Zidentyfikowano najdalszy szybki rozbłysk radiowy znany grupie siedmiu galaktyk

Zidentyfikowano najdalszy szybki rozbłysk radiowy znany grupie siedmiu galaktyk

Zdjęcie wykonane przez Teleskop Webba przedstawiające Galaktykę Koło spowitą pyłem – Copyright AFP Aamir QURESHI

Kosmiczny Teleskop Hubble'a ujawnił dziwne miejsce narodzin rekordowej eksplozji. Ten szybki impuls radiowy (FRB) Jest najpotężniejszym i najdalszym z dotychczas odkrytych. Inne badanie przeprowadzone przez astronomów pokazuje, że szybki rozbłysk radiowy nie powstał w pojedynczej galaktyce, ale raczej w grupie galaktyk na drodze do potencjalnego połączenia.

Co więcej, lokalizacja ta sięga połowy drogi do Wielkiego Wybuchu, co czyni ją najodleglejszym znanym FRB zaobserwowanym do tej pory. Po odkryciu do tej pory setek szybkich rozbłysków radiowych, w galaktykach macierzystych zidentyfikowano jedynie niewielką ich część. Kiedy fale radiowe z szybkich rozbłysków radiowych w końcu dotrą do ziemskich teleskopów, będą podróżować miliardy lat z odległego, wczesnego Wszechświata. Podczas tej podróży przez wszechświat wchodzą w interakcję z napotkanymi po drodze materiałami.

A Szybki impuls radiowy to przejściowy impuls radiowy Jego długość waha się od ułamka milisekundy do 3 sekund ze względu na wysokoenergetyczny proces astrofizyczny. Proces ten nie jest jeszcze w pełni poznany. Wydaje się, że szybkie rozbłyski radiowe dotyczą zwartych obiektów, takich jak czarna dziura lub gwiazda neutronowa.

Szybkie rozbłyski radiowe generują więcej energii w jednym krótkim błysku, niż nasze Słońce emituje przez cały rok. Nowy rekordowy szybki rozbłysk radiowy (FRB 20220610A) był jeszcze bardziej ekstremalny niż jego poprzednicy i był czterokrotnie bardziej aktywny niż najbliższy FRB.

FRB 20220610A powstał, gdy Wszechświat miał zaledwie 5 miliardów lat (wiek wszechświata szacuje się na 13,8 miliarda lat). Astronomowie po raz pierwszy odkryli FRB 20220610A za pomocą radioteleskopu Australian Square Kilometre Array Pathfinder w Australii Zachodniej, a następnie potwierdzili jej pochodzenie za pomocą Australijskiego Teleskopu Radiowego. Bardzo Duży Teleskop Obserwatorium Południowego w Chile.

READ  Chiny stały się drugim krajem, który pilotował łazik na Marsie

Astronomowie z Northwestern University zidentyfikowali miejsce narodzin niezwykłego obiektu, gromady co najmniej siedmiu galaktyk. Wydaje się, że galaktyki oddziałują ze sobą i są na dobrej drodze do możliwego połączenia (łączenia się gromad). Takie gromady galaktyk są rzadkie i mogły stworzyć warunki wyzwalające szybkie rozbłyski radiowe. Galaktyki są tak blisko siebie, że wszystkie mogłyby zmieścić się w naszej Drodze Mlecznej.

Odkrycie to podważa także naukowe modele tego, jak i co wytwarza szybkie rozbłyski radiowe.

Według głównej badaczki Alexy Gordon„Bez obrazowania wykonanego przez Hubble’a nadal pozostawałoby tajemnicą, czy ten rozbłysk radiowy pochodzi z pojedynczej, jednorodnej galaktyki, czy z jakiegoś rodzaju oddziałującego układu. To właśnie tego rodzaju środowiska – te egzotyczne środowiska – popychają nas w kierunku lepszego zrozumienia tajemnica wybuchów.” Szybkie radio.

Wyniki badań zaprezentowano podczas 243. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Nowym Orleanie w Luizjanie, zatytułowanego „Detecting the Farther Far Fast Radio Burst Environment Using the Hubble Space Telescope” w sesji zatytułowanej „Zjawiska wysokoenergetyczne i ich geneza„.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *