvergate Bank, kolejny niedawno upadły bank, również bardzo wspiera sektor kryptowalut. Mocno pożyczyłem z systemu FHLB wg Instytucja Brookingsa.

Pierwsza Republika była również dużym pożyczkobiorcą FHLB. Bank zabezpieczył pożyczki w wysokości 14 miliardów dolarów na koniec 2022 roku, w porównaniu z zaledwie 3,7 miliarda dolarów w 2021 roku.

Innym bankiem, który zaciągnął duże pożyczki FHLB w San Francisco, jest Western Alliance. Akcje banku regionalnego również były burzliwe w tym tygodniu, kończąc w piątek ponad 15% spadkiem.

Nie oznacza to, że banki biorą pieniądze od FHLB i uczestniczą w nich Program pożyczek awaryjnych Rezerwy Federalnejto pożyczone 12 miliardów dolarów Banki w tym tygodniu w dużych tarapatach.

„Nie ma nic złego w korzystaniu z narzędzi pożyczkowych ostatniej szansy, aby poradzić sobie z przegrzaniem gospodarki” – napisali w piątek ekonomiści Bank of America, Ethan Harris i Shruti Mishra.

Ale podnosi czerwone flagi. Nastąpił gwałtowny wzrost pożyczek z okna dyskontowego Fed do 153 miliardów dolarów z 5 miliardów dolarów w ostatnią środę. To największa kwota pożyczki w historii.

„Gwałtowny wzrost awaryjnych pożyczek banków z okienka dyskontowego Fed świadczy o presji na finansowanie i płynność banków, spowodowanej słabym zaufaniem deponentów w następstwie zamknięcia jednego banku i dwóch upadłości” – napisali w zeszłym tygodniu analitycy Moody’s. Powiedział: „Jest to zgodne z negatywnym poglądem agencji Moody’s na temat amerykańskiego systemu bankowego”.

Bądź czujny, ale nie panikuj: Co zatem powinien zrobić zaniepokojony inwestor lub klient banku? Analitycy zalecają spokój i czujność. „Patrząc w przyszłość, inwestorzy będą musieli mieć oko na to, co dzieje się w bankach regionalnych z depozytami, kredytami konsumenckimi i kredytami korporacyjnymi” – powiedział Torsten Slok, główny ekonomista w Apollo Global Management.

READ  EKSKLUZYWNIE: Bracia Feldman chcą przywrócić Saulta na teren starego browaru

martwy wokół twarzy

Akcjonariusze Meta Platforms cieszyli się w zeszłym tygodniu po założycielu i dyrektorze generalnym Marku Zuckerbergu ogłaszać Długo oczekiwana zmiana strategii firmy i działań mających na celu poprawę jej bilansu.

Gigant technologiczny powiedział w zeszły wtorek, że planuje cięcie 10 000 dodatkowych pracowników, oznaczając drugą masową rundę zwolnień w ciągu czterech miesięcy. Zuckerberg powiedział w liście do pracowników tego samego dnia, że ​​firma odchodzi od sztucznej inteligencji.

Zmiany te nadchodzą po Facebooku Przemianowany na Meta w zeszłym roku, aby zaznaczyć swoje kosztowne przejście do świata wirtualnego. Akcjonariusze zareagowali negatywnie na strategię firmy i zażądali cięcia kosztów, ponieważ Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, zwiększając presję na rynki i gospodarkę. W związku z tym akcje giełdowe spadły o około 70% w 2022 r.

Co zatem oznacza „przesunięcie meta”? Analitycy twierdzą, że cięcia kosztów i przejście na sztuczną inteligencję są tym, na co Wall Street czekała przez cały czas.

Inwestorzy z pewnością wydają się być szczęśliwi. Akcje Meta wzrosły w zeszłym tygodniu o 9%.

„Zwolnienia były muzyką dla uszu inwestorów, którzy mają dość tego, że Zuckerberg i Facebook wydają pieniądze jak gwiazda rocka z lat 80. w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedział Dan Ives, starszy analityk rynku akcji w Wedbush Securities.

Zmiana koncentracji firmy na sztucznej inteligencji pomogła przekonać inwestorów, że Meta koncentruje się na poprawie bieżącej wydajności, a nie na Metaverse, na której zarabianie może zająć lata.

Co więcej, priorytet AI firmy pojawia się, gdy jej konkurenci konsolidują swoje udziały w przestrzeni, co sugeruje, że Meta nie chce pozostać w tyle za innymi gigantami technologicznymi w szaleństwie AI. Microsoft powiedział w lutym, że używa technologii jazdy ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Google ogłosił swój produkt AI, Bard, dzień wcześniej.

READ  Ceny akcji „memów” mogą nie odzwierciedlać popytu – szef NYSE

Chociaż niektórzy uważają, że Meta wyszła z lasu, jeśli chodzi o swoje luksusowe nieszczęścia, prawdopodobnie ma przed sobą trudną drogę, jeśli chodzi o konkurowanie z rówieśnikami z giganta technologicznego.

„W świecie technologii wokół sztucznej inteligencji krąży gra o tron” – powiedział Ives. „Mają przed sobą wyraźne wyzwania związane ze wzrostem”.

Następny

Poniedziałek: przemawia Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego; Tygodniowe salda rezerw są uwalniane w bankach Rezerwy Federalnej.

Wtorek: Sprzedaż istniejących domów w Stanach Zjednoczonych.

Środa: Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) opublikował swoje najnowsze decyzje w sprawie stóp procentowych i perspektyw gospodarczych. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell odpowiada na pytania dziennikarzy.

Czwartek: Bank Anglii publikuje swoją ostatnią decyzję w sprawie stóp procentowych; Pozwolenia na budowę w USA, sprzedaż nowych domów i pierwsze wnioski o bezrobocie.

Piątek: US Durable Core Orders and Purchasing Managers Index (PMI).

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *