Ranczer z Arizony jest sądzony za morderstwo imigranta

Ranczer z Arizony jest sądzony za morderstwo imigranta
  • Ze scenariuszem Bernda Debusmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Do strzelaniny doszło w pobliżu granicy między Arizoną a Meksykiem.

Rozpocznie się proces ranczera z Arizony, oskarżonego o zabicie migranta na swojej posiadłości, a amerykańscy wyborcy coraz bardziej skupiają się na kwestiach na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

W styczniu 2023 r. George Alan Kelly (75 l.) zastrzelił 48-letniego obywatela Meksyku na swoim ranczu.

Jego prawnicy twierdzą, że strzelił w powietrze w obawie o bezpieczeństwo swojej rodziny.

Ustawodawcy z Arizony wprowadzili ustawę, która pozwoli właścicielom nieruchomości strzelać do intruzów.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​30 stycznia 2023 r. pan Kelly jadł posiłek z żoną, kiedy zauważył grupę pięciu zakamuflowanych mężczyzn poruszających się po jego ranczu w pobliżu Nogales.

Jego prawnicy twierdzą, że wówczas się przestraszył i strzelił w powietrze, a nie bezpośrednio w migrantów.

Prokuratorzy twierdzą jednak, że Kelly lekkomyślnie strzelił z karabinu AK-47 w stronę migrantów z odległości około 90 metrów, raniąc i ostatecznie zabijając obywatela Meksyku Gabriela Quina Boitemeę. Pozostali migranci uciekli bez szwanku i uciekli z powrotem do Meksyku.

W styczniu Kelly odrzuciła ugodę, w wyniku której zarzuty zostałyby zredukowane do zabójstwa przez zaniedbanie w zamian za przyznanie się do winy.

W Arizonie za morderstwo drugiego stopnia grozi maksymalnie 22 lata więzienia. Oczekuje się, że proces będzie trwał miesiąc.

Kontrowersyjny proces rozpoczyna się zaledwie kilka tygodni po tym, jak konserwatywni prawodawcy z Arizony w stanowej Izbie Reprezentantów przyjęli ustawę, która pozwala właścicielom nieruchomości na zabijanie lub grożenie śmiercią osobom, które korzystają z ich własności, aby wjechać do Stanów Zjednoczonych.

Projekt ustawy nie wspomina konkretnie o imigrantach, ale republikanin Justin Hipp – który był sponsorem tej ustawy – powiedział na lutowym przesłuchaniu, że stworzy ona lukę prawną, która umożliwiłaby rolnikom stawienie czoła „rosnącej liczbie imigrantów lub handlarzy ludźmi”.

Katie Hobbs, demokratyczna gubernator Arizony, obiecała zawetować ustawę, jeśli trafi ona na jej biurko.

Przedstawicielka Phoenix, Annalise Ortiz, powiedziała w zeszłym miesiącu NBC, że przepisy oznaczają, że w Arizonie jest to „sezon otwarty dla imigrantów”.

„To skłoni ludzi do wykonania egzekucji i rozszerzy zakres egzekucji pozasądowych” – dodała.

Obecna „doktryna zamkowa” stanu Arizona pozwala właścicielom nieruchomości na użycie śmiercionośnej siły wyłącznie w celu obrony siebie lub kogoś innego przed krzywdą. Obecne prawo wymaga, aby intruz znajdował się w mieszkaniu lub innym budynku, w którym mieszkają ludzie, a nie na ich szerszej posesji.

READ  Wiadomości z Ukrainy: Putin mówi: na polu bitwy jest 244 tys. rosyjskich żołnierzy

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *