Giełdy rosną w obliczu odliczania inflacji w USA: rynki się zamykają

Giełdy rosną w obliczu odliczania inflacji w USA: rynki się zamykają

(Bloomberg) – Kontrakty terminowe na akcje w USA i w Europie wzrosły w miarę, jak inwestorzy czekali na dane o inflacji, które pomogą wyjaśnić ścieżkę polityki Rezerwy Federalnej.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Kontrakty terminowe na S&P 500 wskazały na niewielkie wzrosty po tym, jak wskaźnik zniwelował wszystkie straty od początku roku i zamknął się tuż przed rekordowym poziomem dwa lata temu. Akcje kryptowalut nadal rosły w handlu przed otwarciem giełdy po tym, jak organy regulacyjne zatwierdziły fundusze notowane na giełdzie, które inwestują bezpośrednio w Bitcoin. Citigroup upadła po tym, jak bank oznajmił, że utworzy rezerwę w wysokości 1,3 miliarda dolarów na pokrycie ryzyka zarówno w Argentynie, jak i w Rosji.

W czwartek w centrum uwagi inwestorów znajduje się raport o inflacji w USA. Więcej dowodów na łagodzenie presji cenowej wzmocni optymizm co do oczekiwań na obniżki stóp procentowych przez Fed, ale gorący odczyt może wywołać zmienność. Ekonomiści śledzeni przez Bloomberg spodziewają się, że inflacja bazowa rok do roku spadnie w grudniu do 3,8% z 4% w poprzednim miesiącu.

„Potwierdzenie spadku cen wzmocni pewność, że można się spodziewać obniżki w maju, co może doprowadzić do pewnego wzrostu cen akcji i obligacji” – powiedział Stuart Cole, główny makroekonomista w Equity Capital w Londynie. „Ale trzeba zdawać sobie sprawę z podstawowego składnika wskaźnika CPI. Jeśli ceny usług będą nadal szły w złym kierunku, prawdopodobnie zatrzyma to jakikolwiek wzrost. „

Amerykańskie obligacje skarbowe wzrosły, a rentowność 10-letniego indeksu referencyjnego spadła poniżej 4%. Ceny ropy naftowej wzrosły wraz z utrzymującymi się napięciami na Bliskim Wschodzie, które doprowadziły do ​​wyższych cen.

Bitcoin na krótko wzrósł do 47 000 dolarów w stonowanym rajdzie po zielonym świetle SEC dla funduszy ETF. Największa cyfrowa waluta podskoczyła już o ponad 160% w ciągu ostatnich 12 miesięcy w oczekiwaniu na decyzję i bardziej elastyczną politykę pieniężną.

READ  Podczas gdy Elon Musk nakazuje pracownikom Tesli powrót do biura, wiele firm technologicznych postępuje odwrotnie

W Europie indeks Stoxx 600 oddał większość swojego 0,8% wzrostu. Indeks giełdowy w Azji wzrósł wcześniej o ponad 1%, gdy akcje japońskie osiągnęły nowy najwyższy poziom od trzech dekad. Jest to częściowo spowodowane niedawną słabością jena. Stratedzy stwierdzili również, że nowo wprowadzony program oszczędności emerytalnych wolnych od podatku może pomóc przyciągnąć na rynek więcej krajowych przepływów pieniężnych.

„Niedawny wzrost pokazuje, że ogólnie rzecz biorąc, krajowi inwestorzy detaliczni i inwestorzy zagraniczni zostali zmuszeni do zmiany swojego nastawienia do akcji japońskich na bardziej pozytywne” – powiedział Ikuo Mitsui, zarządzający funduszem w Aizawa Securities. Inwestorzy, którzy spóźniają się na rynek, kupują, aby obserwować wzrost indeksu.

Inwestorzy przygotowują się na falę zawirowań na obligacjach skarbowych, gdy później zostaną opublikowane dane o cenach towarów i usług konsumenckich w USA. Inwestorzy na obligacjach zmniejszyli w tym miesiącu swoje zakłady na zyski obligacji skarbowych, a rynek swapów wykazuje mniejsze szanse na obniżki stóp Fed oczekiwane do marca niż wycena pod koniec ubiegłego roku.

Prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams, powiedział, że urzędnicy Fed muszą zobaczyć więcej oznak spowolnienia gospodarczego, zanim obniżą stopy procentowe, zauważył jednak, że obecny poziom polityki jest wystarczający, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu banku centralnego. Tymczasem JPMorgan Asset Management twierdzi, że Fed może ostatecznie obniżyć stopy procentowe bardziej, niż obecnie wskazuje, w miarę spowolnienia gospodarki amerykańskiej, wywołując wzrost krótkoterminowych obligacji skarbowych.

„Jeśli chodzi o dane, ryzyko jest bardzo wysokie” – stwierdziła Maria Veitman, główna specjalistka ds. strategii dotyczącej wielu aktywów w State Street Global Markets. „Myślę, że trzeba sprzedawać ryzyko zarówno w przypadku niespodzianek w górę, jak i w dół. Zatem dane muszą być dobrze dopasowane do rynku, aby utrzymać sentyment do ryzyka, co jest oczywiście możliwe, ale mało prawdopodobne.”

READ  Akcje, akcje banków rosną po sprzedaży SVB

Główne wydarzenia w tym tygodniu:

 • Indeks cen towarów i usług konsumenckich w USA, liczba bezrobotnych, czwartek

 • CPI w Chinach, indeks cen producentów, handel, piątek

 • Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii, piątek

 • Indeks cen producentów w USA, piątek

 • Część największych amerykańskich banków opublikowała w piątek wyniki za czwarty kwartał

 • W piątek przemawia prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari

 • W piątek przemawia główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Philip Lane

Kilka kluczowych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,1% od godziny 6:43 czasu nowojorskiego

 • Kontrakty terminowe Nasdaq 100 wzrosły o 0,4%.

 • Kontrakty terminowe Dow Jones Industrial Average niewiele się zmieniły

 • Indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,2%.

 • Światowy indeks MSCI wzrósł o 0,2%

Waluty

 • Indeks Bloomberg Dollar Spot spadł o 0,1%.

 • Kurs euro przy cenie 1,0979 dolara uległ niewielkim zmianom

 • Funt brytyjski wzrósł o 0,2 procent do 1,2764 dolara

 • Jen japoński wzrósł o 0,2 procent do 145,42 jena za dolara

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin wzrósł o 2,2% do 46 948,56 dolarów

 • Ethereum wzrósł o 5% do 2654,25 dolarów

Obligacje

 • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o cztery punkty bazowe do 3,99%.

 • Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji nieznacznie się zmieniła i wyniosła 2,22%.

 • Rentowność brytyjskich obligacji 10-letnich spadła o trzy punkty bazowe do 3,79%.

Dobra

 • Ropa West Texas Intermediate wzrosła o 2% do 72,77 dolarów za baryłkę

 • Złoto w transakcjach kasowych wzrosło o 0,5 procent do 2033,85 dolarów za uncję

Ta historia powstała przy wsparciu Bloomberg Automation.

– Z pomocą Chiranjeeviego Chakraborty’ego, Jeana-Patricka Barnerta, Farah El-Bahrawy i Christophe’a Chamonicolasa.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *