Trump, twierdząc, że sędzia ograniczył jego zeznania, ubiega się o nowy proces w sądzie E.J. Jeana Carrolla

Trump, twierdząc, że sędzia ograniczył jego zeznania, ubiega się o nowy proces w sądzie E.J.  Jeana Carrolla

Sędzia nakazał Trumpowi zapłacić 83 miliony dolarów odszkodowania za zniesławienie jej w 2019 roku.

Były prezydent Donald Trump stara się o nowy proces w sprawie o zniesławienie wniesionej przez byłego felietonistę magazynu Elle, E. Jeana Carrolla, argumentując, że sędzia w tej sprawie niewłaściwie ograniczył jego zeznania.

W styczniu Trumpowi nakazano zapłacić 83,3 mln dolarów odszkodowania na rzecz Carroll za zniesławienie jej w 2019 r., kiedy zaprzeczył jej zarzutom, jakoby w latach 90. dokonał napaści na tle seksualnym w garderobie magazynu na Manhattanie.

Trump spędził na stanowisku świadka niecałe pięć minut, podczas których zeznawał, mówiąc: „Chciałem tylko bronić siebie, mojej rodziny i, szczerze mówiąc, prezydenta”.

Sędzia Lewis Kaplan nakazał ławie przysięgłych zignorować tę uwagę, ponieważ wykracza ona poza to, co wolno powiedzieć Trumpowi.

We wtorkowym pozwie obrońcy stwierdzili, że „ograniczenia sądu dotyczące zeznań prezydenta Trumpa były błędne i szkodliwe”, ponieważ Trumpowi nie pozwolono wyjaśnić swojego „stanu psychicznego”, kiedy wygłaszał zniesławiające oświadczenia na temat Carrolla.

„Błędna decyzja tego sądu o znacznym ograniczeniu zakresu zeznań prezydenta Trumpa prawie na pewno wpłynęła na werdykt ławy przysięgłych i dlatego uzasadnione jest wznowienie procesu” – stwierdzili obrońcy Alina Haba i John Sawyer.

Obrona zwróciła się również do sędziego Kaplana o zmniejszenie kwoty odszkodowania w wysokości 83,3 miliona dolarów, argumentując, że „przekracza ono dopuszczalne limity takich odszkodowań i przewyższa porównywalne kwoty przyznane” w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *