OPEC rozważa zawieszenie udziału Rosji w umowie naftowej

Niektórzy członkowie OPEC rozważają możliwość zawieszenia Rosji z umowy OPEC+, która ogranicza ilość ropy, jaką każdy członek może wyprodukować, podał we wtorek The Wall Street Journal, powołując się na delegatów OPEC.

Zawieszenie roli Rosji w grupie mogłoby pozwolić innym członkom na zwiększenie wydobycia ropy w szybszym tempie – chociaż uważa się, że tylko kilku członków OPEC ma możliwość zwiększenia produkcji tak szybko, jak pozwala na to obecna umowa.

Wykluczenie Rosji z grupy może być posunięciem długoterminowym lub symbolicznym, podczas gdy znaczna część świata nadal unika rosyjskich produktów energetycznych z kilkoma wyjątkami – w szczególności Chiny i Indie, które zwiększyły import rosyjskiej ropy naftowej.

Ta znacząca rozbieżność spowodowała spadek wydobycia rosyjskiej ropy naftowej w tym roku – o około 8%, według danych Wall Street Journal – zamiast wzrostu dozwolonego do tej pory w ramach umowy OPEC+.

Stany Zjednoczone i inne kraje wielokrotnie apelowały do ​​OPEC – a dokładniej Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – o zwiększenie wydobycia ropy w celu obniżenia wysokich cen ropy i benzyny, ale jak dotąd ich prośby były ignorowane. Na początku tego miesiąca Biały Dom miał czuć się poza Arabią Saudyjską w związku z możliwym spotkaniem prezydenta Joe Bidena z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem, po części w celu omówienia produkcji ropy naftowej.

OPEC przez wiele miesięcy inwazji utrzymywał, że rynek ropy naftowej jest w większości zrównoważony i że obecne siły działające na rynku nie zmniejszą się ze względu na wzrost wydobycia ropy naftowej.

Według delegatów OPEC, którzy rozmawiali z Wall Street Journal, niektórzy członkowie OPEC w Zatoce Perskiej zaczęli planować zwiększenie produkcji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Kwoty produkcyjne OPEC+ zostaną całkowicie zniesione od września, chociaż umowa ma obowiązywać do grudnia.

READ  Ukraina i Ameryka rozpoczynają manewry na Morzu Czarnym pomimo rosyjskiego protestu | Wiadomości wojskowe

Julian Geiger dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top