Silne trzęsienie ziemi wstrząsa północnymi Filipinami, niszczy budynki

Silne trzęsienie ziemi wstrząsa północnymi Filipinami, niszczy budynki

trzęsienie ziemi na Filipinach

Prasa kanadyjska – | Historia: 377328

Silne trzęsienie ziemi wstrząsnęło północnymi Filipinami w środę, raniąc co najmniej jedną osobę, niszcząc budynki i skłaniając wiele osób w stolicy do biegania na świeżym powietrzu.

Renato Solidum, szef Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii, powiedział, że trzęsienie ziemi o sile 7,0 ma swoje epicentrum wokół prowincji Abra na terenie górzystym.

„Podłoga trzęsła się, jakbym był na hamaku, a światła nagle zgasły. Wybiegliśmy z biura, usłyszałem krzyki, a niektórzy z moich towarzyszy ronili łzy” – powiedział Michael Bryants, oficer bezpieczeństwa w Abra City w Lagangelang , w pobliżu epicentrum.

„To było najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek czułem, i myślałem, że ziemia się otworzy” – powiedział Bryants dla Associated Press przez telefon komórkowy.

Co najmniej jedna starsza wieśniaczka, jak powiedział Brillants, zraniła się w stopę i była leczona w klinice, dodając, że wiele domów i budynków miało pęknięcia w ścianach, a niektóre z nich się zawaliły.

Władze sprawdzają, czy we wsiach położonych na zboczach wzgórz na północnych obrzeżach śródlądowej prowincji rolniczej Abra nie doszło do uszkodzeń lub osunięć ziemi.

Po dalszej analizie siła trzęsienia ziemi została zmniejszona z początkowych 7,3 stopnia. Instytut powiedział, że trzęsienie zostało spowodowane ruchem w lokalnym uskoku na głębokości 25 km, dodając, że spodziewa się uszkodzeń i kolejnych wstrząsów wtórnych.

US Geological Survey zmierzył siłę trzęsienia ziemi na 7,0 i głębokości 10 kilometrów (6 mil). Płytkie trzęsienia ziemi powodują większe szkody.

READ  COVID-19: Bardzo szybko wiadomo, czy Omicron jest łagodniejszy

Filipiny leżą wzdłuż Pacyfiku „Pierścienia Ognia”, łuku uskoków wokół Oceanu Spokojnego, gdzie występuje większość trzęsień ziemi na świecie. Każdego roku nawiedza go również około 20 huraganów i burz tropikalnych, co czyni go jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera zabiło w 1990 roku prawie 2000 osób na północnych Filipinach.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *