W grudniu, wraz z zakończeniem systemu dotacji, liczba wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce pobiła rekord

W grudniu, wraz z zakończeniem systemu dotacji, liczba wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce pobiła rekord

W grudniu łączna wartość wniosków o kredyt hipoteczny w Polsce wzrosła o 421% rok do roku, osiągając rekordową kwotę 10 miliardów złotych (2,3 miliarda euro), w związku z śpieszeniem klientów do banków w oczekiwaniu na koniec popularnego programu dotacji. Kupujący czas zainicjowany przez poprzedni rząd.

Średnia zastosowana wartość kredytu wyniosła 430 000 zł (około 100 000 euro).

Program dopłat do kredytów hipotecznych, zgodnie z oczekiwaniami, został zawieszony na początku stycznia po wyczerpaniu się środków. Jednak nowy rząd, który doszedł do władzy w zeszłym miesiącu, zapowiedział prace nad nowym programem.

Wydaje się jednak, że nowy program, którego uruchomienie ma nastąpić w połowie roku, będzie dostępny dla mniejszej liczby odbiorców niż dotychczas.

Indeks popytu na kredyty hipoteczne. Źródło: Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

W grudniu liczba wniosków o kredyt mieszkaniowy dla osób prywatnych wzrosła o 277% rok do roku, do 46 340 wniosków, co oznacza najwyższy poziom w całym roku wynoszący 12 300 wniosków w grudniu 2022 r., jak wynika z danych opublikowanych w tym tygodniu przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

BIK zwraca uwagę, że wysoki popyt na kredyty hipoteczne w Polsce wynikał z programu dotacji poprzedniego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który oferował kredytobiorcom stałą stopę oprocentowania kredytu hipotecznego na poziomie 2% na 10 lat, z różnicami w stosunku do oprocentowania rynkowego. Stawki pokrywane przez stan.

„Spośród osób, które w grudniu ubiegały się o kredyt mieszkaniowy, 73% było potencjalnymi beneficjentami programu” – powiedział szef analiz BIK Slavomir Nozal, dodając, że na wolumen zarejestrowanych kredytów wpływ miały także rosnące ceny nieruchomości. Do.

Średnia wartość kredytów, o które wnioskowali potencjalni kredytobiorcy, wzrosła w grudniu o 25,1% rok do roku, osiągając rekordową kwotę 435 270 zł. Miesiąc do miesiąca wartość przeciętnego wniosku kredytowego wzrosła o 1,6%.

READ  Premier mówi, że Polska będzie wspierać białoruskie wysiłki na rzecz demokracji

„Tak wysoka wartość wynika ze wzrostu cen nieruchomości oraz faktu, że duża część chcących skorzystać z programu „Kredyt 2%” wnioskowała o kwoty zbliżone do maksymalnego limitu programu (500 tys. osób i 600 000 zł dla małżeństw)” – powiedział Nozel.

Według danych zametr.pl, serwisu śledzącego ceny nieruchomości z największych portali ogłoszeniowych w Polsce, ceny nowych domów w największych miastach Polski wzrosły w ubiegłym roku o 6% (w Zielonej Górze i Toruniu) oraz 30% (w Poznaniu). .

Na rynku wtórnym ceny również szybko wzrosły, z 4% (na Cejlonie Górze) do 31% (w Krakowie). Jednak według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) ceny transakcyjne są niższe od cen ofertowych.

Według ekspertów główną przyczyną tak ogromnej podwyżki cen jest wysoki popyt przy wyjątkowo niskiej podaży oraz wpływ popytu na miesiące po miesiącach i wysokich stóp procentowych przez lata.

Oczekują jednak, że w tym roku ceny utrzymają się na stabilnym poziomie ze względu na zakończenie programu dotacji i utrzymanie wysokich stóp procentowych.

„Oczywiście pojawiły się już zapowiedzi stworzenia nowego programu. Jednak uchwalenie przepisów i wdrożenie rozwiązań przez banki zajmie dużo czasu” – napisali w artykule analitycy brokera kredytowego Xpander. Raport.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju poinformowało o rozpoczęciu prac nad nowym projektem.

Według wstępnych założeń granica wieku korzystania z dopłat do kredytów zostanie obniżona z 40 do 35 lat, przy czym w większości przypadków maksymalna wysokość dostępnych dopłat również będzie niższa i uzależniona od liczby osób. w domu.

READ  Tramwaj Wilanów-Śródmieście, Warszawa, Polska

Maksymalne oprocentowanie uzależnione jest od liczby osób w rodzinie i waha się od 1,5% dla osób samotnych i par bezdzietnych do 0% dla rodzin pięcioosobowych i więcej.

Ministerstwo rozważa wprowadzenie limitów dochodów, od których będą wypłacane dopłaty, które mają wynosić 10 000 zł miesięcznie dla gospodarstw jednoosobowych, 18 000 zł dla gospodarstw dwuosobowych i 33 000 zł miesięcznie dla rodzin. Pięć osób lub więcej.

Dopłaty do rat kredytu należy stosować przez 10 lat, podobnie jak w poprzednim programie.

Polska od lat boryka się z niedoborem mieszkań, a niektóre szacunki wskazują na niedobór 4 mln mieszkań. Problemy są szczególnie dotkliwe w przypadku młodych Polaków, z których połowa mieszka z rodzicami – wynika z danych Eurostatu.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Siarhiej Paliszczuk/Usuń rozpryski

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *