Zespół Aleksieja Nawalnego potwierdza jego śmierć i żąda zwrotu ciała Aktualności

Zespół Aleksieja Nawalnego potwierdza jego śmierć i żąda zwrotu ciała  Aktualności

„Aleksiej Nawalny został zabity” – powiedział rzecznik krytyka Putina po formalnym powiadomieniu jego matki.

Jego zespół potwierdził śmierć przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, a jego rzecznik powiedział, że krytyk Kremla został „zabity”.

Jak wynika z zawiadomienia przekazanego jego matce, Nawalny zmarł 16 lutego o godzinie 14:17 (09:17 GMT) – napisała w sobotę rzeczniczka Kira Yarmysh w pierwszym potwierdzeniu od swoich sojuszników.

Yarmysz zacytował pracownika kolonii karnej Polar Wolf w Arktyce, gdzie 47-latek odsiadywał 19 lat więzienia, mówiąc, że śledczy z Rosyjskiego Komitetu Śledczego odnaleźli jego ciało i obecnie znajduje się ono w mieście z Salechardu.

„Żądamy natychmiastowego wydania ciała Aleksieja Nawalnego jego rodzinie” – powiedziała.

Yarmysz powiedział, że miasto znajdowało się w pobliżu kompleksu więziennego, w którym śledczy prowadzili „badania”.

W późniejszej aktualizacji Yarmysh powiedział, że prawnik Nawalnego został poinformowany, że przyczyna śmierci nie została jeszcze ustalona.

Przeprowadzono drugie badanie ciała Nawalnego, a wyniki „rzekomo” będą dostępne w przyszłym tygodniu, Yarmysh napisał w X. „Bez wątpienia kłamią i robią wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć wydania ciała”.

Iwan Żdanow, dyrektor fundacji antykorupcyjnej Nawalnego, napisał w X, że funkcjonariusze więzienia poinformowali matkę Nawalnego, że jej syn zmarł na „syndrom nagłej śmierci”, kiedy w sobotę wraz z jednym z prawników Nawalnego przybyła do jego byłej kolonii karnej. .

Rzecznik prawnika i matka Nawalnego Ludmiła Nawalna dodały, że w sobotę udali się do miejscowej kostnicy w Salechard, ale była ona zamknięta, a ciała Nawalnego nie było tam, gdzie według władz więziennych były przetrzymywane.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w sobotę

W aktualizacji Yarmysz poinformował, że władze nie przekażą ciała Nawalnego jego bliskim do czasu zakończenia śledztwa.

Następnie dodała: „Zaledwie godzinę temu prawnicy zostali poinformowani, że dochodzenie zostało zakończone i że nie udowodniono niczego karnego”.

„Dosłownie za każdym razem kłamią, wpędzają nas w kółko i zacierają ślady” – napisała.

Władze rosyjskie poinformowały w piątek, że Nawalny Stracił przytomność i zmarł Po spacerze po kolonii rybołów w Kharp, około 1900 kilometrów (1200 mil) na północny wschód od Moskwy.

Jego śmierć – na niecały miesiąc przed wyborami, które zapewnią Putinowi kolejne sześć lat sprawowania władzy – pozbawiła Putina mandatu jego największego politycznego rywala, który organizował masowe antykremlowskie protesty i prowadził kampanię przeciwko korupcji.

„Jego dziedzictwo nie umrze”

Jarmysz powiedział w wywiadzie, że jego zespół podtrzyma wizję Nawalnego dotyczącą zmian w Rosji.

„Straciliśmy naszego przywódcę, ale nie straciliśmy naszych pomysłów i przekonań” – powiedział Yarmysh Reutersowi za pośrednictwem Zoom, mówiąc z nieujawnionego miejsca.

Jarmysz, który współpracuje z Nawalnym od ponad dziesięciu lat, powiedział, że wyraża nadzieję, że Rosja stanie się „prawdziwym państwem demokratycznym z uczciwymi wyborami, niezależnym sądem i wolną prasą… państwem pokojowym i bogatym”.

„Oczywiście, że wszyscy są zdruzgotani” – powiedziała. „Aleksiej był kimś, kto patrzył na te wszystkie idee i o nie walczył. Jestem więc pewien, że jego dziedzictwo nie umrze wraz z nim, a ludzie powrócą do tych idei.

Powiedziała, że ​​zespół uważa Putina za odpowiedzialnego za to, co określiła jako zabójstwo Nawalnego.

READ  Kate, księżna Walii, jest leczona z powodu raka – DW – 23.03.2024

Nie przedstawiła na to dowodów, ale odniosła się do zdarzenia, które miało miejsce w 2020 r., kiedy Nawalny przeżył coś, co według zachodnich lekarzy było próbą otrucia go środkiem paraliżującym.

Następnie Putin zaprzeczył jakoby państwo rosyjskie próbowało zabić Nawalnego, twierdząc, że „skończyłoby robotę”, gdyby naprawdę chciało go wyeliminować.

„Wiedzieliśmy, że istnieje niebezpieczeństwo i Aleksiej też o tym wiedział. Zabili go wczoraj, tak jak planowali trzy lata temu” – powiedział Yarmysh.

Wezwała zachodnich przywódców, aby „wywarli jak największy nacisk na (Putina)” i szukali sprawiedliwości w odpowiedzi na śmierć Nawalnego, a nie negocjowali z Putinem.

Rosyjska policja W całym kraju aresztowano ponad 170 osób Według grupy monitorującej protesty OVD-Info, która podała, że ​​w samym Petersburgu zatrzymano 99 osób, które odbyły się w piątek i sobotę na pomnikach i marszach ku czci Nawalnego.

Surowe przepisy antyopozycyjne zabraniają protestów w Rosji, a wiece zwolenników Nawalnego były w przeszłości szczególnie podatne na ataki władz.

Światowi przywódcy potępili śmierć zaciekłego przeciwnika prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prezydent USA Joe Biden powiedział:Putin jest odpowiedzialny za śmierć NawalnegoPodczas gdy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że Unia Europejska „obciąża reżim rosyjski wyłączną odpowiedzialnością za tę tragiczną śmierć”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *