Polska chce „jak najszerszych sankcji UE” wobec Rosji – mówi Tusk

Polska chce „jak najszerszych sankcji UE” wobec Rosji – mówi Tusk

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie żądać jak najszerszych sankcji wobec Rosji – w tym zakazu stosowania paliwa jądrowego i transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – w miarę omawiania przez UE nowych środków wobec Moskwy.

W środę źródła dyplomatyczne poinformowały Reuters, że Komisja Europejska rozpocznie rozmowy z państwami członkowskimi na temat nowych, 13. sankcji w ramach bloku. Ma nadzieję wprowadzić je 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Przemawiając w czwartek w Brukseli, Tusk potwierdził, że „oczywiście mamy własne żądania” co do tego, co powinno znaleźć się w nowych sankcjach – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Polska zawsze była krajem, który domagał się możliwie najsurowszych sankcji wobec Rosji” – powiedział premier, którego rząd objął urząd w grudniu i kontynuował silne wsparcie swojego poprzednika dla Ukrainy.

„Niezależnie od tego, czy jestem optymistą, czy nie, nie chcę prognozować, czy żądania Polski i innych trudnych krajów zostaną spełnione” – dodał. „Ale Polska z pewnością będzie domagać się w tym nowym pakiecie jak najszerszego zakresu sankcji”.

Tusk powiedział, że będzie to obejmować embargo na paliwo z Rosji dla elektrowni jądrowych, przyznał jednak, że nie będzie to łatwe do wdrożenia, ponieważ wiele krajów zachodnich jest „w pewnym stopniu zależnych” od Rosji w zakresie takich dostaw.

READ  Przesuwa polskie wojska na wschodnią granicę pośród obaw Wagnera

Premier dodał, że Polska będzie „w dalszym ciągu naciskać” na transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.

Tymczasem zarówno Reuters, jak i PAP, powołując się na źródła dyplomatyczne, podały, że Polska i trzy państwa bałtyckie wspólnie przygotowały propozycje nowej rundy unijnych sankcji, w tym zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i aluminium.

W planach są sankcje na różne formy współpracy naukowej i finansowania z udziałem Rosji, zaostrzenie ograniczeń w sektorze lotniczym oraz dodatkowe działania mające na celu obejście sankcji gospodarczych ze strony Moskwy, zwłaszcza Białorusi – podała PAP.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *