Protesty przeciwko Bolsonaro w Brazylii, gdy liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekracza 500 000

Tysiące wyszły w sobotę na ulice Brazylii, aby zaprotestować przeciwko odpowiedzi prezydenta Jaira Bolsonaro na pandemię, krytykując przywódcę za to, że nie otrzymał wystarczająco szybko szczepionek i kwestionując potrzebę noszenia masek.

Brazylia, która ma najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie po Stanach Zjednoczonych, przekroczyła w sobotę 500 000 zgonów związanych z COVID-19. W kraju odnotowano ponad 17,8 mln przypadków.

Rząd spotyka się z ostrą krytyką za przeoczenie wcześniejszych możliwości zakupu szczepionek. Producent farmaceutyczny Pfizer powiedział, że nie otrzymał odpowiedzi na wczesne oferty sprzedaży szczepionek rządowi między sierpniem a listopadem ubiegłego roku.

„Protestujemy przeciwko ludobójczemu rządowi Bolsonaro, który w zeszłym roku nie kupił szczepionek i nie zrobił nic, by zadbać o swoich mieszkańców” – powiedziała 36-letnia Aline Rabelo podczas protestu w National Mall w Brasilii, stolicy kraju.

Biuro prasowe Bolsonaro nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ​​tylko 11% Brazylijczyków zostało w pełni zaszczepionych, a 29% otrzymało pierwszą dawkę.

Największa brazylijska stacja radiowa, Globo, poinformowała, że ​​do wczesnych godzin popołudniowych protesty odbyły się w co najmniej 44 miastach w 20 stanach.

Demonstranci powszechnie twierdzili, że ponad pół miliona zabitych było formą ludobójstwa dokonanego przez rząd na ludności brazylijskiej, i trzymali transparenty wzywające do usunięcia Bolsonaro z urzędu, skandując i uderzając w bębny.

Podczas gdy organizatorzy obiecywali największe jak dotąd demonstracje w ponad 300 miastach, wiece w Rio de Janeiro i Brasilii w sobotni poranek nie wydawały się większe niż niedawne duże protesty 29 maja.

Protesty miały się rozpocząć w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, w sobotnie popołudnie.

Specjalna komisja senacka bada reakcję administracji Bolsonaro na pandemię, podkreślając opóźnione wysiłki rządu w celu uzyskania szczepionek, przy jednoczesnym nadaniu priorytetu niesprawdzonym metodom leczenia COVID-19.

READ  Głęboko podzielone Peru czeka na ostateczne wyniki głosowania prezydenckiego | Wiadomości wyborcze

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top