Wideo na żywo: Obejrzyj start astronauty SpaceX Axiom

Wideo na żywo: Obejrzyj start astronauty SpaceX Axiom

W czwartek zaplanowano wystrzelenie specjalnej misji astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lotów żaden z pasażerów nie był zamożnym turystą kosmicznym, który opłacał swoją drogę na orbitę.

Zamiast tego trzy kraje – Włochy, Szwecja i Turcja – wykorzystują nowe możliwości komercyjne, aby wysyłać astronautów z rządowych programów kosmicznych na placówkę orbitalną. Dla Turcji będzie pierwszym astronautą w kraju.

Prywatna misja astronautów jest trzecią misją firmy Axiom Space z siedzibą w Houston, która wysłała płacących klientów na dwa tygodnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W 2019 roku NASA udostępniła zwiedzającym swoją część stacji kosmicznej, odwracając poprzednie zasady. (Rosja gościła na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej grupę turystów kosmicznych od 2001 r.)

Oto, co warto wiedzieć o czwartkowej premierze.

Wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9 zaplanowano na czwartek o godzinie 16:49 czasu wschodniego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Wystrzelenie rakiety miało nastąpić w środę, ale SpaceX zdecydowało się przełożyć go o jeden dzień. „Dodatkowy czas pozwala zespołom na dokończenie kontroli wstępnych i analizę danych pojazdu” – stwierdziła firma.

Prognozy wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia odpowiednich warunków na platformie startowej wynosi 80 procent. Jeśli premiera zostanie opóźniona, możliwości tworzenia kopii zapasowych będą dostępne w piątek.

Około dwie godziny przed startem czterej astronauci zostali przygotowani i posadzeni w kapsule SpaceX Crew Dragon. Niedługo potem załoga zamknęła drzwi pojazdu, co było niezbędnym krokiem przed startem.

Aksjomat I SpaceX Rozpoczęliśmy transmisję strumieniową relacji z premiery, którą możecie obejrzeć w odtwarzaczu wideo umieszczonym powyżej. Telewizja NASA Dołączy do relacji o 15:45

W skład załogi wchodzą Alper Gezeravci, pilot myśliwca tureckich sił powietrznych; Walter Velade, pułkownik włoskich sił powietrznych; oraz Marcus Wandt, myśliwiec i pilot testowy, który wcześniej służył w szwedzkich siłach powietrznych. Ich rządy płaciły dziesiątki milionów dolarów za lot każdego astronauty.

READ  Na tym oszałamiającym zdjęciu NASA rakieta Artemis 1 na Księżycu przelatuje przez most nad stacją kosmiczną

Pan Gezaravci będzie pierwszym tureckim astronautą i ma nadzieję, że będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń. „Ten lot kosmiczny nie jest celem naszej podróży” – powiedział podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej. „To dopiero początek naszej podróży”.

Pan Velade z Włoch, lider misji, był już w kosmosie, ale tylko na kilka minut. Był jednym z trzech członków Włoskich Sił Powietrznych, którzy w czerwcu ubiegłego roku wzięli udział w locie suborbitalnym Virgin Galactic, przeprowadzając liczne eksperymenty z zakresu biomedycyny, dynamiki płynów i materiałoznawstwa.

W 2022 r. Wandt złożył podanie o stanowisko astronauty w Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale nie znalazł się wśród pięciu osób wybranych na pełnoetatowego astronautę. Został jednak wybrany jako jeden z astronautów „rezerwowych”, którzy pozostają na swoich obecnych stanowiskach, ale kwalifikują się do przyszłych misji.

Kiedy firma Axiom skontaktowała się ze szwedzkimi urzędnikami w sprawie wolnego miejsca na tę specjalną misję astronautyczną, zgodzili się kupić bilet. ESA podpisała roczny kontrakt z panem Wandtem jako astronautą biorącym udział w projekcie i zapewniła szkolenie na potrzeby misji.

Dowódcą misji jest Michael Lopez Alegría, były astronauta NASA, a obecnie główny astronauta w Axiom. NASA wymaga, aby prywatnymi misjami astronautycznymi kierował były astronauta NASA. Pan López Alegría brał udział w trzech misjach promu kosmicznego, a także spędził siedem miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od września 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dowodził także pierwszą prywatną misją kosmiczną Axiom w 2004 r.

Jeśli misja wystartuje w czwartek, dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną w sobotę o 5:15 czasu wschodniego.

W zeszłym roku Arabia Saudyjska wysłała dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie poprzedniego lotu Axiom. Podczas swojej misji przeprowadzili różnorodne eksperymenty naukowe.

READ  Dude Perfect buduje nową powierzchnię biurową za 3 miliony dolarów we Frisco

Podobnie jak w przypadku Szwecji z panem Wandtem, w Polsce astronauta Sławosz Oznański, jeden z astronautów rezerwowych ESA, przygotowuje się do przyszłego lotu Axiom. Brytyjska Agencja Kosmiczna podpisała także umowę z firmą Axiom na transport brytyjskich astronautów na orbitę.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupiły lot rosyjską rakietą Sojuz na ośmiodniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2019 r. dla jednego ze swoich astronautów, Hazzy Al Mansouri. Axiom Space zorganizowało sześciomiesięczny pobyt na stacji kosmicznej dla drugiego astronauty ze Emiratów, sułtana Al Neyadiego, w 2023 roku.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *