15 marca 2023 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

19:59 ET, 15 marca 2023 r

Analiza: Jak zestrzelenie rosyjskich dronów na Morzu Czarnym oznacza dalsze konfrontacje ze Stanami Zjednoczonymi

Przez Nathana Hodge’a z CNN

We wtorek rosyjski myśliwiec Su-27 zmuszony w dół Amerykański dron MQ-9 nad Morzem Czarnym.

W uwagach następnego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi osiągnęły „najniższy punkt”.

Ale najniższy punkt od kiedy? Ponieważ Stany Zjednoczone i Rosja rutynowo pozostają w tyle, jeśli chodzi o stosunki dwustronne, być może potrzebujemy nowych eufemizmów, aby opisać, jak zła jest sytuacja.

Odrobina perspektywy historycznej przypomina, że ​​konfrontacja między dwoma narodami uzbrojonymi w broń nuklearną może być jeszcze bardziej intensywna:

Wojna w Syrii. W lutym 2018 roku jednostka amerykańska była na ziemi na wschodzie Syria zderzyła się Z siłą posuwającą się do ich bazy, w skład której wchodzili członkowie rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner. Siły amerykańskie wezwały naloty i ostrzał artyleryjski sił przeciwnych, co doprowadziło do dziesiątek ofiar wśród najemników Wagnera i ich syryjskich sojuszników.

zimna wojna. Chociaż zimna wojna była świadkiem kubańskiego kryzysu rakietowego i kilku wezwań bliskich nuklearnych, nie pamięta się dziś, że zimna wojna przekształciła się w gorącą wojnę między siłami amerykańskimi i sowieckimi w kilku punktach trwającego od dziesięcioleci impasu.

Wojna koreańska. podczas wojny koreańskiej, amerykańskich pilotów myśliwskich Brał udział w walkach powietrznych przeciwko radzieckim MiG-om. Jednak te brutalne sprzeczki były utrzymywane w tajemnicy, a wkrótce zapisy zostały utajnione, a uczestnicy zobowiązali się do zachowania tajemnicy. Jeden z powodów? Obawia się, że nagłaśnianie takich incydentów może zwiększyć napięcia między dwoma supermocarstwami. To samo dotyczyło załogowych lotów obserwacyjnych, które Stany Zjednoczone przeprowadzały wokół terytorium sowieckiego, a czasem nad nim. Zestrzelenie samolotu szpiegowskiego U-2 pilotowanego przez Francisa Gary’ego Powersa w 1960 roku było jego dziełem najbardziej popularny, co wywołało wielkie zakłopotanie w Stanach Zjednoczonych i wzbudziło zainteresowanie mediów na całym świecie. Ale większość z tych programów przez dziesięciolecia była utrzymywana w tajemnicy i poza wiadomościami.

READ  Ukraina i Ameryka rozpoczynają manewry na Morzu Czarnym pomimo rosyjskiego protestu | Wiadomości wojskowe

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *