Trudeau mówi, że nie jest przekonany, że Rosja dotrzyma umowy dotyczącej eksportu zboża z Ukrainy

Premier Justin Trudeau powiedział, że nie jest przekonany, że Rosja będzie trzymać się końca umowy o ponownym otwarciu ukraińskich portów Morza Czarnego dla eksportu zboża.

Rosja i Ukraina podpisały w piątek odrębne porozumienia z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych, torując drogę do eksportu milionów ton bardzo potrzebnego ukraińskiego zboża, a także rosyjskiego zboża i nawozów – aby zakończyć kryzys wojenny, który zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu wokół świat.

Zapytany w piątek, czy ufa Rosji, że dotrzyma zakończenia umowy, Trudeau powiedział, że nie ufa Moskwie.

„Wiara Kanady w wiarygodność Rosji jest w dużej mierze zerowa”, powiedział Trudeau dziennikarzom podczas obecności w mediach. „Okazały jedynie słabą wiarę”.

Obie strony poinformowały, że Rosja i Ukraina, dwaj najwięksi światowi eksporterzy żywności, wysłały do ​​Stambułu swoich ministrów obrony i infrastruktury, aby wzięli udział w ceremonii podpisania.

Oglądaj | Trudeau omawia ukraińską umowę na eksport zboża:

Trudeau odpowiada na wiadomość o umowie między Ukrainą a Rosją w sprawie eksportu zboża

Premier Justin Trudeau powiedział, że Kanada będzie współpracować z międzynarodowymi odpowiednikami, aby bezpiecznie eksportować zboże z ukraińskich silosów, ale pozostaje sceptyczny co do wiarygodności Rosji w zakresie eksportu milionów ton zboża z zablokowanych portów Morza Czarnego.

Rosja stworzyła globalny kryzys żywnościowy i energetyczny: Trudeau

Blokada przez rosyjską Flotę Czarnomorską zaostrzyła zamieszanie w globalnym łańcuchu dostaw i, w połączeniu z zachodnimi sankcjami wobec Moskwy, doprowadziła do wysokiego wskaźnika inflacji żywności i energii od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę 24 lutego.

Trudeau oskarżył Rosję o stworzenie dwóch kryzysów poprzez najazd na Ukrainę.

„Wywołali światowy kryzys energetyczny, światowy kryzys żywnościowy z ich nielegalną inwazją na Ukrainę, a reszta z nas bardzo ciężko pracuje, aby spróbować złagodzić te problemy na całym świecie” – powiedział.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kobrakow podpisali odrębne porozumienia z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i tureckim ministrem obrony Hulusi Akarem. W uroczystości wziął udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, po prawej, i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zasiadają, gdy przedstawiciele Ukrainy i Rosji podają sobie ręce podczas ceremonii podpisania w Stambule w piątek. (Khalil Hamra/The Associated Press).

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych opisuje porozumienie jako „latarnię nadziei”

„Dzisiaj jest latarnia morska na Morzu Czarnym” – powiedział Guterres. „Światło nadziei, latarnia możliwości, latarnia ulgi w świecie, który potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek”.

„Przezwyciężyliście przeszkody i odłożyliście na bok różnice, aby utorować drogę inicjatywie, która służy wspólnym interesom wszystkich” – powiedział, zwracając się do przedstawicieli Rosji i Ukrainy.

Trudeau powiedział, że rozmawiał z Guterresem w ostatnich tygodniach i jest „optymistyczny” co do umowy, ale dodał, że chce zapewnić, aby suwerenność i bezpieczeństwo Ukrainy nie były zagrożone.

„To jest to, co będziemy uważnie obserwować, aby upewnić się, że nie naraża to Ukrainy na dalsze niebezpieczeństwo” – powiedział.

Minister rolnictwa Trudeau zrobił w piątek bardziej optymistyczną notatkę.

„Mam szczerą nadzieję, że ta umowa będzie postępowała i że [Ukraine] Będą mogli eksportować swoje zboże i inne produkty spożywcze do potrzebujących krajów” – powiedziała na konferencji prasowej minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau.

Ekspert mówi, że ponowne uruchomienie dostaw zboża to „kluczowy test”

Przed wojną Ukraina eksportowała zwykle od pięciu do sześciu milionów ton zboża miesięcznie. Przywrócenie eksportu do tych poziomów może być trudne nawet przy nowej umowie, powiedział Joseph Glober, były główny ekonomista w amerykańskim Departamencie Rolnictwa.

„Myślę, że to zajmie trochę czasu, a w najbliższym czasie będzie bardzo słabe” – powiedział.

Glauber powiedział, że może być trudno znaleźć ubezpieczycieli gotowych do ubezpieczenia statków i przesyłek zboża, podczas gdy konflikt trwa.

„Mamy nadzieję, że doprowadzi to do dalszej normalizacji [of] I powiedział, handel rolny, żeby towarzystwa ubezpieczeniowe mogły wrócić i powiedzieć: „Dobra, dobra, jesteśmy gotowi podjąć to ryzyko. Myślę, że to będzie główny test, szczerze mówiąc.”

READ  Saudyjski podejrzany o morderstwo Khashoggi aresztowany we Francji Nowości

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top