Wsparcie dla Ukrainy podniosło napięcie w Polsce

Wsparcie dla Ukrainy podniosło napięcie w Polsce

WARSZAWA, Polska – Gdy setki ludzi skandowało „Slava Ukraini” przeciwko wojnie Władimira Putina z Ukrainą, na skraju tłumu stała młoda kobieta owinięta żółto-niebieską flagą swojej ojczyzny. Ze łzami w oczach.

Viktoria Hrynichyshun, 20-letnia kobieta, powiedziała CTV News, że przeprowadziła się do Warszawy w 2015 roku i uciekła z rodziną wkrótce po aneksji Krymu przez Rosję. Jej „serce nadal było na Ukrainie” – powiedziała łamanym angielskim.

Teraz prześladował ją ten sam strach przed niepewnością co do bliskich, którzy stoją za nią. W ciągu dwóch lat, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, dwóch jego przyjaciół, którzy wstąpili do armii ukraińskiej, zginęło w walce, a dzielnica jego ciotki w Chersoniu była wielokrotnie ostrzelana.

„Oglądam wiadomości. Nie wiem, co będzie się działo każdego dnia” – powiedział Hrinichishun, ocierając łzy.

W dół wzgórza od okręgu parlamentarnego Sejmu przed wysoką bramą Ambasady Rosji wzniesiono prowizoryczny pomnik. Na długości prawie 50 metrów wzdłuż chodnika ciągną się setki drewnianych krzyży, oświetlonych blaskiem świec i z nazwiskami ofiar ukraińskich. Pomnik upamiętnia niewielką liczbę osób zamordowanych przez Rosjan w ciągu ostatnich 730 dni.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od 24 lutego 2022 r. zginęło co najmniej 10 000 cywilów i prawie 20 000 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wśród bojowników jest nadal wysoka.

W listopadzie A Ukraińska grupa cywilna szacuje, że zginęło ponad 30 000 żołnierzy tego krajuW tym samym czasie A Tajny raport wywiadu USA Szacuje się, że w inwazji na Ukrainę zginęło ponad 315 000 żołnierzy rosyjskich, czyli 90 procent jej personelu.

Polak zaatakował Putina, gdy ten odczytał nazwiska ukraińskich ofiar wypisane na krzyżach.

„Zasłużył na śmierć” – powiedział Mariusz Luszowski. „Rosja morduje ludzi, którzy chcą żyć w pokoju”.

READ  Anand wygrywa szybką porcję: 2022 Superbed Rapid & Blitz Polska, dzień 3

Ale są pęknięcia w podporach słupów. W zeszłym tygodniu rolnicy zablokowali drogi i linie towarowe wzdłuż granicy z Ukrainą. Rolnicy w całym kraju protestują przeciwko importowi ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych. Protesty wywierają presję na nowy rząd Polski, wybrany jesienią ubiegłego roku, aby pogodził wsparcie dla sektora rolnego z solidarnością z Ukrainą.

„Musimy oddzielać te dwie kwestie w dyskusjach krajowych i międzynarodowych” – powiedział w czwartek polski premier Donald Tusk. „Nie ma mowy o wspieraniu Ukrainy w jej walce z Rosją. To nie podlega negocjacjom”.

Tusk powiedział, że będzie działał na rzecz ochrony polskich rolników przed negatywnymi skutkami handlu, ale potępił także nastroje prorosyjskie. Głównie na Śląsku, w południowej Polsce, widywano traktor z radziecką flagą i proputinowskim sztandarem.

Naród zachodniosłowiański ma burzliwą historię polityczną. W pierwszej dekadzie XXI wieku polska komisja ustaliła, że ​​członkowie 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, ukraińskiej jednostki, która przysięgła wierność nazistom, są winni zbrodni wojennych na Polakach. Podczas II wojny światowej Dywizja Ochotnicza walczyła przeciwko Związkowi Radzieckiemu na terenach dzisiejszej Polski.

Historia ta zetknęła się z parlamentem Kanady w zeszłym roku, kiedy 98-letni weteran ukraińskich nazistów wiwatował w Izbie Gmin podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W wywiadzie dla kanadyjskich dziennikarzy w Warszawie ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin stwierdziła, że ​​poparcie tego kraju dla Ukrainy jest „zdecydowane”, ale na jej politykę w dalszym ciągu wpływają doświadczenia związane z okupacją przez nazistów podczas II wojny światowej. Niemcy i Związek Radziecki.

„Historycznie i geograficznie jest to kraj, który wydaje się znajdować po drugiej stronie Ukrainy” – powiedział Godin. „Bez względu na przynależność partyjną – ludzie w Polsce popierają dalsze zaangażowanie i ciągłe wsparcie dla Ukrainy”.

Polska chce, aby Kanada w dalszym ciągu demonstrowała swoje wsparcie dla Ukrainy za pomocą środków wojskowych i humanitarnych – powiedział ambasador.

READ  UE każe Węgrom i Polsce zintensyfikować grę demokratyczną

W Kijowie, z okazji drugiej rocznicy wojny, premier Justin Trudeau zapowiedział przekazanie Ukrainie dodatkowych 3 miliardów dolarów pomocy. Wśród środków, które zostaną wykorzystane w tym roku, znajdzie się 2,4 miliarda dolarów pożyczek na stabilizację ukraińskiej gospodarki i 600 milionów dolarów pomocy wojskowej.

Po inwazji sił rosyjskich na Donbas na Ukrainie 24 lutego 2022 r. sześć milionów ukraińskich uchodźców uciekło do innych części Europy. Według najnowszych danych ONZ najwięcej ukraińskich uchodźców przyjęły Niemcy – 1,1 mln, 960 tys. zostało tymczasowo przesiedlonych do sąsiedniej Polski.

Tymczasem Kanada przejęła kontrolę Wysiedlono ponad 220 000 Ukraińców, a 740 000 Ukraińców, którym wydano tymczasowe dokumenty podróży, nie przybyło. Wstępnie upoważnieni Ukraińcy mają czas do końca marca na wykorzystanie tymczasowych wiz, aby przyjechać do Kanady w celu podjęcia pracy lub nauki w oczekiwaniu na wojnę.

W miarę zbliżania się terminu Godin twierdzi, że nie spodziewa się gwałtownego napływu uchodźców do Kanady, ponieważ większość ukraińskich wnioskodawców przebywa w Europie bliżej domu.

„Jesteśmy daleko od oceanu. Zatem ludzie, którzy czują potrzebę skorzystania z tej wizy, nie mogą się doczekać” – powiedział Godin. „Ale nic nie wskazuje na to, że w tej chwili nastąpi wzrost liczby zachorowań”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *